En Sıcak Konular

Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
Konuk Yazar-Türk Yurdu
Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
20 Temmuz 2011

Basın Cephesinde Yeni Bir Şey YokŞehitlerimizin toprağa verildiği gün İstanbul’da Açık Hava Tiyatrosu’nda bir caz konseri düzenleniyor. Aynur adını kullanan bir sanatçının programı sırasında arka arkaya birkaç Kürtçe şarkı okuması üzerine dinleyiciler arasında önce hafiften başlayan tepki, sanatçının sürekli Kürtçe okuması üzerine yoğunlaşıyor. Olaya bazı basın mensupları gibi ideolojik gözlüklerle bakmayan, olabildiğince objektif yansıtan Murat Yetkin’in yazdıklarından da anlaşılıyor ki, dinleyicilerin itirazları tamamiyle kendiliğinden ve o andaki atmosferin yol açtığı doğal bir tepki…

Bayan Aynur itirazları anlayışla karşılayıp, insanların duygularına saygı göstermeye, olgun bir sanatçı gibi davranmaya çalışacağına Kürtçe söylemekte ısrar ediyor. Bunun üzerine değişik yerlerde oturan birkaç yüz dinleyici ayağa kalkıyor, İstiklal Marşı söylüyor, sanatçıyı protesto ederek konseri terk ediyor.

Bunlar olurken bayan Aynur PKK’lıların sürekli kullandıkları zafer işaretini inadına yaparak bir süreliğine sahneden ayrılıyor.

Ertesi gün bazı gazeteler ve yazarlar olayı “faşistlerin konseri sabote etmesi” şeklinde haberleştirdiler. Bu hükümden hareket ederek protestocuları yerden yere vuran, suçlayan yazılar döşendiler; ne faşistliklerini, ne cahilliklerini bıraktılar. Bayan Aynur bir anda medyanın yıldızı oldu. Haksızlığa uğramış, gönlü kırık ve mağdur bir sanatçı edasıyla konuştu; protesto edenleri “affettiğini” müjdeledi.

Basınımızın her olaya kendi düşünce ve inanç dünyalarından, ideolojik tercihlerinden bakma alışkanlığına sahip kesimleri, bir yandan fikir ve görüşlere saygılı olmayı bayraklaştırırken, kendilerine bu anlamda dokunulmazlık atfederken diğer yandan kendileri gibi düşünmeyenlere en ufak bir hak bile tanımamakta her zamanki gibi kararlı görünüyorlar.

Bunlar millî, manevî, vatanî hassasiyetler taşımadıklarından, bu duyguları çağdaşlık anlayışlarıyla bağdaştırmadıklarından herkesin de yozlaşmasını, aynı kozmopolit potada buluşmasını istiyorlar. Özellikle Türk, Türklük ve Türklerle ilgili kavramlara, ifadelere karşı kırmızı görmüş boğa gibi saldırgan tavır alıyorlar. Dün de böyleydiler, bugün de hiç değişmediler.

70’li yıllarda Lenin’in, Mao’nun, Che’nin ve Castro’nun izinde, Türkiye’de Sovyetik bir rejim kurmak için üniversiteleri, sokakları, mahalleleri, işyerlerini kana bulamışlardı. Devrime katkı yapıyoruz diye bankaları, işyerlerini soymuşlar, adam kaçırmışlardı. “Devrimci şiddet meşrudur ve haklıdır” inancıyla gözlerini kırpmadan çoğu genç binlerce insanı katletmişlerdi.

Günümüzde bunların sosyal, ekonomik ve toplumsal konumları çok değişti; pek çoğu medyada köşe başlarını tuttular, etkili duruma geldiler. Gazete ve televizyonların büyük çoğunluğunu ya kendileri yahut sonraki nesillerden yanlarına alıp yetiştirdikleri,  aynı anlayış ve görüşü benimseyen, liberal görünüm altında ideolojik kimliklerini maskeleyen yoldaşları, yandaşları, sempatizanları yönetiyor. Güç bu zihniyet sahiplerinin elinde olduğundan, olayları diledikleri şekilde yorumlayıp yansıtabiliyorlar. Tutumlarının gerekli gördüklerinde referans aldıkları Batı ülkelerindeki basın ilkeleriyle, ahlakî kriterlerle ilgisinin bulunmadığını doğal olarak akıllarından bile geçirmiyorlar.

Söz konusu olay, 13 şehidimizin kanları henüz toprakta taze dururken, bir caz konseri sırasında yaşanıyor. Bu ülkenin Türkiye, bu halkında Türk olduğunu kabule yanaşmadıklarından, insanların hassasiyetlerine katılmasalar da, duygularına saygılı olmak gereğini düşünmüyorlar. Bayan Aynur kimdir, asıl adı nedir, kimden yanadır, hangi kesimlerle ilişkilidir; aslında bütün bunların önemi de yok. Türkiye’de o kadar çok insan etnik yahut ideolojik örgütlerle ilişkili veya bu açıdan geçmişiyle zihinsel bağlantılı ki, bir fazla yahut bir eksik olması bir anlam ifade etmiyor.

Bu olayda önemli olan, söz konusu gazetecilerin ve bayan Aynur’un Türk insanının duygularına saygılı olmaları gerektiğinin insanî bir vecibe olduğunu düşünmemeleridir. Bunun sonucu olarak kalemleriyle yaygara kopararak, faşistlik suçlamalarıyla psikolojik bir ortam oluşturarak, “öteki”ler diye baktıkları karşıtlarını yıldırmayı, bir daha benzer tavır sergilemelerini önleyecek “mahalle baskısı” kurmayı amaçlıyorlar.

Benzer tavırları her vesileyle sergilemeye kalkışıyorlar; ama bir şeyi nedense görmek istemiyorlar. Kontrollerinde tuttukları, diledikleri gibi yazıp konuştukları müthiş medya faktörüne rağmen, bu ülkede yıllardan beri ufak bir azınlık olmaktan, marjinal kalmaktan kurtulamadılar. 70’lerde de, 90’larda da, şimdi de her seçimde boylarının ölçüsünü alıp perişan oluyorlar. En fazla yapabildikleri gidip PKK’ya sığınmak; örgüt tarafından devşirilmeye razı olup, Öcalan’a biat edip milletvekili sıfatı kazanmak.

Bu gruptakilerin popüler isimlerinden Sırrı Süreyya’lar, Kürkçüler falan, PKK Silvan’da bir kere daha cani kimliğiyle saldırıp, kan dökerken, aynı saatlerde Diyarbakır’da demokratik özerklik adıyla bağımsızlık manifestosu okunurken dut yemiş bülbül gibi suskun kaldılar. Barış, kardeşlik, demokratlık gibi ağızlarından düşürmedikleri jargonları askıya asarak örgütün kollarında Kandil’den yahut İmralı’dan gelecek talimatın beklentisine girdiler. Böylelikle sergiledikleri bu ortak tavırla hep birlikte söylemlerinin ne kadar samimi ve nereye kadar olduğunu bir kere daha bütün dünyaya göstermiş oldular.

Kısacası “basın cephesinde yeni bir şey yok.” Herkes ideolojik siperlerinde yerlerini almış, meşreplerine yakışanı yapıyorlar. 40-50 yıldır karşıtları için kullandıkları faşistlik suçlamalarını tekrarlayıp duruyorlar. Kürt etnikçiliğini ve eylem kanadı PKK’yı 70’li yıllarda yaptıkları gibi Kürt halkının kendi kaderini belirlemek için mücadele veren bir hareket olarak görüp haklı buluyorlar. “Kürt hareketi, 13 askerin öldüğü anı seçmek yerine, birkaç gün daha bekleyemez miydi bu konuyu gündeme getirmek için… Yanlış anlaşılmasın ben Güneydoğu’da daha özerk bir yapıya geçilmesine karşı değilim… Daha da ötesinde Kürtler de her millet gibi kendi kaderlerini tayin hakkına sahiptir ve günün birinde bunu kolektif olarak kullanmayı seçerlerse hukuken ve vicdanen kimse karşılarında duramaz.”[*]

Görüş ve kanaatler bu çerçevede olduktan sonra ülkenin bütünlüğü ve bölünmezliği konusunda hassasiyet göstermek, Kürt etnikçiliğinin her vesileyle varlığını duyurma girişimlerine tepki göstermek, teröre terör diyerek yapanları lanetlemek faşistlik ve bağnazlık olarak görülüyor; medyada kalemler ve ekranlar vurucu bir silah olarak kullanılarak izole edilmeye çalışılıyor.

[*] Aslı Aydıntaçbaş, Milliyet, 18 Temmuz 2011Bu yazı 1,233 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Nisan 2012 12 Eylül Davası Bu Haliyle Sonuçsuz Bir Girişim Olarak Kalacaktır
  • 28 Mart 2012 Türk Ocakları bu yıl 100.ncü yılını kutluyor
  • 3 Mart 2012 Eğitim Meselesi Siyasallaştırılmamalı
  • 11 Şubat 2012 Yılmaz Öztuna Hakka Yürüdü
  • 10 Şubat 2012 Tarihi Binamız Neden Alınamadı, Nasıl Alınabilir?
  • 1 Şubat 2012 Fransa Parlamentosu ve Sarkozy Türkiyeye Tarih Bir İmkn Sunuyor
  • 15 Ocak 2012 Bir Milli Kahramanı Kaybettik Türk Milletinin Başı Sağolsun
  • 7 Ocak 2012 Uludere Faciası Ahlksızca İstismara Çalışılıyor
  • 30 Aralık 2011 Türkiye Herşeye Rağmen Büyük ve Güçlü Bir Ülkedir
  • 20 Aralık 2011 Türk Ordusu Bu Sataşmalara Müstahak Değildir
  • 5 Aralık 2011 Dersim’in Nedense Konuşulmayan Tarihçesi
  • 26 Kasım 2011 Yeni Anayasa Hazırlıkları Fetiş Haline Getirilmemelidir
  • 5 Kasım 2011 KCK Operasyonlarına Gösterilen Tepkilerin İdeolojik Anlamı Üzerine
  • 21 Ekim 2011 Milli Politika Zarureti
  • 10 Ekim 2011 Türk Toplumunun Sinir Uçlarıyla Oynanmamalı
  • 25 Eylül 2011 Yirmibirinci Yüzyılda Nasıl Bir Türk Ocağı?
  • 6 Eylül 2011 İsrail ile Savaşın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Tarihi Gafın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Işık Koşaner’e Tepkiler Haklı Sayılabilir mi?
  • 15 Ağustos 2011 Suriye’deki Olaylara İlgisiz Kalamayız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,775 µs