En Sıcak Konular

Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
Konuk Yazar-Türk Yurdu
Nuri Gürgür-Türk Ocakları Genel Başkanı
10 Mart 2011

O Bir Hanımefendi’ydiSevgi Gökdemir geçen hafta Hakk’a yürüdü. 19 Nisan 2008’de aramızdan ayrılan Ayvaz Gökdemir’in hasretine ancak bu kadar dayanabildi.

1960’lı yılların başında ikisini birlikte tanımış, tanışmıştık. Öğrenci imkânlarımızla kurup yürütmeye çalıştığımız Üniversiteliler Kültür Kulübü’nün Kızılay’da, şimdiki adı Adem Yavuz olan Çelik Kale Sokağı’nda bahçe içindeki iki katlı küçük binanın alt katı, lokalimiz olmasının üzerinde bir işleve sahipti.Zamanımızın önemli kısmını burada paylaşırdık; yerimizin temizliği, düzeni dahil bütün her şey herkesin ortak sorumluluk alanıydı.

Ayvaz ve Sevgi öğretmen okulunun ilk sınıfında öğrenciydiler. Kaderleri onları Gaziantep Uzunköprü’den gelip burada buluşturmuştu. Ufak bahçemizin kapısında onları her gördüğümde ilkbahar mevsiminde ağaçları bürüyen beyazlı pembeli çiçeklere benzetirdim. Birbirlerine bu kadar yakışan, birbirini tamamlayan bir çift daha görmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Ayvaz çok yakışıklı bir delikanlıydı. Bu sıfatını tam olarak hakkeden fizikî bir görünümü vardı. Ruhî yapısı, mizacı, inanç dünyası yüzüne resim gibi yansıyan Gaziantep’li bu “delikanlı” ile zarafeti, kibarlığı, nezaketi doğuştan gelen Uzunköprü’lü çok güzel bu genç kız birbirleri için yaratılmış sayılabilirlerdi. Aramızda evlenmeye karar veren ilk onlar olmuştu demek pek doğru olmaz; çünkü üç yaş kadar onlardan büyük olan Nejdet ve Ayten Koçak Ziraat Fakültesi sıralarında bu kararı doğal olarak daha erken almışlardı. Dolayısıyla ilk düğünü onlar için yapmıştık. İkincisi de Gökdemir çiftiydi.

Aradan geçen yıllar fizikî açıdan herkes gibi onları da etkiledi. Ancak bu dönemde de bu iki dostum nazarımda bahar dalındaki beyazlı pembeli çiçek görünümlerini hep korudular. Yarım yüzyılı ilk günlerindeki gibi uyumlu ve sevgi dolu yaşadılar. Hayatın türlü zorluklarına, inişli çıkışlı ortamına yiğitçe direndiler. Zaman oldu fikirleri nedeniyle siyasî iktidardan mütevazı bütçelerini ciddi şekilde sarsan darbelere maruz kaldılar. Bir dönem Ayvaz Gökdemir’in sabah evinden ayrılırken akşam sağ olarak dönüp dönemeyeceğinin belirsizliği içinde kapılarında buruk vedalaşmalar yaşadılar. Bu zor günlerde derin bir tevekkül içinde, yüreklerinde birbirlerine duydukları ve son anlarına kadar hiç eksilmeyen sevgilerini dayanak yaparak dimdik ayakta kalmayı başardılar.

Sonraki yıllarda ikbal günleri geldi. Ayvaz Gökdemir milletvekili ve bakan oldu. Partisinin politikalarında sözü geçen önemli isimlerinden biriydi. Sevgi Gökdemir’in aslî özelliklerinde, davranışlarında, duruşunda eşinin makamından ve sıfatından kaynaklanan bir değişim hiç olmadı. Tevazu onun aslî kimliğiydi, mizaç özelliğiydi. Çevreleriyle, dostlarıyla ilişkileri kırk yıl öncesi çizgisindeki kadar yakın ve sıcaktı. Ayvaz evin bu hanımefendisine sevgisinin yanı sıra büyük saygı duyardı. Sevgi Gökdemir eşinin yapısından kaynaklanan ve zaman zaman davranışlarına yansıyan atak ve sert tarafları kendine çok yakışan sükûnetiyle, tarafsız ve serinkanlı yorumlarıyla çoğu kere sezdirmeden yumuşatır, sakinleştirirdi.

O her anlamda mükemmel bir eş, şefkatli bir anne, Türk kadınlığına örnek gösterilebilecek karakterde “tam bir hanımefendi”ydi. Umarım ve dilerim ki ebedî âlemde, Cennet mekânda bir arada olurlar. Dostları olarak bizler ömrümüz ne kadarsa, bahar dalında açan ve pembe beyaz çiçek tazeliğini hiç kaybetmeyen iki gönül dostumuzun eksikliğini hep duyacağız. Hatıraları, sevgileri ince bir sızı halinde, yaşadığımız sürece yüreğimizde çağıldayıp duracak. Mekânları Cennet olsun.


 Bu yazı 1,626 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Nisan 2012 12 Eylül Davası Bu Haliyle Sonuçsuz Bir Girişim Olarak Kalacaktır
  • 28 Mart 2012 Türk Ocakları bu yıl 100.ncü yılını kutluyor
  • 3 Mart 2012 Eğitim Meselesi Siyasallaştırılmamalı
  • 11 Şubat 2012 Yılmaz Öztuna Hakka Yürüdü
  • 10 Şubat 2012 Tarihi Binamız Neden Alınamadı, Nasıl Alınabilir?
  • 1 Şubat 2012 Fransa Parlamentosu ve Sarkozy Türkiyeye Tarih Bir İmkn Sunuyor
  • 15 Ocak 2012 Bir Milli Kahramanı Kaybettik Türk Milletinin Başı Sağolsun
  • 7 Ocak 2012 Uludere Faciası Ahlksızca İstismara Çalışılıyor
  • 30 Aralık 2011 Türkiye Herşeye Rağmen Büyük ve Güçlü Bir Ülkedir
  • 20 Aralık 2011 Türk Ordusu Bu Sataşmalara Müstahak Değildir
  • 5 Aralık 2011 Dersim’in Nedense Konuşulmayan Tarihçesi
  • 26 Kasım 2011 Yeni Anayasa Hazırlıkları Fetiş Haline Getirilmemelidir
  • 5 Kasım 2011 KCK Operasyonlarına Gösterilen Tepkilerin İdeolojik Anlamı Üzerine
  • 21 Ekim 2011 Milli Politika Zarureti
  • 10 Ekim 2011 Türk Toplumunun Sinir Uçlarıyla Oynanmamalı
  • 25 Eylül 2011 Yirmibirinci Yüzyılda Nasıl Bir Türk Ocağı?
  • 6 Eylül 2011 İsrail ile Savaşın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Tarihi Gafın Diğer Yüzü
  • 1 Eylül 2011 Işık Koşaner’e Tepkiler Haklı Sayılabilir mi?
  • 15 Ağustos 2011 Suriye’deki Olaylara İlgisiz Kalamayız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,345 µs