En Sıcak Konular

Prof.Dr.Mustafa Erkal-Aydınlar Ocağı Genel Başkanı
Konuk Yazar-Aydınlarocagı.org
Prof.Dr.Mustafa Erkal-Aydınlar Ocağı Genel Başkanı
14 Nisan 2012

12 Eylülün Örttüğü Sivil DarbelerMilli tarihe ilgi ve saygı güzel bir şeydir. Ancak onu tahrif etmemek de gerekir. Romanlarda ve filmlerde tarihi gerçeklere saygı esas olmalıdır. "1453 Fetih" filmini izledim. Klasik üç hilalli Osmanlı Sancağına rastlayamadım. Filmde Mehter de yoktu. Sık sık sarı kırmızı flamalar dikkat çekiyordu. Bir gencimizin Fatih Sultan Mehmet acaba Galatasaraylı mıydı diye sormasını yadırgamadım.

Geçen hafta Nazilli Belediyesi tarafından III.sü düzenlenen Kültür,Sanat ve Edebiyat Festivaline katıldık. THY'nin uçaklarında ve diğer bazı yerlerde Türk Hava Yolları yerine genelde "Turkish Airlines" yazıyor. Acaba Türk Hava Yolları'nın ismi "Turkish Airlines" olarak mı tescil edilmiştir? Artık geleneksel hale gelen bu faaliyet dolayısıyla Nazilli'nin çalışkan ve gayretli belediye başkanı Haluk Alıcık ve mesai arkadaşlarını tebrik ederiz. Nazilli'de "Etnografya Müzesi"de ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Bu konuda da Belediye yetkililerini kutlarız. Bu müzeyi ziyaretimizde bize seyrettirilen videodan Nazilli Sümerbank Fabrikasının açılış törenini izledik. Rahmetli Mustafa Kemal Atatürk, Celal Bayar ve Fevzi Çakmak Paşa ile geniş bir heyetin açılışa katıldığını gördük. Doğrusu çok duygulandık. Tabii şimdi Sümerbank sadece bir hatıra olarak yaşıyor. Aydın Tekstil fabrikasının yerinde de yeller esiyor. Bu durum sadece Nazilli ve Aydın için geçerli değil. Ülkemizin birçok yerinde istihdam yaratan , mal ve hizmet üreten birçok sanayi kuruluşu özelleştirildi ve ona buna peşkeş çekildi. Adana ve Mersin arasında da aynı şeylere şahit olmuştuk.

Büyük devlet adamı ve örnek siyasetçi Rahmetli Alparslan Türkeş'in ölüm yıldönümü nedeniyle yapılan toplantıyı ve Belediye önünde vatandaşa yapılan ikramı unutabilmek mümkün değil. Bu arada yakın ilgileri nedeniyle Türk Ocağı Başkanı Ahmet Çekim Bey ve arkadaşlarına, Türk Eğitim-Sen mensuplarına da teşekkür ederiz. Bir rahatsızlık geçiren Nazilli Müftüsü Hasan Hüsnü Sula'ya da geçmiş olsun.

Hemen hemen herkesin evinde ayyıldızlı rozet olmasına rağmen, bunların çoğunu ceket yakalarında göremiyoruz. Yine evlerimizde Kur'an ve bayrak olmasına rağmen, milli bayramlarda önemli bir bölümümüz bunu evlerimize asmıyor. Bu ve benzeri konularda hassas olmalıyız. Bu hassasiyeti göstermemiz gereken günleri yaşıyoruz.

Her 12 Eylül gelince Askeri Müdahale ile ilgili değerlendirmeler yapılır. Oysa büyük çoğunluğun darbe yanlısı yazı ve beyanlarını unutmuş değiliz. 12 Eylül Müdahalesi hiçbir zaman bir çözüm olmamıştır. Her müdahale sonrasında karşılığında Türkiye bir takım tavizler vermek zorunda bırakılmıştır. Askeri darbeleri sık sık dillendirenler bugün peş peşe gelen ve Türkiye'yi tanınmaz hale getiren sivil darbeleri, 12 Eylül'de olduğu gibi 32 sene sonra mı tartışacaklardır? Yeni anayasa ile 1923'ten bugüne milli tarihimizi silmeyi gözden uzak tutabilmek için yeni gündem maddeleri ortaya çıkarılıyor. Bu arada 12 Eylül öncesi çatışmalarını unutamayan ve adeta tekrar arayan bazı aşırı sol grupların Evren ve Şahinkaya'nın yargılanmasını fırsat bildiklerini görüyoruz. Böyle bir oyuna gelmek, iktidarın işine yarayacaktır. 12 Eylül asıl ülkücüler üzerinde tahribat yapmış, arkalarında dış destek olmadığı için; akla gelmeyen işkencelere tâbi tutulmuşlardır. İdam edilen Mustafa Pehlivanoğlu, Selçuk Duracık, Halil Esendağ, Fikri Arıkan, Cevdet Karakaş, Cengiz Baktemur, Ali Bülent Orkan ve Ahmet Kerse'nin dış kaynaklı ihanete karşı dik durmaktan başka ne suçları vardı? 12 Eylül öncesinde Türkiye'ye ideolojik bir yön verilmeye çalışıldı. Bugün ise, Cumhuriyet Türkiye'sini tasfiye etme çabaları resmi kanaldan bile destek buluyor. Fark büyüktür ve çok daha tehlikelidir. Sadece 12 Eylül 1980'lere takılıp kalmayalım.


Bu yazı 1,772 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 11 Nisan 2022 Değerli Devlet Adamı Rahmetli Alparslan Türkeş'in Ardından
  • 25 Mart 2021 ''Türk-İslam Sentezi'' ve Garip Yakıştırmalar
  • 28 Mart 2020 Virüslü Genel Manzara
  • 4 Şubat 2020 İstanbul Kanalı Üzerine
  • 1 Ocak 2020 Milli Marşımıza Ve Türkçeye Yapılan Saygısızlık ve Bir Sapıklık Örneği
  • 26 Kasım 2019 Aranan Bir Kayıp: İnsan Hakları
  • 7 Şubat 2019 Türk Dünyasının Bazı Sorunları
  • 9 Ocak 2019 Ümmet Soslu Yeni Türkiye Oyunu
  • 21 Aralık 2015 Türklüğün Gururu Prof.Dr. Aziz Sancar
  • 24 Kasım 2015 Iğdır'da 42. Şura
  • 5 Eylül 2015 Psikolojik Savaş ve İstikrar
  • 14 Temmuz 2015 Koalisyon Mecburiyeti
  • 23 Nisan 2015 Seçim Öncesinin Gündemi
  • 9 Şubat 2015 Başkanlık Sistemi Tuzağı
  • 1 Aralık 2013 1920 Ve 1923 Ruhları
  • 4 Ağustos 2013 İleri Demokraside İlerlerken !
  • 12 Haziran 2013 Kosova ve Balkan Gerçeği
  • 30 Nisan 2013 Çözüm ve Barışın Arka Planı
  • 8 Nisan 2013 Çelişkiler Yumağı
  • 30 Mart 2013 Ters İşleyen Barış Süreci

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,676 µs