En Sıcak Konular

Prof.Dr.Mustafa Erkal-Aydınlar Ocağı Genel Başkanı
Konuk Yazar-Aydınlarocagı.org
Prof.Dr.Mustafa Erkal-Aydınlar Ocağı Genel Başkanı
24 Kasım 2015

Iğdır'da 42. Şura            Aydınlar Ocakları 42. Şurası 13-15 Kasım tarihleri arasında Doğu Anadolu'muzun güzel ve şirin serhat şehri Iğdır'da, Iğdır Aydınlar Ocağımızın ev sahipliğinde yapıldı. Şuranın Iğdır'ın 95. Kurtuluş Yıldönümüne rastlaması da güzel bir tesadüf idi. 43 sene önce doktora tezimi hazırlarken ziyaret ettiğim şehirlerimizden – o dönem ilçe – biri de Iğdır idi.

            Bilindiği gibi yerli ve milli birer STK olan Aydınlar Ocaklarımız senede iki kere şuralar düzenlemektedir. Bu yıl ilk şuramızı 15-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında Manisa Aydınlar Ocağı'nın ev sahipliğinde Manisa'da yapmış; ülkemizin iç, dış ve bölge sorunlarını ele almış, sonuç bildirisi ile de çeşitli teklifler getirmiştik.

            Bu defa yoğun iç göç almış; demografik yapısı planlı bir şekilde bozulmuş olan Iğdır'ı seçtik. Bu şehrin sosyal dokusunun bozulmasına müsaade edenler kötü bir imtihan vermişlerdir. Yapılan çok yönlü yanlışlar, milli hassasiyeti yüksek olan bu şehrimizde vatandaşı küstürmüş, üzmüş ama hiçbir zaman ümitsizliğe sevk etmemiştir.

            Iğdır'ın yerleşik halkı arasında yer alan Kürt vatandaşlarımızın göçle bu ile gönderilenlerle anlaşamadığı, zihniyet farkı olduğunu öğrendik. Bu örnek bile vatandaşlarımızı birbirine düşürmek ve etnik sorun yaratmak isteyenlere anlamlı bir cevaptır. Iğdır Belediye binasındaki Kürtçe yazı ülkemizin son 13 sene içinde nasıl bir mesafe aldığını da gösteriyordu. Bizim ne Kürtçe, ne de Zazaca ile bir sorunumuz olamaz. Bizim sorunumuz mahalli diller kullanılarak egemenlik haklarımıza yapılan saldırılardır. Halka da düşman olan işbirlikçi bölücülerle işimiz var. Bu Şura STK olarak bizlerin bu şehre götüreceğimiz hizmetlerin bir başlangıcı olabilir.

            Şura toplantısının sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde; ülkemizi dıştan da destekli dönüştürme çabası olan Yeni Anayasa konusu ele alındı. Etnik ırkçılığı ve bölücü terörü teşvik edecek, milli aidiyet şuurunu zedeleyecek, anayasayı ilga edecek gayretlerin yerine; TBMM'nin demokratik parlamenter sistemi daha da güçlendirecek yasaları çıkarabileceği ve ülke ihtiyaçlarına göre değişiklikleri yapabileceği ifade edildi. Meselâ, siyasi partiler ve seçim kanunları gibi… Yeni denen Anayasa ile terörle yapılan mücadelenin çelişeceği ve anlamını yitireceği bilhassa belirtildi.

            Yeni Türkiye ifadesinin Türk Tarihi, Atatürk, Cumhuriyet, Milli Mücadele ve milli kimlikle bir çeşit hesaplaşma, milli devlete meydan okuma, rövanş alma hevesi ve dış destekli bir kumpas olduğu üzerinde duruldu.

            Başkanlık Sisteminin bir dayatma ve demokratik parlamenter sistemi suçlamanın yanlış ve maksatlı olduğu belirtildi. Bu sistemin bölgesel özerklik ve eyalet sistemiyle yürüyebileceği üzerinde duruldu. Türkiye'ye demokrasi çok görülmemelidir ifadesi bildiride yer aldı.

            Güncel sorunlar içinde; hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının, düşünce ve ifade hürriyetinin zedelenmesi, basına yapılan baskılar, terörle mücadele ile çözüm yani çözülme sürecinin çeliştiği, Suriye ve Telafer'den yapılan göçler ve Türkmen sorunu, Ortadoğu politikamızdaki yanlışlar, KKTC'deki son gizli müzakereler, sözde Ermeni soykırımı iddiaları, AB ile ilişkiler, ekonomik ve sağlık sorunları ve kanser tehlikesi bildiride yer aldı. Kadına yönelen şiddet konusu üzerinde de duruldu. Bildiride son olarak da Iğdır'ın ve bölgenin sorunları ele alındı. Birinci sınıf tarım alanlarının imara açılmaması, tarım ve hayvancılıkta yapılan teşviklerin bölge farklarını hesaba katması, çarpık kentleşme, İran ile aramızdaki Boralan sınır kapısının açılması, halk düşmanı teröristlerden oldukça temizlenmiş Ağrı Dağının turizme açılması. Ermenistan'ın Metzamor nükleer santralinin teknolojik ömrünü yitirdiğinden yakın tehlike oluşturduğu, uluslararası hukuktan faydalanılarak haklarımızın korunması, Türklere yapılan soykırımı ifade eden anıt ve müzenin artık tescilinin yapılarak, müzenin zenginleştirilmesi gibi konular ele alındı.

            24 Ocağımızın imzaladığı sonuç bildirisinin yanı sıra Türk Medeniyetinin bir şaheseri olan Doğu Bayazıt'taki İshak Paşa Sarayı ziyaret edildi.

            Şurayı düzenleyen ve misafirperverlik örnekleri sergileyen başta başkan Murat Sürmeli olmak üzere, yönetim kurulunu tebrik ediyoruz.

 

Kaynak: http://aydinlarocagi.org/2015/11/igdirda-42-sura/#.VmAZfHbhDIUBu yazı 1,213 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 11 Nisan 2022 Değerli Devlet Adamı Rahmetli Alparslan Türkeş'in Ardından
  • 25 Mart 2021 ''Türk-İslam Sentezi'' ve Garip Yakıştırmalar
  • 28 Mart 2020 Virüslü Genel Manzara
  • 4 Şubat 2020 İstanbul Kanalı Üzerine
  • 1 Ocak 2020 Milli Marşımıza Ve Türkçeye Yapılan Saygısızlık ve Bir Sapıklık Örneği
  • 26 Kasım 2019 Aranan Bir Kayıp: İnsan Hakları
  • 7 Şubat 2019 Türk Dünyasının Bazı Sorunları
  • 9 Ocak 2019 Ümmet Soslu Yeni Türkiye Oyunu
  • 21 Aralık 2015 Türklüğün Gururu Prof.Dr. Aziz Sancar
  • 24 Kasım 2015 Iğdır'da 42. Şura
  • 5 Eylül 2015 Psikolojik Savaş ve İstikrar
  • 14 Temmuz 2015 Koalisyon Mecburiyeti
  • 23 Nisan 2015 Seçim Öncesinin Gündemi
  • 9 Şubat 2015 Başkanlık Sistemi Tuzağı
  • 1 Aralık 2013 1920 Ve 1923 Ruhları
  • 4 Ağustos 2013 İleri Demokraside İlerlerken !
  • 12 Haziran 2013 Kosova ve Balkan Gerçeği
  • 30 Nisan 2013 Çözüm ve Barışın Arka Planı
  • 8 Nisan 2013 Çelişkiler Yumağı
  • 30 Mart 2013 Ters İşleyen Barış Süreci

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,594 µs