En Sıcak Konular

Yakup Musa

Hakikat
Yakup Musa
3 Haziran 2012

BALYOZ DAVASINDAKİ SAHTECİLİK! 

 

            Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan arama sonucu bulunduğu iddia edilen CD ve hard disklerde sahtekarlık yapıldığı iddiasını inceleyen Amerikan Adli Bilişim Uzmanlarından oluşan Arsenal şirketi patronu Mark SPENCER; “Bu tür bir delil sahteciliğini ispat etmek ABD’de Watergate skandalını ortaya çıkarmak gibi  olurdu” diye yorumluyor. Mark SPENCER yapılan incelemeyi Boston yerel gazetesi Chelsea Record gazetesine anlattı. Gazete bu açıklamayı manşetten duyurdu. Bu çok önemli çelişkiler, sahte deliller mahkeme safahatınca görmemezlikten geliniyor.

                Mark SPENCER Chelsea Record gazetesine yaptığı açıklamada:

            “Binlerce veri arasında inceleme yapan şirket için kendilerine gönderilen 3 CD (Türk basınında 11, 16 ve 17’nci CD’ler olarak biliniyor) ve hard disk çocuk oyuncağıydı. Ama neyin içine girdiklerini bilmiyorlardı. Bunlar TÜRKİYE’de son yıllardaki en önemli dava ile ilgili çok önemli delillerdi” SPENCER; “Adli tıp açısından konuşmak gerekirse bu bildiğimiz tarzda basit bir doküman sahteciliği değildi. Bunu yapan insanlar tutarlı olabilmek için çok büyük çaba harcamışlar. Asıl bu tutarlılık beni çok şaşırttı. Daha önce birçok sahtecilik vakasıyla karşılaştık ama böyle bir şeyi hayatım boyunca görmedim. Ustalık işi ve tutarlı olduklarını söyleyebilirim. Bize gelen CD ve hard diskte yer alan darbe planlarının 2003 yılında hazırlandığı belirtilmişti. İlk incelememizde her şey normal gözükmesinin asıl sebebinin bu sahteciliği yapan kişilerin çok dikkatli davranması olduğunu anladık. Dokümanlara derinlemesine baktığımızda “Calibri” adlı yazı karakterine (font) ilişkin referanslar bulduk. Microsoft Word programını kullanan herkes bu fontu bilir. Ayrıca belgelerde XML uzantılı dosya referanslarını gördük. Her ikisi de 2003 yılında kullanılmayan, hatta o dönemde icat bile edilmemiş şeylerdi. O an bu işte çok büyük bir yanlışlık var diye düşündük. Sonunda 9 Powerpoint belgesinde XML uzantısına atıf, 71 Word ve Excel belgesinde ve Calibri ve Cambria adlı yazı karakterleri bulduk. Hemen Microsoft ile iletişime geçip bu yazı karakterlerini icat eden kişiye ulaştık. Bize bunların ilk kez Microsoft’un Office 2007 kullanılmaya başlanan karakterler olduğunu söyledi. Yani zaman makineniz yoksa bu belgeleri 2003 yılında kaydetmiş olma ihtimaliniz de yoktu.”

                Balyoz davasının tutuklu sanığı (E) Org. Çetin DOĞAN’ın kızı Pınar DOĞAN ile damadı Harvard Üniversitesi Profesörü Dani RODRİK’in “Balyoz Davası ve Gerçekler” adlı bloğunda, isteği üzerine Amerika’daki adli bilişim uzmanlarının hazırladığı bir rapora yer verdi. Raporda yapılan sahtecilik daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmakta.

            Raporu aşağıda aynen sunuyorum:

 11, 16 ve 17 No.’lu CD’lerin imajlarında yapılan inceleneme sonucu hazırlanan raporda, söz konusu CD’lerde “sahtecilik” yapıldığı belirtildi.

           CD’lerdeki en az 76 dokümanın “tarih ve zamanlarında sahtecilik” yapıldığının vurgulandığı raporda şu ifadeler kullanıldı:

 “Aynı zamanda, 11 ve 17 numaralı CD’lerin oluşturma tarih ve zamanlarında sahtecilik olduğu sonucuna da varılmıştır. Son kayıtlarının yapılmasının akabinde 2003’te CD’ye kaydedilmiş gibi görünen dokümanların, Office 2007’den önce mevcut olmayan XML şemalarına ve Calibri yazı karakterlerine referanslar taşıması mümkün değildir. 11 ve 17 numaralı CD’lerin oluşturulma tarihi en erken 2006 ortası olabilir. Şu ana kadar saptanılan delillerde yapılan oynamalar nedeniyle, 11 ve 17 No.’lu CD’lerdeki tüm dokümanların orijinalliği hakkında ciddi bir endişe taşımaktayız.”

Blogda yer alan açıklamada ise söz konusu CD’lerde, “Balyoz Harekat Planı.doc”, “Milli Mutabakat Hükümeti Programı.doc”, “Çarşaf Eylem Planı Harekât Emri.doc”, “Sakal Eylem Planı Harekat Emri.doc” isimli belgelerin olduğu belirtildi.

 “11 ve 17 No.’lu CD’nin gerçekte 2003’de oluşturulmuş olamayacağını belgelerin içeriğinden dolayı biliyorduk” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, 11 No.’lu CD’de 2009 yılına kadar varan bilgilerin bulunduğu ancak belgelerin ve CD’nin üst verisinin son kayıt tarihinin ise 2003 olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Biri Amerika’dan diğer TÜRKİYE’den iki uzman, bu CD’nin üzerindeki ‘Or.K.na’ yazısının ve de 17 No.’lu CD’nin üzerindeki  ‘K.ÖZEL’ yazısının Mehmet BARANSU’nun bavulundan çıkan ve Süha TANYERİ’ne ait olan not defterinden yazı karakterlerinin seçilerek makine ile yazıldığını saptamıştı. Rapor, dokümanların içeriğinden bağımsız olarak sadece adli bilişim teknikleriyle Balyoz belgelerinin sahte olduğunu teyit ediyor. Mahkeme, bu delillerle 350 sanıklı davanın 250 sanığını cezaevinde tutmaya devam ediyor.”

Tutuklu sanıkların hapishane şartlarında bu delilleri inceleme ve kendilerine yöneltilen suç unsurlarının en olduğunu anlayabilme imkanı bulunmamakta. Okunan listenin bir kopyası sanıkların istemesine rağmen bir kopyası kendilerine verilmedi. Sanıkların başkanca okunan/sözü edilen 50 sayfalık delil konu başlıklarına karşı diyecekleri savunmaları da alınmamış durumda. Savcı iddianamesinde bu toplu yapılan tutuklamalara toplu ceza istemiş durumda. Bu da herkese ortalama 15-20 yıl hapis cezası arasında değişmekte.

Daha once dava safatahatında da kendilerine iddianamede geçen suçlamaları belirten CD’ler dağıtılmıştı.  Fakat bu CD’leri inceleyebilecek bilgisayar ortamının bulunmaması nedeniyle gerekli incelemeyi yapıp ona gore savunmalarını da hazırlayamamışlardı.

Yukarıda yazılanlar, ispat sonucu çürütülen iddianamelerdeki deliller yine de mahkemece halen delil olarak değerlendirilmekte, sonradan değiştirilmiş, yanıltıcı bilgiler içermesine rağmen geçerliliğini korumakta. Bu kadar tezat, delillerin bilirkişilerce çürütülmesine rağmen davaların sürmesi mevcut mahkemenin adil olduğu konusunda artık ciddi şüpheler uyandırmakta. Bir darbe planı yapılacaksa bunun yeri 1’nci Ordu ya da bir diğer karargah değil Genelkurmay Başkanlığı’dır. Takdir yüce halkımızındır.

Selam, saygı ve dualarımla.

Yakup MUSA

03.06.2012

 

 

           

 

 Bu yazı 798 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Ekim 2015 TÜRKİYE'DE BAŞKANLIK SİSTEMİ
  • 16 Ekim 2015 BALYOZ DAVASI BİLİRKİŞİ RAPORLARI (3)
  • 2 Ekim 2015 TCG MUAVENET FACİASI!
  • 17 Ağustos 2015 AMERİKAN ÇOCUKLARI ÇUVALDA
  • 6 Haziran 2015 TÜRKİYE'DE BAŞKANLIK SİSTEMİ
  • 24 Mayıs 2015 BALYOZ DAVASI BİLİRKİŞİ RAPORLARI (2)
  • 19 Mayıs 2015 KÜRECİK RADARI İSRAİL İÇİN ÇALIŞIYOR!
  • 11 Mayıs 2015 BALYOZ DAVASI BİLİRKİŞİ RAPORLARI
  • 26 Nisan 2015 100. YILINDA ÇANAKKALE SAVAŞLARI
  • 13 Nisan 2015 İCRA VE İFLAS KANUNUNUN KABÜLÜ
  • 1 Nisan 2015 31 MART VAK’ASI
  • 18 Mart 2015 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ
  • 4 Mart 2015 28 ŞUBAT BELGESİ
  • 31 Ocak 2015 SOYKIRIM İFTİRASI
  • 28 Aralık 2014 EHLİ KÜFÜRE BENZEMEKTEN KAÇINMAK!
  • 22 Aralık 2014 DÜNYA HABERLERİNİ CIA YAPTIRIYOR!
  • 20 Kasım 2014 TCG. MUAVENET FACİASI
  • 15 Eylül 2014 27 MAYIS VE 12 EYLÜL DARBESİ
  • 10 Haziran 2014 27 MAYIS DARBESİ VE MASONLAR
  • 1 Haziran 2014 27 MAYIS DARBESİ GERÇEKLERİ

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,476 µs