En Sıcak Konular

Esra Erat

Kur'an Ahlakı
Esra Erat
17 Şubat 2014

Dua Çok Kıymetli Bir İbadettirAllah'a dua etmek insan için çok büyük bir nimettir. İnsanın hiç bir aracıya ihtiyaç duymadan Rabbiyle bağlantı kurması, Rabbi'ni zikretmesi, tevbe etmesi, verdiği tüm nimetler için Rabbi'ne şükretmesi, sıkıntısını Rabbi'ne bildirmesi, bunun için Rabbi'nden yardım istemesi, kolaylık dilemesi... Bir insan için bundan daha kıymetli bir güzellik olamaz. Halisane bir kalple Allah'a dua edilirken hissedilen coşku, insanın başka hiç bir şeyden alamayacağı bir lezzettir. Allah'a yakın olabilmenin, O'na ulaşabilmenin en güzel yoludur dua.

İnsanın aczinin farkında olarak, bütün benliğiyle Allah'a yönelmesi Allah'tan yardım dilemesi en kıymetli ibadettir inşaAllah. İnsan sonlu bir varlıktır ve acizdir. Hayatının her anında Allah'a muhtaçtır. Bu yüzden insanın yardım isteyebileceği tek mevkii Allah'tır. Tamamen Allah'ın kontrolünde olduğunun bilincindeki insan, sadece Allah'tan yardım diler. Başka hiç bir gücün Allah'ın dilemesi dışında ona yardım edemeyeceğini bilir. Bunun aksini düşünürse şirk koşmuş olacağının farkındadır. Yüce Rabbi'miz Allah da bunu bir ayetinde açık bir şekilde bildirmiştir.

Eğer onlara dua ederseniz, duanızı işitmezler, işitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet gününde ise, sizin şirk koşmanızı tanımayacaklardır. (Bunu herşeyden) Haberi olan Allah gibi sana (hiç kimse) haber vermez. (Fatır Suresi, 14)

Dua etmek, mümin için bir güven kaynağıdır. Çünkü Allah'ın dilemesi dışında hiç bir şeyin gerçekleşmeyeceğini bilir. Bu da mümine ferahlık verir ve tüm olayları Allah'a havale eder. Sonunda ne olursa olsun hayırlı olacağını bilerek Allah'a tevekkül eder. Allah'ın, kendisine en hayırlı şekilde icabet edeceğini bilir. Ama burada şunu da unutmamak gerekir. Dua sadece zorluk zamanlarında, sıkıntı zamanlarında yapılan bir ibadet de değildir. Bir insan sadece zorluk zamanında Allah'a dua etmesi gerektiğini düşünürse bu hiç samimi bir davranış olmaz. Allah'a dua etmek, O'nunla sürekli bağlantı halinde olmak tüm hayatımızı kapsamalıdır.

İnsana bir zarar dokunduğunda, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken Bize dua eder; zararını üstünden kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarara Bizi hiç çağırmamış gibi döner-gider. İşte, ölçüyü taşıranlara yapmakta oldukları böyle süslenmiştir. (Yunus Suresi, 12)

İnsan, tüm güç ve kudretin Allah'ın elinde olduğunu unutmadan gönülden katıksızca Allah'a dua etmelidir. Allah'tan başka yardım istenilecek bir güç olmadığını bilmek ve sadece Allah'a ibadet etmek insanı şirk koşmaktan da korur. Dolayısıyla samimi bir mümin yalnızca Allah 'a dua eder, yalnızca Rabbi'nden yardım diler.

Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Senden yardım dileriz. Bizi doğru yola ilet; Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna. Gazaba uğrayanların ve sapmışlarınkine değil. (Fatiha Suresi, 4-7)

Bediüzzaman Hazretleri de Allah'a dua etmenin güzelliğini Risale-i Nur'da şöyle ifade etmiştir.

Duanın en güzel, en lâtif, en leziz, en hâzır meyvesi şudur: Dua eden adam bilir ki, birisi onun sesini dinler, derdine derman yetiştirir. Onun kudret eli herşeye yetişir. Bir Kerim Zât var, ona bakar, ünsiyet verir. Bu kişi Onun huzurunda kendini tasavvur ederek bir ferah, bir inşirah duyar, dünya kadar ağır yükü üzerinden atıp ‘Elhamdü lillah' der. (24. mektubun 1. zeyli, 4.nükte)

Bediüzzaman Hazretlerinin de belirttiği gibi, Allah'ın kendisini duyduğunu, dinlediğini bilerek dua etmek insana inşirah ve mutluluk verecektir. Allah her insanın duasını işitir ve ona en hayırlı şekilde karşılık verir. Dua eden kişi de duanın en hayırlı şekilde karşılık göreceğine iman etmelidir.

O, Hayy (diri) olandır. O'ndan başka İlah yoktur; öyleyse dini yalnızca Kendisi'ne halis kılanlar olarak O'na dua edin. Alemlerin Rabbine hamd olsun. (Mü'min Suresi, 65) Bu yazı 1,282 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 13 Aralık 2014 Anneannemin Derin Hocaları
  • 19 Ekim 2014 Tevekkül edenler Allaha tevekkül etmelidirler.
  • 6 Eylül 2014 Allah, Rızasına Uyan Kullarını Kurtuluşa Ulaştırır
  • 18 Ağustos 2014 Allah Sürekli Olan Salih Davranışları Beğenir
  • 6 Temmuz 2014 İsraftan Kaçınmak
  • 20 Haziran 2014 Dinsizliğin Getireceği Tehlikelere Karşı Çözüm : Kuran Ahlakı
  • 2 Haziran 2014 Kur'an'da Kalp Temizliği
  • 19 Mayıs 2014 GALİP GELECEK OLANLAR ALLAH'IN TARAFTARLARIDIR
  • 10 Mayıs 2014 Müşrik Zan ve Tahminle Yalan Söyler
  • 16 Nisan 2014 SEVGİ ALLAH'IN İNSANLARA VERDİĞİ EN BÜYÜK NİMETLERDEN BİRİDİR
  • 7 Nisan 2014 Nefsimize Karşı Kur'an'la Mücadele Etmeliyiz
  • 3 Nisan 2014 Aklın Temelinde Allah Korkusu Vardır
  • 23 Mart 2014 Mümin Olmak
  • 15 Mart 2014 Şirkin En Tehlikelisi: Gizli Şirk
  • 9 Mart 2014 İnkarda Diretenler
  • 1 Mart 2014 Ahiret İçin Hazırlık Yapıyor muyuz?
  • 23 Şubat 2014 İnkar Edenlerin Sonsuz Azap Yurdu: Cehennem
  • 20 Şubat 2014 Allah'ın Yolu, Asıl Yoldur
  • 17 Şubat 2014 Dua Çok Kıymetli Bir İbadettir
  • 14 Şubat 2014 Kur'an'ın Çizdiği Sınırlar Hayatımızı Güzelleştirir

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,594 µs