En Sıcak Konular

Aziz Dolu

Atabey
Aziz Dolu
21 Ocak 2013

Ölmüşlerin Ardından KonuşmakAmerikan Robert Koleji mamûlü Ecevit öldü. Birileri rahmetli diyerek başladı söze. Hatta neredeyse hazretlik payesi bile verilecekti. Kimi 'dürüst'tü dedi, kimi bilmem ne... Güneş Motel Vakası, 28 Şubat soysuzluğu; 12 yaşından küçük Müslüman çocukların camilere girmesinin yasaklanması unutulmuş gitmişti birden bire. Herkes Karaoğlan olmuştu. Öyle ya, Camuka'nın canı cehenneme idi.

 

Hrant öldü. Eline pankartı alan Ermeni olmaya koştu. Güvercinler uçuruldu bol bol. Birilerinin çıkıp, Ağrı dağını istemesi bile uyandıramadı birilerini. Velhâsıl ardı arkası kesilmedi bu ölümlerin. Ardı arkası gelmedi papazların, bilmem kimlerin… Anadolu'da, ilk fethedilen illerden olan Battal Gazi'nin yurdu Malatya ile son fethedilen ve fethinde Fatih Sultan Mehmet Han'ın bizzat bulunduğu Trabzon'da tuhaf işler döndü durdu.

 

Van'da bir deprem oldu. Çok insanımız öldü. Milletimiz yekvücut olup, yaraları sarmaya koştu. Rastlantıya bakın ki tam da bu sırada, Uludere'de, savaş uçaklarımız 'yanlışlıkla' kaçakçıları bombaladı. Sonra nemi oldu dersiniz? Eline çuvalını alan 'kaçağa' gitmeye kalktı. Üç gün önce, deprem enkazlarında aç-susuz, uykusuz bir halde 'can' kurtarmaya çabalayan Mehmetçiğimiz 'cani' ilân edildi.

 

Paris'te üç PKK'lı öldürüldü. Ölenlerden birinin, Tunceli ilimizde bulunan ve Ermeni asıllı vatandaşlarımızın meskûn olduğu bir köyde doğduğu; adının Sakine değil de, Sara olduğu; Öcalan'ın gözdelerinden olduğu; Fransa'da, uyuşturucu trafiğini yönettiği haberleri yazılıp çizildi. Üzülene mi bakarsınız, ağlayana mı? Devletin uçağı ile taşındı cesetler. Şehitlerimize kamyonet kasaları bile çok görülürken hem de!..

 

Lise yıllarında, Sosyal Bilgiler/Edebiyat alanının yanında Resim bölümünü seçmiştik. Edebiyata olduğu kadar resim sanatına da ilgimiz vardı. Bir hayli yeteneğimiz de vardı hatta. Osman Hamdi Bey'in 'Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı tablosuna hayranlıkla bakardık. İbrahim Çallı'nın 'Zeybekler' adlı tablosunu görünce Atatürk aklımıza gelir, tebessüm ederdik. Çoros Gurkin'in 'Han Altay' adlı tablosu aklımıza düşünce, tebessümün yerini hüzün alırdı. Velhâsıl Burhan Doğançay'ın ölümüne üzüldük dostlar. 'Mavi Senfoni' öksüz kaldı.

 

Derken, Mehmet Ali Birand da ölüverdi. Vay, efendim! En az Barış Manço'ya üzüldüğü kadar, üzülenlere mi bakarsınız; dalkavuklukta, 4x100 metreye çıkanlara mı?.. TRT yolsuzlunu; Türkiye'yi, Türklere lâyık görmeyişini filân geçtik de bir Mehmet Ali'ye verilen değerin, 'beş' şehidimize verilenden daha fazla olduğunu görünce içimiz burkuldu.

 

Bitmedi. Toktamış Ateş Hoca'nın ölüm haberi geldi. Bu son haber, bizi yıllar öncesine, taa Bolu'ya, Köroğlu heykelinin arka tarafında, Belediye'ye ait nikâh salona kadar götürdü. Sahnede, kelli-felli biri konuşuyordu. Konuşan zat "Solcu olmayan, Atatürkçü olamaz. Atatürkçü olmayan, adam olamaz." deyivermesin mi? Etraftakilerin alkışlarına, bakışlarına aldırmadan zeybek oynayan efelerin vakarıyla terk etmiştik salonu. O günden sonra da bu ılımlı-hoşgörülü, 'demokrat' hocadan hazzetmemiştik bir türlü.

 

Şimdi birileri çıkıp, 'ölmüşlerin ardından niye konuşuyorsunuz' filân diyecek ya... Sormadan edemiyoruz: Ulan, peki siz niye 75 yıldır Atatürk'ün ardından konuşuyorsunuz? Bre riyakârlar! Serik - 19.01.2013

 

Aziz Dolu Atabey

http://azizdolu.blogcu.com 

 http://www.facebook.com/groups/azizdolu/Bu yazı 1,377 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Temmuz 2017 Ömer Halisdemir
  • 5 Temmuz 2017 Musul; Nureddin Zengi'nin Yadig
  • 23 Mayıs 2017 Ra, Rab, Tanrı ve Türkler
  • 7 Mart 2017 Türkiyeyi Ve Dünyayı Anlamak
  • 14 Ocak 2017 Rainadan, Radikalizme
  • 1 Ocak 2017 İslam, İslamcılar ve Anarşizm
  • 22 Aralık 2016 Kurt Ulur, Vatan Kurtulur
  • 7 Aralık 2016 Şangay Bilmem Ne Kaçlısı
  • 20 Kasım 2016 Başkanlık Tartışmaları
  • 20 Kasım 2016 Fıratın İki Yakasını Bir Araya Getirmek
  • 7 Ekim 2016 Bir Meşrep Olarak Alevilik
  • 22 Eylül 2016 Piruz Dilenci; Güney Azerbaycanın Özgürlük Ateşini Harlayan Adam
  • 11 Eylül 2016 Bu da oldu; Atatürkün resmine sansür
  • 31 Ağustos 2016 Yüksekova İl Olmalı
  • 18 Ağustos 2016 Yapılandırma Ayarlarına Dönüş
  • 8 Temmuz 2016 Atatürk Türkiyesinden, Humeyninin İranına
  • 2 Temmuz 2016 Akıl ile vicdanın hasbıhali
  • 2 Temmuz 2016 Almanların Maskarası, Çerkezlerin Yüzkarası
  • 29 Mayıs 2016 Bir, Üç, Beş
  • 23 Mayıs 2016 Otizmliler, ille de AKP diyormuş

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,527 µs