En Sıcak Konular

Nuri Gürgür
Konuk Yazar - turkocagi.org.tr
Nuri Gürgür
9 Mart 2019

Marmara Depremi- Pusudaki Büyük Tehlike Yerli ve yabancı tüm deprem uzmanları Marmara Denizi’nde muhtemelen 7.2 büyüklüğünde bir depremin olacağını, başta İstanbul olmak üzere on ilimizin bundan etkileneceğini ifade ediyorlar. Türkiye deprem fayları üzerinde bulunan bir “deprem ülkesi” dir. Her yıl değişik büyüklükte çok sayıda deprem meydana geliyor. Büyüklüklerinin genellikle beşin altında olmasından dolayı çok şükür can kaybı ve ciddi bir hasar yaşanmıyor, korkutmakla kalıyor. Ancak “Kuzey Marmara Fay Hattı” olarak tanımlanan alanın durumu diğerlerinden çok farklı.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Haluk Özenir bu konuda şunları söylüyor: “1939 Erzincan depreminden itibaren bu fay hattı kırıla kırıla batıya doğru göçüyor. En son 17 Ağustos depreminde Marmara bölgesine iyice geldi. Bundan sonra bütün bilim insanlarının kabul ettiği, depremin Marmara Denizi’nde olacağıdır. Depremin 7.2 büyüklüğünde olması bekleniyor ancak zamanı bilinmiyor.”

Deprem uzmanları Marmara’daki fay hattının kırılmasıyla ortalama iki yüz yılda bir meydana gelen, İstanbul’u harabeye çeviren büyük depremlerin en son 1766’da yaşandığını, dolayısıyla zamanın adeta dolmuş olduğunu, tehlikenin kapıda beklediğini ısrarla belirtiyorlar..

18 bine yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiği 17 Ağustos depreminde bölgedeki sanayi, ticari ve sağlık tesisleri, alt yapı büyük zarar görmüş, milli gelirde 8-9 milyar civarında bir kayıp meydana gelmişti. Bu olay 2001 krizini tetiklemişti.

Bu felaketin etkisiyle herkes bir şeyler yapılmasını, muhtemel depremlerin etkisini azaltacak önlemler alınmasını istiyordu. Bu ruh halinin etkisiyle “Deprem Vergisi” ihdas edildi. Ancak bu fonda toplanan paralar amacına uygun kullanılmadı. Ekonomiden sorumlu eski Devlet Bakanı Mehmet Şimşek “Deprem vergisiyle duble yollar yaptık” diyerek paranın nasıl kullanıldığını açıklamıştı.

Toplum ve yöneticiler olarak acıları çok çabuk unutuyoruz; daha da kötüsü saiklerinin gelip geçtiğine, tekrar yaşanmayacağına kendimizi inandırıp dikkatimizi farklı yerlere yöneltiyoruz.

Nitekim deprem konusunda 17Ağustos 1999’dan sonra bu durum depremin hedefindeki İstanbul’da aynen tekrarlanıyor.

Son derece büyük önem taşıyan depremde toplanma alanları rant hırsıyla imara açıldı. Yapıların depreme dayanıklılığının zarureti görülmesine rağmen etkili bir denetim mekanizması oluşturulmadı. Başta Çapa ve Cerrahpaşa gibi hastaneler olmak üzere, sağlık tesislerine gerekli takviye yapılmadı. Geçen ay Kartal ‘da 7 katlı bina çöktü 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Enkazın altındaki bir kişiye üç gün sonra ulaşılabildi. Her türlü kurtarma vasıtasının kullanılabildiği bir binanın enkazına günler sonra ulaşılması, korkulanın olması durumunda insanlarımızı nelerin beklediğinin göstergesidir.

İmar Affı yasası bütün partilerin oy birliğiyle Meclis’ten geçerken, yasanın suistimal edilmesini engelleyecek, güçlü bir denetim ve kontrol sağlayacak hükümler ne yazık ki konuşulmadı. Kartal’da çöken ve deniz kumundan yapıldığı anlaşılan bina için bile başvuru yapılmış; İstanbul’da bunun gibi binlerce binanın olduğu öne sürülüyor. Şehircilik Bakanı olaydan sonra üç ay zarfında eksiklikler giderilmediği takdirde yıkım kararının uygulanacağını söyledi; inşallah deyip bekleyeceğiz.

Son derece büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız; ihmalin sürmesi, gereken adımların acilen atılmaması durumunda tarihimizin en büyük felaketlerinden birini yaşayabiliriz. Çünkü İstanbul Türkiye’nin sadece kültür ve medeniyetinin değil sanayi ve ticari tesisleriyle, eğitim, sağlık, teknolojik ve finansal kurumlarıyla, turizmiyle her anlamda “kalpgahı”dır. Vergilerin yarısına yakını buradan toplanıyor. Uzmanlar 7.2 büyüklüğündeki bir depremde bu günkü durumda 40 ila 100 bin arasında insanımızın hayatını kaybedeceğini, milli gelir kaybının yüz milyar doları geçeceğini söylüyorlar. Allah korusun bu felaket yaşanırsa sadece İstanbul değil tüm Türkiye enkazın altında kalırız. Kimse de bizi umursamaz, tam tersine savunmasız kalmamızdan yararlanmak için akbabalar gibi dört koldan üzerimize üşüşürler.

Şu sıralarda seçim kampanyalarında pek sık kullanılan “beka” konusu, keşke toplumu manipüle etmek maksadıyla kullanılmak yerine anlamına en uygun alanda, muhtemel “Marmara depremi” konusunda uyarıcı bir işlev yapmak üzere konuşulsaydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay katıldığı bir TV programında depremden söz edilince “korkuyorum, hazırlıklı değiliz“ demiş ve bütün vatandaşları, medyayı bu konuda yardımcı olmaya çağırmıştı. Bu sözler milli nitelikteki bu sorunun Devletin en üst makamında bilindiği anlamına geliyor. Dileriz gerekenler yapılır; çünkü başkalarını bilmem ama ben de Sayın Cumhurbaşkanı gibi “korkuyorum”, hem de rüyalarıma girecek kadar.

 

 

KAYNAK: https://www.turkocaklari.org.tr/yazar/nuri-gurgur/marmara-depremi-pusudaki-buyuk-tehlike-9399Bu yazı 1,011 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Mart 2022 Sadi Somuncuoğlu Gök Kubbede Hoş Bir Seda Bırakarak Hakk'a Yürüdü
  • 14 Aralık 2021 TÜRKLERİN BİRLİĞİ ÜLKÜSÜNDE TARİHİ BİR AŞAMA
  • 25 Mart 2021 MEHMET GENÇ - İlim Dünyamızdan bir Yıldız Daha Kaydı
  • 27 Mart 2020 Koronavirüs Salgını ve Türkiye
  • 2 Mart 2020 Suriye Bataklığında Boğulmamak İçin
  • 19 Şubat 2020 Kıbrıs Türkleri Sınav Arifesinde
  • 7 Ocak 2020 Trump Çok Tehlikeli Bir Kumar Oynuyor
  • 1 Ocak 2020 Doğu Akdeniz Satrancı ve Türkiye
  • 10 Aralık 2019 NATO Zirvesi ve Türkiye
  • 17 Kasım 2019 Görüşmeler de Sorunlar da Devam Ediyor
  • 19 Mart 2019 2019 Zor Bir Yıl Olacak
  • 9 Mart 2019 Marmara Depremi- Pusudaki Büyük Tehlike
  • 1 Mart 2019 9 Mart Olayı ve 12 Mart Müdahalesi- Darbeye Karşı Darbe
  • 14 Şubat 2019 Ozan Arif Çağımızın Dede Korkut'u Hakk'a Yürüdü
  • 25 Ocak 2019 12 Eylül Zulümlerinin Baş Mimarı Nurettin SOYER
  • 5 Kasım 2016 Sorunlarımızın Temel Nedeni: Kaliteli Eğitim Ve Hukuk Devleti Zafiyeti
  • 27 Eylül 2016 Sorunlarımızın Temeli; Eğitim Meselesi
  • 20 Temmuz 2016 Menfur Darbe Girişimi ve Sonrası
  • 12 Şubat 2016 PKK Terörü-Etnik Fitne Ve Terörle Mücadele Eylem Plnı Bağlamında Yüz Yıl Sonra Yeniden Beka Güvenlik Ve Bütünlük
  • 1 Ocak 2016 Özyönetim Bildirgesi Yahut Ayrılış Manifestosu

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,964 µs