En Sıcak Konular

Esra Erat

Kur'an Ahlakı
Esra Erat
23 Şubat 2014

İnkar Edenlerin Sonsuz Azap Yurdu: CehennemYüce Rabbimiz'in güzel isimleri düşünüldüğünde akla ilk gelenler; Rahman-Rahim ( merhamet eden), Afüv (affı çok olan), Gaffar (bağışlaması çok olan),Tevvab ( günahları bağışlayan) olur. Çünkü bu isimleri düşünmek insana mutluluk verir, insanı tedirgin etmez. Ama Allah'ın, üzerinde düşünülmeyen ya da düşünülmekten kaçınılan başka isimleri de vardır. Mesela; Kahhar (kahredici olan), Saik (cehenneme süren), Muntakim (intikam alan, suçluları müstahak oldukları cezaya çarpan). Bu isimler de ölümü, eğer Allah'ın istediği gibi bir kul değilse, cehennemi, sonsuz azabı hatırlatır. Aslında bu isimleri düşünerek cehennemi hatırlamak da yine Rabbimiz'in kullarına olan merhametinden kaynaklanır. Çünkü Rabbimiz, merhametlilerin en merhametlisidir ve kulunun sonsuza kadar azap çekeceği cehenneme gitmesini istemez. Bunun için de kullarını uyarmak için elçiler, kitaplar göndermiştir. Ama apaçık uyarılara rağmen insanların bir çoğu gönderilen elçileri ve kitapları inkar etmişlerdir. Kuran'da bahsi geçen kavimler de kendilerine gönderilen elçileri ve kitapları inkar ettikleri için helak edilmişlerdir.

Firavun ailesinin ve onlardan öncekilerin gidiş tarzı gibi. Onlar, Rablerinin ayetlerini yalanladılar; Biz de günahları dolayısıyla onları helak ettik. Firavun ordusunu suda boğduk. Onların tümü zulmeden kimselerdi. (Enfal Suresi, 54)

Allah tüm uyarılara rağmen inkar edenleri cehennem de nasıl bir ortamla karşılaşacaklarını Kur'an'da detaylı olarak tarif etmiştir. Kaynar sular,demirden kamçılar,ateşten yataklar ve gömlekler, irinli su, aşağılanma,ateşe sürüklenerek atılma...

İnkarcılar orada sürekli eziyet görecekler, derileri yanıp kavrulacak sonra yenisiyle değiştirilecek, içecekleri kaynar su ve irin olacak, ölüm onlara her yandan gelecek, ölmeyi isteyecekler ama sonsuza dek ölmeden, cehennemde hiç bitmeyen bir azapla sonsuza kadar yaşayacaklar. "... Onlar için ne, karar verilir, ki böylece ölüversinler, ne de kendilerine onun azabından (bir şey) hafifletilir... (Fatır Suresi, 36)"  Ve en kötüsü sonsuza kadar pişmanlık duyacaklar. Cennet'te müminlere sunulan nimetleri gördükçe duydukları pişmanlık kat kat artacak. Dünya'ya geri dönüp salih amellerde bulunmayı isteyecekler ama bu istekleri geri çevrilecek.

Hayır, önceden saklı tuttukları kendilerine açıklandı. Şayet (dünyaya) geri çevrilseler bile, kendisinden sakındırıldıkları şeylere şüphesiz yine döneceklerdir. Çünkü onlar, gerçekten kafirlerdir. (En'am Suresi, 28)

Tüm bunlar Rabbimiz'in inkar edenlere vaadidir. Çünkü onlar akledip kendilerine gönderilen elçileri dinlememişler, tüm uyarılara rağmen hak olana sırt çevirmişlerdir. Yüce Allah adildir. Cehennem de Rabbimiz'in Adl (adil olan) sıfatının tecellisidir. Nasıl ki tüm hayatlarını Allah'a adayarak, Allah yolunda her türlü zorluğa sabrederek, sadece Allah rızası için yaşayan salih müminlerin mükafatları cennetse; inkarcıların da cehennemdir.

İnsanın bu dünyada yapacağı seçim, onun sonsuza kadar kalacağı mekanı belirlemektedir. Ortalama 60-70 yıl yaşayacağımız şu dünya hayatımızı sadece Allah'a adayarak, kafirler için hazırlanan sonsuz azap yurdundan sakınalım.

... kafirler için hazırlanmış ve yakıtı insanlar ile taşlar olan ateşten sakının. (Bakara Suresi, 24)Bu yazı 1,215 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 13 Aralık 2014 Anneannemin Derin Hocaları
  • 19 Ekim 2014 Tevekkül edenler Allaha tevekkül etmelidirler.
  • 6 Eylül 2014 Allah, Rızasına Uyan Kullarını Kurtuluşa Ulaştırır
  • 18 Ağustos 2014 Allah Sürekli Olan Salih Davranışları Beğenir
  • 6 Temmuz 2014 İsraftan Kaçınmak
  • 20 Haziran 2014 Dinsizliğin Getireceği Tehlikelere Karşı Çözüm : Kuran Ahlakı
  • 2 Haziran 2014 Kur'an'da Kalp Temizliği
  • 19 Mayıs 2014 GALİP GELECEK OLANLAR ALLAH'IN TARAFTARLARIDIR
  • 10 Mayıs 2014 Müşrik Zan ve Tahminle Yalan Söyler
  • 16 Nisan 2014 SEVGİ ALLAH'IN İNSANLARA VERDİĞİ EN BÜYÜK NİMETLERDEN BİRİDİR
  • 7 Nisan 2014 Nefsimize Karşı Kur'an'la Mücadele Etmeliyiz
  • 3 Nisan 2014 Aklın Temelinde Allah Korkusu Vardır
  • 23 Mart 2014 Mümin Olmak
  • 15 Mart 2014 Şirkin En Tehlikelisi: Gizli Şirk
  • 9 Mart 2014 İnkarda Diretenler
  • 1 Mart 2014 Ahiret İçin Hazırlık Yapıyor muyuz?
  • 23 Şubat 2014 İnkar Edenlerin Sonsuz Azap Yurdu: Cehennem
  • 20 Şubat 2014 Allah'ın Yolu, Asıl Yoldur
  • 17 Şubat 2014 Dua Çok Kıymetli Bir İbadettir
  • 14 Şubat 2014 Kur'an'ın Çizdiği Sınırlar Hayatımızı Güzelleştirir

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,700 µs