En Sıcak Konular

Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
Konuk Yazar-Türk Yurdu
Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
16 Ekim 2009

İsrail ile Krizin Öteki YüzüKonya’da bir süreden beri düzenli olarak yapılmakta olan “Anadolu Kartalı Tatbikatı” nın uluslararası boyutunun iptal edilerek, İsrail’in katılımının engellenmiş olması hem İsrail’de hem de Yahudilerin etkili olduğu ABD medyasında tepkilere yol açtı. İsrail yönetiminin meselenin geçici bir uygulama olduğunu öne sürerek konuyu büyütmemek istemesine karşılık, İsrail basınında Türkiye’nin kararı sert şekilde eleştiriliyor. Türkiye ile İsrail arasındaki stratejik işbirliğinin sona erdiği belirtiliyor. Ayrıca bu karara karşılık misilleme yapılması, ilk olarak silah ve askerî malzeme anlaşmalarının iptal edilmesi isteniyor.
İsrail’in geçen ilkbaharda Gazze’de yaptığı insanlık dışı operasyonların toplum vicdanında uyandırdığı tepkilerin izleri sürerken, Mescit-i Aksa’ya yönelik son uygulamalarının, Müslümanların inanç ve hassasiyetlerini hiçe sayan saygısız tutumlarının, halkımızda İsrail’e karşı duyulan öfkeyi artırdığı ortadadır.

İsrail’in İran’a karşı yapmayı düşündüğü hava harekatında kullanacağı uçakların pilotları için gerekli olan uçuş deneyiminin İsrail’de  sağlanması pratik olmadığından, söz konusu tatbikatın İsrail nezdinde özel bir önemi var. Uzun menzilli bir hava saldırısı için hazırlanan F-16 pilotlarının Konya’daki uçuş sahasından çok yararlandıklarını herkes biliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin kararı sonucu bu imkandan yoksun kalan İsrail’de tepkilerin oluşmasının şaşırtıcı bir tarafı yoktur.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, ilk gün İsrail yönetimini aklı selime davet eden demecine karşı, aynı üslupla cevap verilmiş olması, İsrail hükümetinin sakin duruşunun gerçeği yansıtmadığını, Türkiye’ye karşılık verilmeye hazırlanıldığını gösteriyor. İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği günlerden beri, kendilerine yapılan her hamleye aynı tonda cevap vermeye çalıştıklarını, bu yöntemle hem çıkarlarını hem de itibarlarını korumayı amaçladıklarını herkes biliyor. Bu açıdan yakın bir zamanda İsrail’den cevabî bir tepkiye muhatap olmaya şimdiden hazır olmalıyız.

Başbakan Erdoğan bir Arap televizyonuna tatbikatla ilgili kararın halkımızın duygularını yansıttığını söylerken gerçeği ifade ediyor. Konya’da deneyim kazanan İsrail pilotlarının, uzak menzildeki İran’a karşı muhtemel bir hava saldırısı düzenlemeleri durumunda, bunun Türk toplumunda derin bir üzüntü doğuracağı, vicdani bir muhasebe yapılacağı aşikârdır. Türkiye’de “aklı selim” sahibi hiçbir hükümet, halkımızın bu duygularını hesaba katmamazlık yapamaz. Dolayısıyla tatbikatın iptali ve İsrail’in engellenmesi doğru bir tutumdur. Ancak bu kararın sadece pilotların eğitimiyle ilgili olmadığı, perde gerisinde önemli bir başka nedenin bulunduğu ilgililerce ifade ediliyor.

Hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tatbikatın organizasyon yetkisinin Türk Hava Kuvvetleri’ne ait olduğunu ve iptal kararının hükümetin önerisiyle gerçekleşmediğini, Başbakan’ın bu hususta bir telkininin bulunmadığını söylemesi düşündürücü bir anlam taşıyor. Bu açıklama aslında görünenden başka bir nedenin varlığını işaret ediyor.

Türkiye 2005 yılında yapılan 183 milyon dolarlık bir anlaşma ile İsrail’den 10 adet insansız hava aracı “Heron” satın almaya karar vermişti. Güneydoğu’da teröristlerin izlenmesi hususunda çok etkili olacağı umulan bu uçaklar anlaşmada belirlenen sürede Türkiye’ye teslim edilmedi. İsrail’in geçici olarak Türkiye’ye verdiği iki Heron’dan biri tatbikat esnasında düşmüştü. Bunun üzerine iki tarafın yetkilileri arasında görüşmeler yapılmış, sistemdeki arızanın giderilerek uçakların 2009 Mayıs ayında Türkiye’ye teslim edilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak bu tarihte teslimat yapılmayınca yeniden görüşmeler başladı. Uçaklara ilave teknik takviyeler yapılması, eksiklerinin giderilmesi, uçuş saatlerinin 30 dan 52 saate çıkarılması hususlarında anlaşıldı. Bunların tamamlanması için teslim tarihi Ekim ayına ertelendi. Ancak uçaklar bu tarihte de verilmediği gibi, ne zaman verileceklerine ilişkin inandırıcı bir cevap da alınamadı.

Genelkurmay Başkanı İsrail’in bu kaçamak tutumunu doğal olarak Başbakan’a duyurdu. Türkiye’nin sınır güvenliği açısından büyük önem taşıyan bir konudaki bu “savsaklama”; Gazze’deki uygulamalardan doğan tepkilerle birleşince, asker ile hükümetin İsrail’i tatbikat dışında bırakan kararı almaları sürpriz olmadı.

İsrail hükümet yetkililerinin, bu kararın Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin geleceğini etkilemeyeceği şeklindeki demeçlerinin ne ölçüde gerçeği yansıttığı çok geçmeden ortaya çıkacaktır. İsrail’in Obama yönetimi döneminde, ABD ile ilişkilerinde eskiyi arar duruma gelmesi, haşin ve uzlaşmaz tavırlarıyla bölgede barışın sağlanmasını engellemesi, Dünya kamuoyunda da giderek daha iyi fark ediliyor. Bu küçük ancak imkanları geniş devletin çapının üzerinde iddialar taşıması, projeler benimsemesi sağduyu sahibi herkesi tedirgin ediyor. ABD medyasında etkili olan ve haberleri dilediği gibi yönlendiren Yahudi sermayesinin gücü İsrail’e karşı giderek yoğunlaşan bu olumsuz atmosferi ortadan kaldırmaya yetmiyor.

İsrail son derece kaygan ve kritik Ortadoğu bölgesinin yalnız ülkesidir. Barzani ve Talabani’den başka işbirliği yaptığı bir merkez kalmamıştır. İsrail bu durumunun elbette farkındadır. Ancak bunu ortadan kaldıracak köklü bir adım atmaya ne dinî ve politik kültürü, ne de bunların oluşturduğu geleceğe dönük projeleri, tahayyülleri uygundur. Olayları pragmatist açıdan yorumlama alışkanlıkları nedeniyle Türkiye ile ilişkilerini daha fazla gerdirmenin “aklı selim”e aykırı olduğunu iyi biliyorlar. Çünkü Türkiye askerî ihalelerin iptal edilmesi halinde, onlardan temin edemediği silahları başka yerlerden sağlama imkânını nasıl olsa bulur; ancak İsrail’in ekonomik ve stratejik kaygılarının telafisi kolay olmaz.Bu yazı 936 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Nisan 2012 12 Eylül Davası Bu Haliyle Sonuçsuz Bir Girişim Olarak Kalacaktır
  • 28 Mart 2012 Türk Ocakları bu yıl 100.ncü yılını kutluyor
  • 3 Mart 2012 Eğitim Meselesi Siyasallaştırılmamalı
  • 11 Şubat 2012 Yılmaz Öztuna Hakka Yürüdü
  • 10 Şubat 2012 Tarihi Binamız Neden Alınamadı, Nasıl Alınabilir?
  • 1 Şubat 2012 Fransa Parlamentosu ve Sarkozy Türkiyeye Tarih Bir İmkn Sunuyor
  • 15 Ocak 2012 Bir Milli Kahramanı Kaybettik Türk Milletinin Başı Sağolsun
  • 7 Ocak 2012 Uludere Faciası Ahlksızca İstismara Çalışılıyor
  • 30 Aralık 2011 Türkiye Herşeye Rağmen Büyük ve Güçlü Bir Ülkedir
  • 20 Aralık 2011 Türk Ordusu Bu Sataşmalara Müstahak Değildir
  • 5 Aralık 2011 Dersim’in Nedense Konuşulmayan Tarihçesi
  • 26 Kasım 2011 Yeni Anayasa Hazırlıkları Fetiş Haline Getirilmemelidir
  • 5 Kasım 2011 KCK Operasyonlarına Gösterilen Tepkilerin İdeolojik Anlamı Üzerine
  • 21 Ekim 2011 Milli Politika Zarureti
  • 10 Ekim 2011 Türk Toplumunun Sinir Uçlarıyla Oynanmamalı
  • 25 Eylül 2011 Yirmibirinci Yüzyılda Nasıl Bir Türk Ocağı?
  • 6 Eylül 2011 İsrail ile Savaşın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Tarihi Gafın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Işık Koşaner’e Tepkiler Haklı Sayılabilir mi?
  • 15 Ağustos 2011 Suriye’deki Olaylara İlgisiz Kalamayız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,216 µs