En Sıcak Konular

Esra Erat

Kur'an Ahlakı
Esra Erat
9 Mart 2014

İnkarda DiretenlerTarih boyunca Allah'a, dine, Allah'ın uyarıcı olarak gönderdiği elçilerine, kitaplarına karşı inkar edenler olmuştur. Kuran'ı Kerim'de peygamberlerin kıssalarını okuduğumuzda inkarcıların iman edenlere karşı hep bir baskı ve zulüm içerisinde olduğunu görürüz. Kıssalarda, gönderilen elçilerin ve müminlerin, inkarcıların eziyetlerine ve baskılarına maruz kaldıkları anlatılmaktadır.Ama buna karşın müminlerin, Allah'a olan bağlılıklarından, teslimiyetlerinden hiç bir şekilde taviz vermedikleri de açıkça anlatılır.

Kuran'da bahsi geçen Sebe, Ad, Semud ve Lut kavimlerine, İbrahim kavmine, Medyen halkına, Firavun'a Allah uyarıcı olarak elçiler ve kitaplar göndermiştir ancak hepsi inkarda diretmişlerdir. Allah, kendilerine bahşettiği tüm nimetlere karşı onlardan sadece iman etmelerini ve Kendisi'nden korkmalarını istemiştir ama onlar, "Bizim kalplerimiz örtülüdür” derler. “Hayır; Allah, inkarlarından dolayı onları lanetlemiştir. Bundan dolayı pek azı iman eder. (Bakara Suresi, 88)" Kendilerini yalnızca doğru yola davet eden elçileri yalanladıkları için inkarlarından dolayı helak edilmişlerdir.

Aslında elçiler gönderildikleri toplulukları herhangi bir baskı uygulamadan, bir karşılık beklemeden, sadece Allah'a iman etmeye, İslam'a davet etmişlerdir.

"Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (Şuara Suresi, 109)

Kur'an'ı Kerim'de peygamberlerin kıssaları ibret almamız, aklımızı kullanıp doğru yolu bulmamız için anlatılmıştır.

Kendilerinden önceki kuşaklardan nicelerini yıkıma uğratmamız, onları doğruya yöneltmedi mi? (Oysa bugün kendileri) onların kaldıkları yerlerde (tarihi kalıntıları üzerinde) gezinip durmaktadırlar. Şüphesiz bunda sağduyu sahipleri için ayetler vardır. (Taha Suresi, 128)

Geçmişte kavimlerin helak ediliş sebepleri düşünüldüğünde, günümüzde de bu kavimlerin özelliklerini taşıyan insanların ya da toplumların halen bulunduğunu görmekteyiz. Mesela Semud Kavmi tartıda adaletsizlik yaptıkları için, Sebe Halkı Allah'ın kendilerine verdiği nimetlere nankörlük ettikleri için, Nuh Kavmi müminleri küçük gördükleri ve müminlerle alay ettikleri için, İbrahim Kavmi putlara taptıkları için, Lut Kavmi cinsel sapkınlıkta bulundukları için helak edilmişlerdir. Belirttiğim gibi Allah'ın beğenmediği bu özellikleri üzerinde bulunduran çok sayıda insan ya da toplum günümüzde de bulunmaktadır. Özellikle şu anda Müslümanlara karşı uygulanan zulüm ve katliam, helak edilen tüm kavimler tarafından Müslümanlara yapılmıştır. Şu anda da dünyanın her yerinde Müslümanlara büyük acılar yaşatan insanlar bulunmaktadır. Ancak bu insanlar ya da toplumlar Kur'an'da anlatılan kıssalardan ibret almadıkları için, sonlarının da helak edilmek olacağını düşünmezler.

Kendilerinden önceki kuşaklardan nicelerini yıkıma uğratmamız, onları doğruya yöneltmedi mi? (Oysa bugün kendileri) onların kaldıkları yerlerde (tarihi kalıntıları üzerinde) gezinip durmaktadırlar. Şüphesiz bunda sağduyu sahipleri için ayetler vardır. (Taha Suresi, 128)

Ancak Yüce Rabbimiz adalet sahibidir. İnkarda diretenler, Allah'ın beğenmediği, razı olmadığı konularda bir düzelme göstermezlerse hem bu dünyada hem de ahirette Allah'ın azabıyla karşılık göreceklerdir.

Yeryüzünde gezip dolaşmıyorlar mı? Böylece kendilerinden öncekilerin nasıl bir sona uğradıklarını görsünler. Onlar güç bakımından kendilerinden daha üstün idiler, toprağı alt üst etmişler (ekmişler, madenler, sular arayıp çıkarmışlar) ve onu, kendilerinin imar ettiğinden daha çok imar etmişlerdi. Peygamberleri de onlara açık delillerle gelmişti. Demek ki Allah onlara zulmetmiyordu ancak onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı. (Rum Suresi, 9) Bu yazı 1,781 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 13 Aralık 2014 Anneannemin Derin Hocaları
  • 19 Ekim 2014 Tevekkül edenler Allaha tevekkül etmelidirler.
  • 6 Eylül 2014 Allah, Rızasına Uyan Kullarını Kurtuluşa Ulaştırır
  • 18 Ağustos 2014 Allah Sürekli Olan Salih Davranışları Beğenir
  • 6 Temmuz 2014 İsraftan Kaçınmak
  • 20 Haziran 2014 Dinsizliğin Getireceği Tehlikelere Karşı Çözüm : Kuran Ahlakı
  • 2 Haziran 2014 Kur'an'da Kalp Temizliği
  • 19 Mayıs 2014 GALİP GELECEK OLANLAR ALLAH'IN TARAFTARLARIDIR
  • 10 Mayıs 2014 Müşrik Zan ve Tahminle Yalan Söyler
  • 16 Nisan 2014 SEVGİ ALLAH'IN İNSANLARA VERDİĞİ EN BÜYÜK NİMETLERDEN BİRİDİR
  • 7 Nisan 2014 Nefsimize Karşı Kur'an'la Mücadele Etmeliyiz
  • 3 Nisan 2014 Aklın Temelinde Allah Korkusu Vardır
  • 23 Mart 2014 Mümin Olmak
  • 15 Mart 2014 Şirkin En Tehlikelisi: Gizli Şirk
  • 9 Mart 2014 İnkarda Diretenler
  • 1 Mart 2014 Ahiret İçin Hazırlık Yapıyor muyuz?
  • 23 Şubat 2014 İnkar Edenlerin Sonsuz Azap Yurdu: Cehennem
  • 20 Şubat 2014 Allah'ın Yolu, Asıl Yoldur
  • 17 Şubat 2014 Dua Çok Kıymetli Bir İbadettir
  • 14 Şubat 2014 Kur'an'ın Çizdiği Sınırlar Hayatımızı Güzelleştirir

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,834 µs