En Sıcak Konular

Helin Demir

Gündeme Bakış
Helin Demir
8 Mart 2011

PKK’NIN YOLUNDA İLERLEYİP KCK’DAN ADAY SEÇEN BDP, SEÇİMLERDE BAŞARILI OLABİLECEK Mİ?PKK’NIN YOLUNDA İLERLEYİP KCK’DAN ADAY SEÇEN BDP, SEÇİMLERDE BAŞARILI OLABİLECEK Mİ?

12 Haziran 2011’de yapılacak seçimler için hazırlıklarını sürdüren BDP, 29 Aralık 2009’da KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan sanıklardan dokuzunu aday göstermeyi düşünüyor. Taraf gazetesinden Kurtuluş Tayiz’in haberine göre, seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı alan BDP, KCK kapsamında tutuklanan dokuz ismi, seçilme ihtimali yüksek olan illerden milletvekili adayı yapmayı kararlaştırdığını belirtiyor.

BDP’nin Meclis grubunu oluşturan 20 vekilden sadece beşinin yeniden adaylığı kesinleşirken, bir kaç isim üzerinde henüz karar verilemediği, grubun geri kalan üçte ikilik kısmının seçimlerde yeniden aday gösterilmeyeceği vurgulanıyor.

Bu arada aday belirleme çalışmalarını yürüten 25 kişilik komisyonun Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’ya teklif götürdüğü, Gülten Kaya’nın teklife sıcak bakarken, Rakel Dink’in reddettiği dile getiriliyor.

BDP’nin aday listelerinin belirlenmesinde 25 kişilik komisyonun haricinde dağdaki örgüt üst düzey yöneticilerinin de etkili olduğu biliniyor. Kandil’de Sabri Ok koordinatörlüğünde Bozan Tekin, Rıza Altun ve Nesrin Deniz’den oluşan üst komisyonun da aday belirleme çalışmalarına katıldıkları bildiriliyor.

KCK iddianamesinde hakkında “Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma” suçlaması bulunan, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu sanık Ramazan Morkoç’un adaylığının kesinleştiği, “terör örgütünü yönetme” suçlamasıyla yargılanan Ali Oruç ve Kemal Aktaş’ın da garanti aday isimlerden biri olduğu dile getiriliyor.

“Terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla yargılanan BDP’nin dördüncü adayı ise kamuoyu tarafından yakından tanınan DTP eski Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı.

Seçimlerde kadın adaylar konusunda kararlı olan BDP’nin beşinci adayının Bostaniçi Belediye Başkanlığını yürütürken KCK operasyonunda tutuklanan Gülcihan Şimşek olduğu, Şimşek’in de Fırat Anlı gibi “terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla yargılandığı ifade ediliyor. Anlı ve Şimşek ile birlikte aynı suçtan yargılanan Selma Irmak ve eski DEP’li milletvekili Hatip Dicle’nin de adaylığının kesinleştiğine dikkat çekiliyor.

14 Şubat 2010’da Urfa’da yapılan KCK operasyonu kapsamında tutuklanan BDP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan ve tutuksuz yargılanan Demir Çelik’e de “listeye girmeyi başardı” gözüyle bakılıyor.

Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Özdal Üçer, Gültan Kışanak, Av.Meral Beştaş Danış, Tuncer Bakırhan, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk gibi isimlerin adaylıklarının kesin olduğu belirlenirken, İstanbul’da Devrimci Karargah operasyonunda tutuklanan SDP’nin Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın adaylığı konusunda halen tartışmaların sürdüğü söyleniyor.

 Kurtuluş Tayiz’e göre, 30 isimle seçime girecek olan BDP’nin aday listesinin İmralı’dan da onay almasının ardından 21 Mart’ta Newroz’da Diyarbakır’da halka tanıtılması planlanıyor.

Seçimler için PKK ve terörle yakından ilişkili şahıslardan aday seçmeyi uygun gören BDP’nin, seçmenlerinin beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağı merakla bekleniyor. Ancak BDP’nin terörle bir yere varılamayacağı gerçeğini de unutmaması gerekiyor.

Helin Demir

helindem@mynet.comBu yazı 890 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2011 PKK’NIN ŞİDDET KARARI VE BDP’NİN ÇIKMAZLARI
  • 12 Temmuz 2011 PKK VE BDP’NİN PROPAGANDA ARACI: ÇOCUKLAR!
  • 12 Temmuz 2011 BDP’DE SEÇİM SONRASI YAŞANAN RAHATSIZLIKLAR
  • 4 Temmuz 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’DE NELER OLUYOR?
  • 28 Haziran 2011 ÖRGÜTTEN KOPUŞLAR HIZLANIYOR
  • 15 Haziran 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’YE BAKIŞ
  • 12 Haziran 2011 Demokratik Özerklik, Kent Meclisleri, Adalet Komisyonu= Bölücülüğün Kanıtları
  • 7 Haziran 2011 BDP’NİN SEÇİM FİYASKOSU
  • 3 Haziran 2011 TERÖR ÖRGÜTÜNDE BOZUK DÜZEN
  • 25 Mayıs 2011 İMAM KATİLİ PKK
  • 25 Mayıs 2011 PKK-BDP/SEÇİM HİLELERİ-ÇATIŞMALAR-ANLAŞMAZLIKLAR
  • 13 Mayıs 2011 Seçimlere Az Kala BDP'de Neler Oluyor?
  • 9 Mayıs 2011 pkk hizbullah çatışması dinmiyor
  • 4 Mayıs 2011 DANİMARKALI BAKAN: “ROJ TV’Yİ KAPATMAK YARGININ İŞİ”
  • 2 Mayıs 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH/GERİLİM
  • 28 Nisan 2011 SÖYLEMLER BAŞKA YAŞANANLAR BAŞKA
  • 21 Nisan 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH ÇATIŞMASI
  • 18 Nisan 2011 SALDIRGAN TUTUM SERGİLEYEN BDP KÜRTLERİ NASIL TEMSİL EDECEK?
  • 14 Nisan 2011 PKK’NIN SON YALANI: ÖCALAN’IN KÖYÜ’NE AYRIMCILIK
  • 13 Nisan 2011 TERÖRE HİZMET EDEN SAHTE İMAMLAR

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,499 µs