En Sıcak Konular

Altuğ Öztürk

İslam'a Davet
Altuğ Öztürk
10 Nisan 2012

Umut Kesmemekİnsanı yaratan, ona işitme, görme, düşünme yeteneklerini veren, yürümesini, nefes almasını sağlayan, rızıklandıran ve sahip olduğu her şeyi veren Yüce Allah'tır. Allah sonsuz güç sahibidir ve O'nun rahmetinden asla umut kesilmez.

Allah'ın rahmetinden umut kesen insan, Yüce Rabbimizin her şeye güç yetiren olduğu gerçeğinin bilincinde değildir. Bu tavır ''... Kafirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden umut kesmez.'' (Yusuf Suresi, 87)  ayetinden de açıkça anlaşılacağı gibi kafirlere özgü bir davranıştır ve müminlerde görülmez.

Müminler Allah'a dayanıp güvenir, O'na kalpten inanır, O'nun her şeye kadir olduğunu bilir ve daima ümitvar yaşarlar. Allah'ın, dualara icabet ettiğini, her nimeti karşılıksız verdiğini bilirler. Müminler her şeyin hayırla yaratıldığına inanır ve olumsuz gibi görünen durumlarda tevekkül göstererek yalnızca Allah'a sığınırlar.

Gereği gibi iman edemeyen insanlar ise karşılaştıkları olumsuzluklarda tevekküllü davranamazlar ve kolayca yıkılırlar. Allah'ın her şeyi hayırla yarattığını unutur ve ümitsizliğe kapılırlar. 'Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.' (Bakara Suresi, 216) ayeti aslında her şeyin en doğrusunu Allah'ın bildiğini ve O'na teslim olmak gerektiğini gösteren önemli bir ayettir.

Ümitsizlik, şeytanın insanları Allah'ın yolundan alıkoymak için verdiği vesveselerden biridir. Şeytanın bu oyunuyla insanlar basit hataları büyük görür, gereksiz kuruntulara kapılır, imanları zayıflar ve Allah'ın yolundan uzaklaşırlar. Şeytanın oyununa gelen bu insanlar hatalarını telafi edip Allah ’a sığınmak yerine, 'çok fazla günah işledim ve artık geri dönüşüm yok' mantığı ile hata yapmaya devam ederler. Oysa Allah : ' Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir. ' (Zümer Suresi, 53) ayetiyle ümitsizliğe kapılmamak gerektiği konusunda insanları uyarır. 

PEYGAMBERLERİN ÜMİTVAR DAVRANIŞLARI:

Peygamberler, her konuda olduğu gibi, zorluklar karşısında gösterdikleri tevekküllü ve ümitvar tavırları ile insanlara güzel örnek olmuşlardır.

Kuran'da adı geçen peygamberlerden biri olan Hz. Yakup, oğullarına Allah 'a karşı ümitvar olmayı öğütlemiştir:

'Oğullarım, gidin de Yusuf ile kardeşinden (duyarlı bir araştırmayla) bir haber getirin ve Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden umut kesmez.' (Yusuf Suresi, 87)

Kavmi düşmanlar karşısında korkarak ümitsizliğe kapıldığı halde, Hz. Musa asla ümitsizliğe düşmemiş ve Allah'ın kendileriyle birlikte olduğunu bir an bile aklından çıkarmamıştır.

İki topluluk birbirini gördükleri zaman Musa'nın adamları: "Gerçekten yakalandık" dediler. (Musa:) "Hayır" dedi. "Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir". Bunun üzerine Musa'ya: "Asanla denize vur" diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. (Şuara Suresi, 61-63)

Ağır bir hastalığa yakalanan Hz. Eyüp de en ufak bir ümitsizliğe kapılmamış, derin bir bağlılıkla Allah'a yönelmiş ve Allah'tan şifa dilemiştir. Hz. Eyüp'ün ümit dolu sabrı ile ilgili ayetler şu şekildedir:

'Kulumuz Eyüp'ü de hatırla. Hani o: "Herhalde şeytan, bana kahredici bir acı ve azab dokundurdu" diye Rabbine seslenmişti. "Ayağını depret. İşte yıkanacak ve içecek soğuk (su" diye vahyettik). Katımızdan ona bir rahmet ve temiz akıl sahiplerine bir öğüt olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir benzerini de bağışladık. "Ve eline bir deste (sap) al, böylece onunla vur ve andını bozma. " Gerçekten, Biz onu sabredici bulduk. O, ne güzel kuldu. Çünkü o, (daima Allah'a) yönelip-dönen biriydi.' (Sad Suresi, 41-44)

İnsanı ümitsizliğe sürüklenmekten, sıkıntı, üzüntü, korku ve gelecek kaygısından uzak tutan en büyük nimet imandır. İman eden kişi için her zaman bir ümit vardır. Çünkü her şeyin en iyisini ve en doğrusunu bilen Allah O'nun yanındadır. İman eden kişi Allah'a teslim olmuştur ve kaderinden razıdır. Kaderine razı olan müminden Allah’ta razıdır ve onu sonsuz cennetiyle müjdeler: 'Bu, size vaat olunandır; (gönülden Allah'a) yönelip-dönen (İslam'ın hükümlerini) koruyan, görmediği halde Rahman'a karşı 'içi titreyerek korku duyan' ve 'içten Allah'a yönelmiş' bir kalp ile gelen içindir. "Ona selamla girin. Bu, ebedilik günüdür". Orada diledikleri her şey onlarındır; Katımızda daha fazlası da var.' (Kaf Suresi, 32-35)Bu yazı 931 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Aralık 2013 Müslümanlar İçin Birlik Zamanı
  • 20 Haziran 2013 Allah'ın Nimeti: Çile
  • 26 Şubat 2013 Sevgili Peygamberimiz (S.A.S)
  • 12 Aralık 2012 Müslüman'a Düşen Yalnızca Tebliğdir
  • 18 Ekim 2012 Şeytan'ın Varlığının Farkında mısınız?
  • 20 Eylül 2012 Kaçınılmaz Son ''Ölüm''
  • 28 Ağustos 2012 Ne İçin Yaratıldığımızı Unutmayalım
  • 21 Temmuz 2012 Ramazan ve Oruç
  • 26 Haziran 2012 Allah'ın Yaratma Sanatı Kelebekler
  • 5 Haziran 2012 HZ. İbrahim
  • 14 Mayıs 2012 Anneler Gününüz Kutlu Olsun
  • 27 Nisan 2012 Dürüstlükte Kararlı Olmak
  • 10 Nisan 2012 Umut Kesmemek
  • 27 Mart 2012 Şeytan'ın Sistemi
  • 6 Mart 2012 Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
  • 20 Şubat 2012 Şeytan'ın Oyunu: Duygusallık
  • 6 Şubat 2012 Her İşte Hayır Olduğuna İnanmak
  • 15 Ocak 2012 Medyanın Gücü
  • 26 Aralık 2011 Hurafeden Uzak Kuran Dini
  • 12 Aralık 2011 İman Hakikatleri İmanı Artırmak için Vesiledir

  Yazarlar

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,097 µs