En Sıcak Konular

FRANSA SENATOSU'NUN TÜRKİYE RAPORU

17 Temmuz 2008 04:58 tsi
 FRANSA SENATOSU'NUN TÜRKİYE RAPORU Fransa Senatosu tarafından hazırlanan bir raporda, Fransa'daki Türkiye karşıtı havanın, olumsuz sonuçlar doğurma ihtimalinin olduğu uyarısında bulunuldu.

PARİS - Fransa Senatosu tarafından hazırlanan bir raporda, Fransa'daki Türkiye karşıtı havanın, olumsuz sonuçlar doğurma ihtimalinin olduğu uyarısında bulunuldu.
     Fransız senatörler Robert del Picchia ve Hubert Haenel tarafından hazırlanan, ''Fransa'nın AB dönem başkanlığında, Türk-Fransız ilişkileri'' konulu raporda, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan Fransız siyasetçilere sert eleştiriler yöneltiliyor.
     Senato AB Heyeti tarafından onaylanan raporda, iki senatörün 21-25 Mayıs günlerinde Türkiye'ye yaptıkları ziyaretler sonucu elde edilen saptamalara geniş yer veriliyor.
     Raporda, ''Bize bir Türk muhatabımızın da söylediği gibi, Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğine en büyük engel olarak gözükmekle hiçbir şey kazanamaz ve bu sadece Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan ülkelerin, Fransa'nın arkasına saklanmasına yarar'' ifadesine yer veriliyor.
     Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra Türkiye'nin jeopolitik rolünün arttığı ifade edilen raporda, Türkiye'nin özellikle Akdeniz bölgesi için vazgeçilmez aktörlerin başında geldiği vurgulandı.
     Türkiye'nin Atlantik ittifakının da vazgeçilmez bir ortağı olduğu ifade edilen raporda, ''Bu koşullar altında, daha şimdiden, Türkiye'nin hiçbir zaman AB'de yeri olmayacağını söylemek mantıklı mı?'' sorusu yöneltiliyor.
     ''2008 yılında, gelecekte, AB'nin ya da Türkiye'nin ne olacağını söylemek zor'' denilen raporda, ''şimdiden Türkiye'nin üyeliği için bir yorum ve yargıya gitmenin erken olduğu, zamanı geldiğinde bunun AB içinde tartışılabileceği'' yorumu yapılıyor.
     Türkiye'nin bölgede oynadığı model rolünün ihmal edilemeyeceği vurgulanan raporda, ''AB dönem başkanı Fransa'nın gereksiz yere yaralayıcı bir tutum içine girmektense, Türkiye'ye yardımcı olan olumlu bir tutum alması gerektiği'' belirtiliyor.

Bu haber 483 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,385 µs