En Sıcak Konular

Yavuz Bülent Bakiler
Konuk Yazar-Türkiye
Yavuz Bülent Bakiler
11 Nisan 2011

Alevi çalıştaylarına itiraz!Hürriyet gazetesi iki günden beri yazıp duruyor: “Bu hükûmetin Cumhuriyet tarihimizde ilk defa başlattığı Alevî çalıştaylarından ve o çalıştaylar dolayısıyla hazırlanan rapordan, Alevî derneklerimiz, memnun değillermiş.”
Neticenin böyle olacağını, ben, başından beri biliyordum. Çünkü Alevîlik, bizim bin yıldan beri kanayan yaramız. Bin yıldan beri üst üste yığılan bilgisizliklerle, Müslümanlıktan önceki inanışlarla, zaman zaman Ateist-Marksist görüşlerle karmakarışık hâle gelen bir konuyu, bir-iki senelik çalışmalarla halletmek kolay değildir! İnanıyorum ki bu hükûmet, en iyi niyetlerle, Alevîlik meselemizi çözmek için nasıl bir karar alırsa alsın, bu karara karşı büyük tepkiler, önce Alevî camiamızdan gelecektir. Mesela Milliyet gazetesinde Belma Akçura, 2005 yılı Temmuz ayında: KENTLEŞEN ALEVÎLİK başlığıyla bir araştırma yapmıştı. 5 Temmuz günkü yazısında demişti ki: “Kentleşen Alevîlerin yüzde 15’i ateist!” Bizde, zaman zaman büyük Alevî topluluklarını çekip çevirerek meydanlara dolduran işte bu ateist, yani dinsiz-Allahsız kişilerdir. Bir Alevî, ateist veya Marksist olamaz mı? Elbette olur. Ama ateizme veya Marksizme kayan kimselerin Alevîlikle kıl kadar beraberlikleri olamaz. Şimdi bir hükûmet, Ehl-i beyte, Hz. Ali’ye bağlı Alevîleri sevindirecek bir karar alsa ateizme, Marksizme kayan Alevîler, âdeta kıyamet koparacaklardır. Hükûmet ateistlerin, Marksistlerin görüşlerine dayanarak davransa, bu defa hakiki Alevîler dövünüp duracaklardır. Alevî topluluğunu, sadece ateistler ve Marksistler parçalamıyor. Bölünme sebepleri, birkaç sütunla değil, birkaç kitapla ancak anlatılabilinir.
Beş-altı yıl kadar önce bir yazımda demiştim ki: Bizim Alevîlerimiz soy bakımından Türk, din bakımından Müslümandırlar. İstanbul’da, sözde Alevîler adına çıkan bir dergi çığlıklar koparmıştı: “Bütün aydınlarımızı, Alevî düşmanı Yavuz Bülent’e cevap vermeye çağırıyoruz!” demişlerdi. Benim bir milyon başım olsa, birisiyle Alevî düşmanı olmam. Niçin olayım? Ben aklımı peynir ekmekle yemedim ki! Birtakım kişiler, kuruluşlar, devletler... Alevî-Sünnî düşmanlığını tutuşturmaya çalışıyorlar.
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Alevî Çalıştayında dehşet verici bir açıklamada bulundu. Dedi ki: “Son 20 yıl içinde, mezhep çatışmaları yüzünden ölen insanların sayısı 10 milyona yaklaşmıştır!” Dehşet! Dehşet! Dehşet!
Siz de radyolarınızdan ve televizyonlarınızdan dinlemişsinizdir: Başta Irak olmak üzere, bazı İslâm ülkelerinde, Şiiler Sünnîlerin, Sünnîler de Şiilerin camilerini bombalıyorlar. Halbuki Şiiler de Müslüman, Sünnîler de! Camiler, Şiilerin de, Sünnîlerin de ibadet yerleri. Şiiler de, Sünnîler de o camilerde, kıbleye dönüp, günde beş vakit namaz kılıyorlar. Ama cehalet ve taassup, bu iki Müslüman topluluğu birbirine düşman hâline getiriyor. Şimdi bir de Türkiye’yi düşünün! Yeni Maraş, yeni Sivas, yeni Çorum, Malatya, İstanbul hadiseleri yaşamak istemiyoruz.
Bu aziz vatanda, adam gibi yaşamak varken, neden kavga? Neden düşmanlıklar? “Dinde zorlama yoktur” Yunus Suresinin 99. ve 100. ayetleri ortadayken birbirimize neden yumruklarımızı sıkıyoruz? M.Âkif’in söylediği gibi: “Önce cehaleti ortadan kaldırmalıyız. Çünkü düşmanlarımızı bize üstün çıkaran el, bizim cehaletimizdir!”

 Bu yazı 1,376 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Mart 2013 Allaha ısmarladık
  • 10 Mart 2013 Anıtkabir'de Kral Abdullah'ın gözyaşı
  • 4 Mart 2013 Hocalı'da Ermeni ve Rus vahşeti
  • 25 Şubat 2013 Ah Enver Ağabey!
  • 24 Şubat 2013 Sinoplu gençleri kim tahrik etti?
  • 18 Şubat 2013 Kemalizmin millet anlayışında dinin yeri yoktur
  • 4 Şubat 2013 Türk Olmak Şereftir
  • 21 Ocak 2013 Nazım Hikmet'e niçin saygı duyayım? -ll-
  • 14 Ocak 2013 A. Menderes'e tekme tokat dayak, Apo'ya renkli televizyon
  • 13 Ocak 2013 Terör biter mi dersiniz?
  • 31 Aralık 2012 Soner Yalçına Açık Mektup
  • 25 Kasım 2012 Turan Yazgan Hoca da...
  • 23 Ekim 2012 Fazıl Say cayırtısı
  • 21 Ekim 2012 MHP Devlet Bahçeli'yle büyümüyor, büyümeyecek!
  • 8 Ekim 2012 Atsız Şaman mıydı?
  • 1 Ekim 2012 Balyoz davasının hakimi ben olsaydım...
  • 9 Haziran 2012 Abdurrahim Karakoç (1932-2012)
  • 9 Nisan 2012 Ordumuzu siyasete bulaştırmamak
  • 1 Nisan 2012 Türk Ocakları 100 yaşında
  • 5 Mart 2012 Hocalı mitinginde bir yanlışımız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,009 µs