En Sıcak Konular

Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
Konuk Yazar-Türk Yurdu
Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
6 Eylül 2011

İsrail ile Savaşın Diğer YüzüBirleşmiş Milletler Mavi Marmara raporunun “çok gizli” ibare taşımasına rağmen basına sızdırılması, İsrail’in uluslar arası arenadaki gücünün yeni bir göstergesidir. Olayın ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un Paris’te Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla konuyu görüşüp, bir anlaşma zemini bulunması için söz konusu raporun açıklanmasının 6 ay daha ertelenmesi talebini ilettiği gün yaşanmış olması, son derece düşündürücüdür. ABD bile İsrail’i dizginleyemiyor; kendi çıkarları açısından neyi öngörüyorlarsa kimseyi dinlemeden onu uygulamaya koymakta sakınca görmüyorlar.
Rapor bir gazetenin başlığında belirtildiği üzere, “BM değil İsrail yazmış gibi” düzenlenmiş. Gazze ablukası meşru sayılıyor, İsrail’in uluslar arası sularda müdahale hakkı bulunduğu kabul ediliyor, böylece Türkiye’nin iki temel argümanı boşlukta bırakılarak İsrail hukuki bakımdan haklı çıkarılmış oluyor. Türkiye, Davutoğlu’nun açıkladığı gibi Uluslar arası Adalet Divanına gidecek olursa, İsrail daha şimdiden sağlam bir dayanak kazanıyor. Aynı şekilde öldürülen Türklerin aileleri, hükümetin desteğiyle uluslar arası mahkemelerde dava açacak olurlarsa karşılarında bu raporu bulacaklar.

İsrail’in, raporun resmen açıklanmasını beklemeden basına sızdırması, bu konuda Washington’dan gelebilecek baskıları önlemeye yönelik taktik bir tavırdır. Raporun yasal yönlerden kendisini temize çıkaracak bir içerikle hazırlanmasını sağlayarak amacına ulaşmış, rahatlamış oldu. ABD’nin arabuluculuk yaparak Türkiye’nin tatmin edilmesini, uzlaşma zemini bulunmasını istemesi durumunda, atacağı her adımın kendi kamuoyunda tepkilere neden olacağını hesaplayan İsrail hükümeti, meseleyi kısa yoldan kestirip atmayı tercih etti. Bunu yaparken Türkiye’nin muhtemel tepkilerini hesaba kattığı, ancak fazla önemsemediği anlaşılıyor.

Türkiye - İsrail ilişkileri Mavi Marmara baskınıyla ciddi bir yara almıştı; devamında ciddi bir krizin içine girmiş bulunuyor. Davutoğlu’nun açıklamalarında yer alan “Doğu Akdeniz’de seyr ü sefer serbestisinin sağlanması” ifadesi her türlü sertleşmeye kapı aralayan bir anlam içeriyor. Bunun yanı sıra konunun uluslar arası platformlara yansıtılması ve İsrail’in diplomatik alanlarda sıkıştırılması, yaşanacak “Soğuk Savaş”ın habercisidir.

Türkiye onurlu bir ülke olarak yurttaşlarına yapılan saldırının hesabını sormakta kuşkusuz son derece haklıdır. Bu hukuk ve ahlâk dışı tutumun sineye çekilmesi elbette düşünülemezdi. Cumhurbaşkanı Gül’ün “başka tedbirler de alınabilir” ifadesi sorunun daha da tırmanabileceğini ifade ediyor.

Bu meselenin bizim açımızdan en düşündürücü yanı, olayın bir devlet tasarrufu ve kararı olarak değil, İHH adlı bir sivil toplum kuruluşunun girişimi sonucu çıkmış olmasıdır.

Mavi Marmara’ya yapılan İsrail saldırısı üzerine yaptığımız yorumda da belirttiğimiz gibi, Türkiye’nin dış politikası kendi inisiyatifi dışında İHH isimli örgütün “emrivakisiyle” karşı karşıya kalmıştır.

İslâmi argümanlar üzerine oluşturulan ve misyonu “hayır ve yardım”la sınırlı olması gereken bir örgütün doğrudan uluslar arası diplomatik bir aktör konumuna gelmiş olmasının, sonuçta Türkiye’yi bir ülkeyle “Soğuk Savaş”a sürüklemesinin kabul edilir bir yanı yoktur. Türkiye yıllardan beri Filistinlilere yardımcı olmak, Gazze’de yaşanan hukuksuzluğa karşı tavır almak konusunda elinden geleni yapıyor. Bunun daha ilerilere taşınması, Türkiye’nin doğrudan “savaşan taraf” konumuna getirilmesi dış politikamızı, bunun da ötesinde uluslar arası ilişkilerimizi sabote etmektir.

İHH’nın emrivakisinin yol açtığı tabloyu herkes iyi okumalıdır:

Türkiye bu noktadan sonra geri adım atamaz; sorunun takipçisi olmak zorundadır
Türkiye sadece İsrail Hükümetiyle değil, başta ABD olmak üzere, dünyada yaşayan ve etkili konumda bulunan Yahudi lobileriyle ipleri koparmış bulunuyor. Finans merkezlerinde, basın ve televizyon dallarında, pek çok ülkenin siyasetinde büyük güce sahip olan Yahudilerle, devletimizin tercihi olmayan bir konu üzerinden çatışır duruma gelmenin maliyetini İHH ve yandaşları mı karşılayacak? Hamas mı zararlarımızı telâfi edecek?
Türkiye – İsrail ilişkilerinde artı durumundayız; daha çok kazanan, geçen hafta açıklanan bilânçoda da görüldüğü gibi, Türkiye’dir. Bir buçuk milyar dolarlık bir ihracat hacmi büyük yara almıştır.
1915’e iki yıl kaldı. Türkiye, Ermeni iddialarının yüzüncü yılı vesile yapılarak çok yoğun bir diplomatik saldırı kampanyasına muhatap olacaktır. Ermeni diasporasına Yahudileri de ekleyerek, zaten faal durumdaki Rum lobileriyle birlikte büyük bir husumet cephesini karşımızda bulacağız.
İHH, Hamas ve paralel kesimlerin Türkiye bu kampanyayla sıkıştırılırken, ne yapıp yapmayacaklarını hep birlikte göreceğiz.

Kıbrıs Rum kesimi bir ABD firmasıyla anlaşarak adanın batısında Ekim ayından itibaren doğal gaz arama çalışmaları başlatacağını ilan etti. Türkiye bu girişimin tek yanlı bir karar olduğunu, Türk tarafının haklarını korumak amacıyla müdahale edeceğini açıkladı. Rumlar kararlarını değiştirmedikleri takdirde savaş gemilerimiz önümüzdeki aydan itibaren bu bölgede göreve çıkacak. Doğrudan jeopolitik ve ekonomik çıkarlarımızı savunma ihtiyacıyla çatışma ihtimalini göze almak söz konusuyken İsrail ile benzer bir pozisyonun yaşanması ihtimalini İHH’yı yönetenler ve onları gözü kapalı destekleyenler nasıl yorumluyorlar, merak ediyoruz.
Türkiye’nin en büyük problemi olan ırkçı-bölücü Kürtçülük hareketi; bir yandan politik diğer yandan terör eylemleriyle “demokratik özerklik” olarak tanımladıkları ayrıştırma ve ayrılma projesini hayata geçirmeye çalışıyor.
PKK’nın hangi dış merkezlerden yardım ve destek aldığını herkes biliyor, ülkemizin bütünlüğüne ve güvenliğine yönelik bu tehlikeye karşı, Türkiye PKK’nın dış desteklerini olabildiğince azaltmaya, etnik fitneyi yalnızlaştırmaya çalışırken, şimdi İsrail’in de devreye girme ihtimaliyle karşı karşıyayız.

İsrail ABD’nin büyük desteğiyle, kuruluşundan bu yana hukuka, insan haklarına, kanunlara meydan okuyor; Birleşmiş Milletlerin kendisi aleyhindeki kararları yok hükmünde sayıyor. Kendi koyduğu kurallarla varlığını sürdürmek isterken uluslar arası kamuoyunun tepkilerine kulak bile asmıyor. Çünkü yüzyıllarca ezilmiş, sürülmüş, soykırıma uğramış mağdur bir halk olarak, bütün dünyayı kendisine borçlu sayıyor. ABD gibi küresel bir gücün politik, ekonomik ve askeri desteğine güvenerek, dilediği şekilde hareket etmeyi alışkanlık hakline getiriyor.

Türkiye son derece gereksiz bir vesileyle çok tehlikeli bir kesimle “soğuk savaş” konumuna girmiş bulunuyor. Devlet ve Millet olarak bunun gereklerini yerine getireceğiz, maliyeti ne olursa olsun ülkemizin onuru ve saygınlığı adına katlanacağız. Ama bunları yaşarken, bu kapıyı hangi sorumsuz kişilerin açtığını, İslâmi argümanlarla halkımızın duygularının istismar edildiğini unutmamalıyız. Bu gibi kuruluşların sureti haktan görünerek Türkiye’nin başına yeni gaileler açmamaları için bunu yapmaya mecburuz.Bu yazı 1,314 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Nisan 2012 12 Eylül Davası Bu Haliyle Sonuçsuz Bir Girişim Olarak Kalacaktır
  • 28 Mart 2012 Türk Ocakları bu yıl 100.ncü yılını kutluyor
  • 3 Mart 2012 Eğitim Meselesi Siyasallaştırılmamalı
  • 11 Şubat 2012 Yılmaz Öztuna Hakka Yürüdü
  • 10 Şubat 2012 Tarihi Binamız Neden Alınamadı, Nasıl Alınabilir?
  • 1 Şubat 2012 Fransa Parlamentosu ve Sarkozy Türkiyeye Tarih Bir İmkn Sunuyor
  • 15 Ocak 2012 Bir Milli Kahramanı Kaybettik Türk Milletinin Başı Sağolsun
  • 7 Ocak 2012 Uludere Faciası Ahlksızca İstismara Çalışılıyor
  • 30 Aralık 2011 Türkiye Herşeye Rağmen Büyük ve Güçlü Bir Ülkedir
  • 20 Aralık 2011 Türk Ordusu Bu Sataşmalara Müstahak Değildir
  • 5 Aralık 2011 Dersim’in Nedense Konuşulmayan Tarihçesi
  • 26 Kasım 2011 Yeni Anayasa Hazırlıkları Fetiş Haline Getirilmemelidir
  • 5 Kasım 2011 KCK Operasyonlarına Gösterilen Tepkilerin İdeolojik Anlamı Üzerine
  • 21 Ekim 2011 Milli Politika Zarureti
  • 10 Ekim 2011 Türk Toplumunun Sinir Uçlarıyla Oynanmamalı
  • 25 Eylül 2011 Yirmibirinci Yüzyılda Nasıl Bir Türk Ocağı?
  • 6 Eylül 2011 İsrail ile Savaşın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Tarihi Gafın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Işık Koşaner’e Tepkiler Haklı Sayılabilir mi?
  • 15 Ağustos 2011 Suriye’deki Olaylara İlgisiz Kalamayız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,114 µs