En Sıcak Konular

Yavuz Bülent Bakiler
Konuk Yazar-Türkiye
Yavuz Bülent Bakiler
7 Mart 2011

Alevi Çalıştayı’ndan sonraBir Musevî komünist olabilir. Bir Hristiyan, bir Müslüman komünist olabilir; ama: Allah inancından ve dininden tamamen kopmak şartıyla... Bu bakımdan bir insan hem Musevî, hem komünist olamaz. Bir insan hem Hristiyan hem komünist, hem Müslüman hem komünist olduğunu söyleyemez. Çünkü komünizm, Allah inancını yasaklamış, ahiret kapısını kapamıştır.
Lenin diyor ki: “En masum bir Tanrı fikri, yeryüzünün bütün kanlı cinayetlerinden, bütün yangınlarından, bütün sel felâketlerinden daha çok tehlikelidir. Din afyondur. Mutlaka yok edilmelidir!”
Moskova’yı 1991 yılından önce de gördüm; sonra da! Yeni Türk cumhuriyetlerine on defa gidip geldim. Oralarda öğrendim ki: 1917 komünist ihtilâlinden önce Türk Cumhuriyetlerinde 18.500 cami ve mescid varmış. Komünist idareciler 18.000 camimizi yakmışlar, yıkmışlar veya sinema salonu, güreş kulübü, dükkân, ahır, tavuk kümesi, “Allahsızlık Merkezleri” haline getirmişler. İmamları ve müezzinleri, cami önlerinde, darağaçlarına çekmişler... Bunları niçin yazıyorum?
Geçen yıl, Devlet Bakanımız Sayın Faruk Çelik başkanlığında, bir Alevî Çalıştayı yapıldı. O çalıştaya, Alevî dedeleri, Alevî ileri gelenleri, sanatçıları yanında yetkili Sünnilerden de katılanlar oldu. Toplantılarda yapılan konuşmalar yedi cilt halinde yayımlandı. Ben o kitaplarda yer alan açıklamaları dikkatle okudum. Sonra hüzünle gördüm ki Alevîlik konusu, Türkiye’mizde bir kördüğüm haline gelerek, öyle bir çıkmaz sokağa saplanmıştır ki, onu oradan çekip almak, feraha kavuşturmak, neredeyse imkânsız gibidir. Devletimiz nasıl bir çözüm yolu bulursa bulsun; bütün Alevîlerimizi sevindirmek mümkün olmayacaktır. Çünkü; bizim bir kısım Alevîlerimiz inanıyorlar ki: “Alevîlik İslâmiyetin içindedir!” Başka bir grup Alevîlerimiz de diyorlar ki: “Hayır! Alevîlik, İslâmiyetten çok daha önce de vardı. Bu bakımdan İslâmiyetle âlakası yoktur! Biz, Ali’siz Alevîlik istiyoruz!”
Alevîlik İslâmiyetin içindedir diyenler, Çorum’da câmi yaptırmışlardı. Alevîliği İslâm dışında görenler ise, gidip o camiyi taşlamışlardı.
Gelin cevap verin şimdi: Devletimiz, hangi görüşü dikkate almalıdır? Bilmeliyiz ki “Ali’siz Alevîlik!” diye tutturanlar, Alevîliği İslâmiyetin dışında görenler ve gösterenler, çok büyük çapta, bizim komünistlerimizdirler. Bunlar, Alevîlikten ateizme, ateizmden komünizme sapan kişilerdir. Bu komünistlerin Alevîlikle hiçbir ortak inançları yoktur. Önce bunların gerçek çehreleri, bütün Alevî kardeşlerimize gösterilmelidir.
Biz, millet olarak 950 yılında Müslüman olduk. Devletimiz 1061 yıldan beri, Alevîlik üzerinde ilk defa ciddi bir çalışma yapıyor. Ama Marksizme bulaşan Alevîlerimiz, bu çalışmanın da şiddetle karşısına çıkıyorlar.
Alevî Çalıştayı’nda, Alevî-Bektaşi Federasyonu Başkanı Fermani Altun, çok dehşet verici bir açıklamada bulundu. Dedi ki: “Son yirmi yılda, inanç farklılığı yüzünden on milyon kişi öldürülmüştür!”
Dikkatinizi çekerim: Arap devletlerinde Sünnîlerin de, Şiilerin de (yani Alevîlerin de) câmileri var. Felâkete bakınız: Sünnîler Şiilerin, Şiiler de Sünnîlerin câmilerini bombalayarak binlerce, yüz binlerce Müslümanı öldürüyorlar.
Önce Alevî kardeşlerimizi militan komünistlerin elinden kurtarmadan, sonra yakamıza yapışan korkunç cehaletten sıyrılıp çıkmadan cemevlerimize ibadethane statüsü kazandırsanız ne olacak? Ne olacağını Fermani Altun söylemiyor mu?
Yeni Çorum, Maraş, Malatya, Sivas, Erzincan, İstanbul... hâdiseleriyle dizlerimizi dövmeden aklımızı başımıza almalıyız. Cehalet illetinden mutlaka kurtulmalıyız. En büyük düşmanımız cehalettir.

 Bu yazı 1,168 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Mart 2013 Allaha ısmarladık
  • 10 Mart 2013 Anıtkabir'de Kral Abdullah'ın gözyaşı
  • 4 Mart 2013 Hocalı'da Ermeni ve Rus vahşeti
  • 25 Şubat 2013 Ah Enver Ağabey!
  • 24 Şubat 2013 Sinoplu gençleri kim tahrik etti?
  • 18 Şubat 2013 Kemalizmin millet anlayışında dinin yeri yoktur
  • 4 Şubat 2013 Türk Olmak Şereftir
  • 21 Ocak 2013 Nazım Hikmet'e niçin saygı duyayım? -ll-
  • 14 Ocak 2013 A. Menderes'e tekme tokat dayak, Apo'ya renkli televizyon
  • 13 Ocak 2013 Terör biter mi dersiniz?
  • 31 Aralık 2012 Soner Yalçına Açık Mektup
  • 25 Kasım 2012 Turan Yazgan Hoca da...
  • 23 Ekim 2012 Fazıl Say cayırtısı
  • 21 Ekim 2012 MHP Devlet Bahçeli'yle büyümüyor, büyümeyecek!
  • 8 Ekim 2012 Atsız Şaman mıydı?
  • 1 Ekim 2012 Balyoz davasının hakimi ben olsaydım...
  • 9 Haziran 2012 Abdurrahim Karakoç (1932-2012)
  • 9 Nisan 2012 Ordumuzu siyasete bulaştırmamak
  • 1 Nisan 2012 Türk Ocakları 100 yaşında
  • 5 Mart 2012 Hocalı mitinginde bir yanlışımız

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,499 µs