En Sıcak Konular

Helin Demir

Gündeme Bakış
Helin Demir
30 Haziran 2010

ÖCALAN’IN AVUKATINDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR 

 

          Terör örgütü PKK ve Abdullah Öcalan’la ilgili gizli kalan gerçekler yeni itiraflarla aydınlanmaya devam ediyor. Bir dönem PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın sağ kolu olan ve avukatlığını üstlenen avukat Hüseyin Yıldırım’ın açıklamaları da sır denizinde yeni aydınlıklar yaratıyor.

 

          Kamuoyunda Abdullah Öcalan'ın eşi olarak bilinen Kesire Öcalan hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hüseyin Yıldırım, "Kesire, Apo'nun gizli ilişkilerini öğrendi. Ve kopuş buradan geldi." şeklinde konuşuyor.

 

          "Kesire konuşursa yer yerinden oynar." diyen Hüseyin Yıldırım, şunları öne sürüyor: "Apo'nun tüm bağlantıları, kimlerle bağlantıları varsa hepsi ortaya çıkar. Ve Apo'nun söyleyecek bir şeyi kalmaz. Açıklananlardan sonra da Öcalan, Kürtlerin gözünde sıfıra iner."

 

          "Devletin birikmiş sorunlarına ilk defa değiniliyor" diyen avukat Hüseyin Yıldırım, "Gerek BDP, gerekse Kandil cephesinde, Kürt halkı adına çok acı bir politika izlendiğini, İmralı’nın açılıma karşı olduğunu, çünkü açılımın başarıya ulaşması halinde, Abdullah Öcalan’ın biteceğini, olayın bu kadar açık olduğunu" belirtiyor.

          Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Yıldırım, örgütte beyin düzeyinde insanların katledildiğini, Apo'nun katliamlar yapmasında, diktatör haline gelmesinde PKK’lıların ve aynı görüşü paylaşanların tümünün payı  bulunduğunu,herkesin payı oranında kamuoyuna özeleştirilerde bulunması gerektiğini, özellikle Çetin Güngör muhalefetinde katledilen insanların sorumlusunun Kesire olduğunu, Kesire’nin ilişkileri provoke etmeye çalıştığını, PKK mantığıyla hareket ettiğini, vurguluyor.

          Hüseyin Yıldırım, Apo ile Kesire’nin ayrılma sebeplerinin, Kesire’nin, Apo'nun gizli ilişkilerini öğrenmesinden kaynaklandığını, Kesire'nin "Bir çobanla evlenmeyi Apo ile evlenmeye tercih edeceğini, zaten sevgiye dayalı bir evlilikleri olmadığını açıklıyor.

          Apo'nun kadınlarla ilişkisinden dolayı Kesire ile Apo’nun ayrıldığını söyleyenlerin de bulunduğunu ancak durumun daha ciddi olduğunu, halen nikâhlı göründüklerini, PKK'nın baskıcı mantığının oluşmasında Kesire'nin rolünün büyük olduğunu, Apo'nun diktatörleşmesinde de rolünün bulunduğunu, Kesire’nin aslında, Apo'dan etkili ve birikimli bir kişilik olarak sahneye çıktığını anlatıyor.

          Kesire’nin İsveç'te oturma izninin bulunduğuna, bir ara, dil öğrenmek için İngiltere'ye gittiğine, Hollanda'da akrabaları bulunduğundan oraya gidip geldiğine, Kesire’nin yeri yerinden oynatacak bilgilere sahip olduğuna, açıklananlardan sonra da Öcalan’ın, Kürtlerin gözünde sıfıra ineceğine ve halka karşı suçlu duruma düşeceğine işaret ediyor.

 

          BDP'nin Kürt politikası konusunda da  değerlendirmelerde bulunan Yıldırım,

gerek BDP’in, gerekse Kandil cephesinin, Kürt halkı adına hiç de iç açıcı olmayan bir politika izlediklerini, Öcalan'ın şahsını çok iyi tanıdığından kendisinde ne Kürt aşkı bulunduğunu, ne Kürt davasıyla ilgili bir derdinin olmadığını bildiğini, açılım sürecinde Öcalan’ın muhatap alınması halinde açılımın biteceğini dile getiriyor. BDP’nin açılıma destek vermediğini, Emine Ayna’nın örgütlü ve emirle yönetilen,  Kandil'den, İmralı'dan yönetilen bir bayan olduğunu, halkın da onay verdiği bazı Kürt aydınlarının muhatap alınması ve oturulup çözüm üzerine tartışılması gerektiğini, ifade ediyor.

 

          Kürtlerle Türklerin ayrılmasının mümkün olmadığını, bunu kurcalayanlar ve  dillendirenlerin sahtekârlık yaptıklarını, bin yıldır iç içe yaşamış bir halkın ayrılmak istemediğini, Türk arkadaşları ile araya sınır taşı koymak istemediğini, böyle bir durumun, iki halkın da kaybına olacağını, Türkiye'deki Kürtler, Süryaniler, Çerkezlerin, herkesin kendi kültürünü, dilini yaşayabilmesinin, kimseye zararı olmayacağını belirtiyor.

 

          Açılımın Türkiye’de bir bahar havası yaşanmasına neden olacağını, bu yolda devam edildiği sürece desteklerin artacağını umut ettiğini, BDP’lilerin artık kendilerine çekidüzen vermeleri gerektiğini, bu süreçte, İmralı’nın ortadan çekilmesinin uygun olacağını söyleyen Yıldırım, BDP’lilerin iradelerini Öcalan'a bağlamalarının, onun direktifleri doğrultusunda hareket etmelerinin bir felaket, uçurum olacağını aktarıyor.

                                               

          Abdullah Öcalan’a yakın bir isimden dinlediğimiz bu itirafların yeni tartışmalara ortam hazırlayacağı düşünülüyor. Bölücü örgütün her şeyini bilen avukat Hüseyin Yıldırım’ın yıllar sonra bu açıklamaları yapması ise konunun düşündürücü boyutunu teşkil ediyor.

          Helin Demir

          helindem@mynet.comBu yazı 630 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2011 PKK’NIN ŞİDDET KARARI VE BDP’NİN ÇIKMAZLARI
  • 12 Temmuz 2011 PKK VE BDP’NİN PROPAGANDA ARACI: ÇOCUKLAR!
  • 12 Temmuz 2011 BDP’DE SEÇİM SONRASI YAŞANAN RAHATSIZLIKLAR
  • 4 Temmuz 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’DE NELER OLUYOR?
  • 28 Haziran 2011 ÖRGÜTTEN KOPUŞLAR HIZLANIYOR
  • 15 Haziran 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’YE BAKIŞ
  • 12 Haziran 2011 Demokratik Özerklik, Kent Meclisleri, Adalet Komisyonu= Bölücülüğün Kanıtları
  • 7 Haziran 2011 BDP’NİN SEÇİM FİYASKOSU
  • 3 Haziran 2011 TERÖR ÖRGÜTÜNDE BOZUK DÜZEN
  • 25 Mayıs 2011 İMAM KATİLİ PKK
  • 25 Mayıs 2011 PKK-BDP/SEÇİM HİLELERİ-ÇATIŞMALAR-ANLAŞMAZLIKLAR
  • 13 Mayıs 2011 Seçimlere Az Kala BDP'de Neler Oluyor?
  • 9 Mayıs 2011 pkk hizbullah çatışması dinmiyor
  • 4 Mayıs 2011 DANİMARKALI BAKAN: “ROJ TV’Yİ KAPATMAK YARGININ İŞİ”
  • 2 Mayıs 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH/GERİLİM
  • 28 Nisan 2011 SÖYLEMLER BAŞKA YAŞANANLAR BAŞKA
  • 21 Nisan 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH ÇATIŞMASI
  • 18 Nisan 2011 SALDIRGAN TUTUM SERGİLEYEN BDP KÜRTLERİ NASIL TEMSİL EDECEK?
  • 14 Nisan 2011 PKK’NIN SON YALANI: ÖCALAN’IN KÖYÜ’NE AYRIMCILIK
  • 13 Nisan 2011 TERÖRE HİZMET EDEN SAHTE İMAMLAR

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,134 µs