En Sıcak Konular

Fuat Türker

Mücadele
Fuat Türker
29 Mayıs 2010

“Halıkınız Bir, Dininiz Bir, Kıbleniz Bir”Gönülden Rabb’ine yönelen ve O’nun yolunda samimi çaba içinde olan insanlar, nimetlerin güzelliğini de doruğunda yaşarlar. Bu güzelliklerin en önemlilerinden biri, Allah’ın ‘Müminler ancak kardeştirler…’ (Hucurat Suresi, 10) ayetiyle haber verdiği ve müminlerin kalpleri arasında kıldığı kardeşlik bağıdır. Bu güçlü bağ, inanan insanlara gerçek anlamda sevgiyi öğretir.

Samimi müminlerin birbirlerine duydukları sevgi derindir, çünkü kalplerini dolduran Allah sevgisinden kaynaklanır. Müminlerin arasındaki sevgi, tüm yaşamları gibi Allah’ın hoşnutluğu temeli üzerinde kurulmuştur; en sağlam, “göçmeyecek” temel de budur. Onlar ahirette de, mümin kardeşleriyle birlikte sonsuza dek eşsiz güzellikler içerisinde mutluluk dolu bir yaşamı umut ederler.

Aralarındaki bu sağlam gönül bağı nedeniyle müminler, her konuda birbirleri için özveride bulunur ve birbirlerinin hatalarını bağışlarlar. Aralarında sıkıntılı bir durum olduğunda kişi, mümin kardeşinin iyi yönlerini ve onun Allah yolunda yaptığı güzel işleri düşünür; asla kin ve düşmanlık gütmez. Çünkü bu, Rabb’imizin beğendiği güzel ahlâka asla uymaz. Yüce Allah, cennet hayatında müminlerin kalplerinde kin ve nefret bulunmadığını haber verir.

"Onların göğüslerinde kinden (ne varsa tümünü) sıyırıp-çektik, kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıyadırlar." (Hicr Suresi, 47)

Bu mükemmel mekân ve müminlerin tarif edilen ruh hali,  dünya hayatı için de çok güzel bir örnektir. Müminler arınmış, şeytanın kalplere saldığı vesveseden uzak sonsuz mutluluğu, şeytan ise yaptıklarının karşılığı olarak ‘yüreklere tırmanan ateşi’ tatmaktadır. Çünkü o, dünya hayatında insanları saptırmak, müminlerin arasındaki sevgi, birlik ve dayanışmayı bozmak için büyük çaba harcamıştır.  

 "Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır." (İsra Suresi, 53)

Bu nedenle müminler, aralarını açmaya çalışan şeytanın planlayıp uygulamaya koyduğu sinsi tuzaklarına düşmemek için, birbirlerine hatırlatmalarda ve uyarılarda bulunurlar.

İnanan insanların dinsizlikle fikir mücadelesi yapmaları, güç birliği yaparak ülkeyi bu tehlikeye karşı korumaları son derece önemlidir. Bu mücadelede insanlar ne kadar çok hizmet ederlerse, dinsizliğin ortadan kalkması ve böylece ‘yeryüzünde fitne kalmaması’ çok daha çabuk gerçekleşir.

Yüce Allah, müminlere “Allah'a ve Resûlü’ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider…” (Enfal Suresi, 46) ayetindeki gibi, birlik olmalarını buyurur. Allah, samimi insanların birbirleriyle tartışmaları durumunda, zamanın yanı sıra güç kaybına da uğrayacaklarına dikkat çeker.

Toplumları karmaşaya sürükleyen inkârcılara ve zalimlere karşı onurlu bir mücadele içinde olmak yerine, Müslümanların birbirleriyle çekişmeleri, “İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur.” (Enfal Suresi, 73) ayetiyle bildirilir; büyük bir yanılgıdır. Kibir, kıskançlık, kötü söz söyleme, çekişme inkârcıların özelliğidir. Böyle çirkin bir duruma düşen mümin, şeytanın ve nefsinin etkisinden kurtulmalı, kendini toparlamalı, Rabb’ine sığınarak gerçek mümin tavrını göstermelidir.

Allah yolunda yaşayan insanların istişare ile, birlikte ve uyum içinde hareket ederek, içten ve hikmetli sözlerle dini anlatmaları vicdanları harekete geçirir. İnanan insanların birbirlerine yardımcı olmaları, birbirlerini bu konuda şevklendirmeleri, güzel işler yapan insanlara yardımcı olmaları gerekir. Müminlerin birlikte olmalarının önemine Bediüzzaman da dikkat çeker:

“Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız. İhtilafınızdan istifade eden zalimlere karşı, "Mü’minler ancak kardeştirler." (Hucurat Suresi, 10) kutsal kalesinin içerisine giriniz, korununuz. Yoksa ne hayatınızı muhafaza ve ne de hukukunuzu müdafaa edebilirsiniz.”

Allah'a, dine ve tüm kutsal değerlere savaş açan kişilere karşı, inanan insanların birbirlerine destek olmaları çok önemlidir. Bu nedenle inkarcı felsefeler, kanlı ideolojiler yok olana kadar fikir mücadelesi sürmelidir. O halde öncelikle yapılması gereken, tüm Müslümanlar arasında birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun yeniden hayata geçirilmesidir…Ve vicdanlı insanların üzerine düşen görev çok açıktır; ”fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar” mücadele etmek... Bu Allah katında da sevgi kazanmaya vesile olacak önemli bir davranıştır.

Çünkü: “Şüphesiz Allah,Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak mücadele edenleri sever.” (Saff Suresi,4)

Gerçekten vicdan sahibi olan insan, iyilikten yana çaba içinde olmalı, bu vicdani sorumluluğu gereğince üstlenmelidir. Müminler, kötülüklerle mücadelede birlikte hareket etmeli, kararlılık göstermelidirler. Çekimser ve duyarsız kalmak, zulme ortak olmak demektir. Kur’an ahlâkını yaşamaya çalışan, insanlık onuru taşıyan her insan kötülüklerle mücadele etmelidir. Yaşadığımız dönem, diğer insanlar için de ciddi bir çaba gösterme zamanıdır. Ellerinden gelenin en fazlasını yapma gayreti içinde olan müminlerin dostu olan Yüce Allah,  samimi niyetlerine karşılık, onlara hayır yolları açar, onları başarılı kılar.

...Ebu Hureyre’den rivayet edildiğine Peygamberimiz (sav) şöyle buyurur:

"Kim bir Müslüman’dan dünya kederlerinden bir keder giderirse Allah ondan ahiret günü kederlerinden bir keder giderecektir. Kim de Müslüman’ı örterse Allah onu dünya ve ahirette örtecektir… (İbni Mace/ 1. cilt/ syf.389)

Barışın, hoşgörünün, dostluğun, özverinin, huzur ve güvenin, kısacası Kuran ahlâkının hakim olduğu bir ortam için tüm vicdanlı insanlar birlikte olmalıdır.Peygamberimiz(sav)’in“…sıkıntıya düşmeniz Onun gücüne giden, size pek düşkün, mü'minlere şefkatli ve esirgeyici olan bir elçi gelmiştir.” (Tevbe Suresi, 128) ayetiyle bildirilen güzel ahlak özelliklerini, ince düşüncesini, merhametini bizlerin de kazanmamız gerekir. Bu güzel ahlâka, müminlerle beraberlik ve dayanışma içinde yaşamaya ihtiyacı olan bizleriz. Allah hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır; O nurunu tamamlayacaktır. Çaba içinde olmadığımız takdirde Yüce Allah bizleri giderip, yerimize daha hayırlısını getirebilir… O’nun her şeye gücü yeter.

Allah'ın gökleri ve yeri hak ile yarattığını görmüyor musunuz? Dilerse sizi giderir-yok eder ve yeni bir halk getirir. (İbrahim Suresi, 19)

Fuat TürkerBu yazı 822 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mayıs 2014 Somanın Ardından
  • 13 Şubat 2014 Mesleğimiz Uhuvvet Değil mi?
  • 9 Ocak 2014 Cephemizin Sinesinde İman Bir...
  • 13 Kasım 2013 Ortak Akıl; İstişare
  • 1 Eylül 2013 Müslümanlar İçin Başka Çözüm Yok!
  • 21 Temmuz 2013 Berekete Şükür Ayı; Ramazan
  • 3 Nisan 2013 Müslümanların Derdiyle İlgilenmeyen Onlardan Değildir
  • 15 Mart 2013 Korkma, Ebedi Varsın!
  • 17 Şubat 2013 En Büyük Kuvvet; İhls ve Samimiyet
  • 28 Ocak 2013 Asla Kopmayan Kulp; İttihad-ı İslam
  • 19 Aralık 2012 21 Aralık Son mu Başlangıç mı?
  • 19 Kasım 2012 Zulmedenler
  • 10 Kasım 2012 Kur’an Kinatı Okuyor
  • 26 Ekim 2012 Bayramın Ruhu
  • 6 Ekim 2012 İttihad-ı İslam Nedir?
  • 25 Eylül 2012 Allah Dinini Facir Eliyle De Kuvvetlendirir
  • 8 Eylül 2012 Kainat Merhametle Başlar
  • 22 Ağustos 2012 Bu Bayramda Vicdanımız Rahat mıydı?
  • 27 Temmuz 2012 Ramazan Bereket Sofrasıdır
  • 30 Haziran 2012 Susmak mı Karşı Durmak mı?

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,069 µs