En Sıcak Konular

Yavuz Bülent Bakiler
Konuk Yazar-Türkiye
Yavuz Bülent Bakiler
5 Eylül 2011

Utanmaz arlanmaz adamlarHükümetimiz, azınlık vakıflarının iadelerine karar verecekmiş. Basınımızın bazı köşe yazarları, büyük bir sevinç içindedirler. Hani neredeyse zil takıp oynayacaklar. Bu kişiler hakkında, Serdengeçti Osman Yüksel’in bir iddiasını hatırladım: “Basım değil, hasım, hasım!” diyordu.
Bu arada, Avrupa Birliği devletlerinin de açıklamaları çok dikkat çekici. Adamlar: “Azınlık vakıflarının geri verilmesi yetmez!” diyorlar. Peki daha başka ne yapmalıymışız?
Önce, Heybeli Ada’da veya başka bir yerde Ruhban Okulu açmalıymışız. Sonra 1915 yılında, evlerinde, barklarında uslu-uslu oturdukları, ordularımızı arkadan vurmadıkları ve Doğu Anadolu’muzda, binlerce, on binlerce Kürt’ü, canlı canlı duvarlara çakmadıkları, kuyulara gömmedikleri, ırmaklara atmadıkları halde, bir buçuk milyon Ermeni’yi öldürdüğümüz için, o çok masum insanların ailelerine, bütçemizin yarısı kadar tazminat ödemeliymişiz. Sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu Ermenistan’a bırakmalıymışız. Bu kadar mı diye sormayın. Geride Rum-Pontus devleti, İsrail’in Arz-ı Mev’ut dâvâsı, Yunan’ın Megalo İdeası, Rusya’nın da Boğazlar sevdası var.
Geçenlerde, çok ilerici, devrimci, insancıl bir yazarımız, sütununda hıçkırıyordu: “Acaba sevgili Hrant Dink’imizin yetiştiği Ermeni çocuk vakfı da iade edilecek mi?” diyerek dizlerini dövüyordu. İade edilmez mi efendim? Elbette iade edilecektir. Yalnız, benim merak ettiğim bir husus var. Bildiğiniz gibi vakıf kurmak; belirli bir malını veya parasını sırf Allah’ın rızasını kazanmak için yoksul insanların istifadesine sunmak, Kur’anla müjdelenmiştir. Vakıflar İslâm medeniyetinin doğurduğu hayır kurumlarıdır. Osmanlı Türkleri, 500 yıllık beraberlikleri esnasında, Avrupa’da ve Balkanlarda, tam 15.650 (on beş bin altı yüz elli) vakıf eseri kurdular. Bugün o vakıf eserlerinin %95’i veya bazı ülkelerde %96’sı imhâ edilmiştir. Mimar Sinan’ın toprak üstündeki dipdiri eserleri Batılılar tarafından toprağa gömülmüştür. Dünya tarihinin en medeni (!) milletlerinden biri olduğu söylenilen Yunanistan’da, Türk halkının seçtiği müftüyü bile Yunan Hükümeti kabul etmemektedir. Bugünkü Ermenistan toprakları üzerinde Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlılar 450 yıl hükümran oldular.
Merhametli Türk soyu, o topraklarda her yıl, sadece iki vakıf eseri kurmuş olsa bugün, Ermenistan’da, en az 900 Türk vakfının bulunması icab eder. Ben vazgeçtim 900 Türk vakfından, Türk’ten başka her topluluk, her millet için âdeta yırtınıp duran bu bizim sosyalist-Marksist-Kemalist yazarlarımız, fikir-sanat-siyaset adamlarımız, bana Ermenistan’da sadece 9 Türk vakfının bulunduğunu ve bu vakıfların Türk topluluklarına iade edildiğini ispat etsinler, yüz binlerin önünde kendilerinden ve Ermenistan devletinden bin defa özür dileyeceğim, cehaletimi bin defa ilân edeceğim.
Devletler arasında mütekabiliyet siyaseti vardır. Ermenistan’ın bütün Türk vakıflarını silip süpürdüğünü görürlerse bu utanmaz, bu rezil, bu bayağı, bu bütün mukaddeslerimize düşman mahlukâtın acaba yüzleri birazcık kızaracak mı dersiniz?

 Bu yazı 1,440 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Mart 2013 Allaha ısmarladık
  • 10 Mart 2013 Anıtkabir'de Kral Abdullah'ın gözyaşı
  • 4 Mart 2013 Hocalı'da Ermeni ve Rus vahşeti
  • 25 Şubat 2013 Ah Enver Ağabey!
  • 24 Şubat 2013 Sinoplu gençleri kim tahrik etti?
  • 18 Şubat 2013 Kemalizmin millet anlayışında dinin yeri yoktur
  • 4 Şubat 2013 Türk Olmak Şereftir
  • 21 Ocak 2013 Nazım Hikmet'e niçin saygı duyayım? -ll-
  • 14 Ocak 2013 A. Menderes'e tekme tokat dayak, Apo'ya renkli televizyon
  • 13 Ocak 2013 Terör biter mi dersiniz?
  • 31 Aralık 2012 Soner Yalçına Açık Mektup
  • 25 Kasım 2012 Turan Yazgan Hoca da...
  • 23 Ekim 2012 Fazıl Say cayırtısı
  • 21 Ekim 2012 MHP Devlet Bahçeli'yle büyümüyor, büyümeyecek!
  • 8 Ekim 2012 Atsız Şaman mıydı?
  • 1 Ekim 2012 Balyoz davasının hakimi ben olsaydım...
  • 9 Haziran 2012 Abdurrahim Karakoç (1932-2012)
  • 9 Nisan 2012 Ordumuzu siyasete bulaştırmamak
  • 1 Nisan 2012 Türk Ocakları 100 yaşında
  • 5 Mart 2012 Hocalı mitinginde bir yanlışımız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,931 µs