En Sıcak Konular

Yavuz Bülent Bakiler
Konuk Yazar-Türkiye
Yavuz Bülent Bakiler
9 Mart 2009

KorkuyorumKorkuyorum. Hem de çok korkuyorum. Korkumun sebebini açıkladığımda şaşıranlar, beni vehimle veya bilgisizlikle suçlayanlar olacaktır, biliyorum. Ama ben, korkumun sebebini, Doğu ve Batı dünyasının Şark Meselesini bilenler için yazıyorum:
Başka gazeteler de Türkiye gazetesi de, geçen hafta beni korkutan haberi birinci sayfasında verdi: ABD Savunma Bakanlığının önemli stratejistlerinden Dr. George Friedman, İstanbul’da katılmış olduğu bir toplantıda, açık açık demiş ki: “Türkiye, bugün dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip. 2020 yılında, Türkiye, 10. büyük ekonomik güç olacak. Türkiye, Osmanlının eski topraklarına yeniden hükmetmeye başlayacak. Türkiye, bölge ülkelerine vâliler atayacak. Türkiye, istikrarsız bölgede, büyük bir istikrarlı devlet olacak. Yakında AB ihtiyacı kalmayacak. AB krizle çöküş devrine girdi. Avrupalıların Türkiye’ye olan ilgisi daha çok artacak!”
Beni gerçekten çok korkutan, bu ABD Savunma Bakanlığı stratejistinin tesbiti ve açıklamaları oldu. Diyeceksiniz ki sevinmeniz gerekirken niçin korkuyorsunuz? Ben, Doğu ve Batı dünyasının, Malazgirt zaferimizden sonra, bir araya gelerek kararlaştırdıkları ve asırlardan beri, kat’iyyen vazgeçemedikleri ŞARK MESELESİ‘ni bildiğim için korkmaya başladım. ŞARK MESELESİ nedir? Doğu ve Batı dünyası, bizim Anadolu’daki ve Avrupa’daki varlığımıza tahammül edemiyor. Bizi, üzerinde yaşadığımız bu topraklardan sürüp çıkarmak, yeniden Türkistan içlerine sürmek istiyor. ŞARK MESELESİ‘nin çok kısa olarak özeti bu. Şimdi lütfen açın Sayın Yılmaz Öztuna’nın Büyük Türkiye Tarihi isimli eserinin 4. cildinin 488. sayfasını. Orada göreceksiniz ki 1595 yılında 3. Murad zamanında, topraklarımızın yüz ölçümü 23 milyon 337 bin 600 km2’dir. Bugün biz 780 bin km2 üzerinde yaşıyoruz. Bu ne demektir? Bu, dünden bugüne, Türkiye’den 25 misli daha büyük topraklarımızı kaybettiğimize işarettir.
Romen devlet adamlarından Djuvara, Balkan savaşları esnasında (1912), Fransa’da Sorbon üniversitesinde bir tarih teziyle doktor unvanı aldı. Djuvara 1291-1912 yılları arasında, Doğulu ve Batılı ülkelerin, Türkiye’yi bölmek-parçalamak için nasıl 100 plân hazırladıklarını belgeleriyle ortaya koydu. Djuvara’nın tezi, Türkiye Diyanet Vakfı yayınları arasında TÜRKİYE’Yİ PARÇALAMA PLÂNLARI olarak basıldı. Bulunuz ve okuyunuz.
Dr. Friedman’ın açıklamaları dışında, Türkiye’de çok zengin petrol yatakları da bulundu. Bu zenginlikler, Batılı müttefiklerimizi bile çılgına çevirebilir.
NATO’dan müttefiklerimiz bile PKK ihanetini neden destekliyor? Doğu ve Batı dünyası, Alevî-Sünni gerginliğini neden arttırıyor? 27 Mayıs darbesi de, 12 Eylül isyânı da önce dışarıda tezgahlandı sonra yurdumuzda uygulandı. Yanılmayı bin kere, milyon kere isterim. Ama ben, Türkiye’nin güçlenmesine tahammül edemeyen devletlerin yeni darbeler hazırlamalarından korkuyorum.
Bir de ben CHP muhalefetinden çok korkuyorum. “Ordu göreve“ veya “CHP+gençlik+ordu=iktidar“ zihniyetinin meydana getirdiği büyük faciaları unutmak mümkün değildir.


Bu yazı 1,005 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Mart 2013 Allaha ısmarladık
  • 10 Mart 2013 Anıtkabir'de Kral Abdullah'ın gözyaşı
  • 4 Mart 2013 Hocalı'da Ermeni ve Rus vahşeti
  • 25 Şubat 2013 Ah Enver Ağabey!
  • 24 Şubat 2013 Sinoplu gençleri kim tahrik etti?
  • 18 Şubat 2013 Kemalizmin millet anlayışında dinin yeri yoktur
  • 4 Şubat 2013 Türk Olmak Şereftir
  • 21 Ocak 2013 Nazım Hikmet'e niçin saygı duyayım? -ll-
  • 14 Ocak 2013 A. Menderes'e tekme tokat dayak, Apo'ya renkli televizyon
  • 13 Ocak 2013 Terör biter mi dersiniz?
  • 31 Aralık 2012 Soner Yalçına Açık Mektup
  • 25 Kasım 2012 Turan Yazgan Hoca da...
  • 23 Ekim 2012 Fazıl Say cayırtısı
  • 21 Ekim 2012 MHP Devlet Bahçeli'yle büyümüyor, büyümeyecek!
  • 8 Ekim 2012 Atsız Şaman mıydı?
  • 1 Ekim 2012 Balyoz davasının hakimi ben olsaydım...
  • 9 Haziran 2012 Abdurrahim Karakoç (1932-2012)
  • 9 Nisan 2012 Ordumuzu siyasete bulaştırmamak
  • 1 Nisan 2012 Türk Ocakları 100 yaşında
  • 5 Mart 2012 Hocalı mitinginde bir yanlışımız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,817 µs