En Sıcak Konular

Prof.Dr.Ali Bardakoğlu-Diyanet İşleri Başkanı
Konuk Yazar- Diyanet Aylık Dergi
Prof.Dr.Ali Bardakoğlu-Diyanet İşleri Başkanı
10 Kasım 2010

Hac DiriliştirHac, iman ve ibadet bilincinin kuvvet kazandığı, manevî heyecanın zirve-ye çıktığı, mahşer tablosunun yaşandığı müstesna bir ibadettir. Yaşattığıruh hâli ve tecrübesiyle hac, ebediyete yöneliş ve Yüce Allah'a vuslattır.Hac, hacca niyetlenen kişinin, niyetlendiği andan itibaren bundan sonraki yaşantısını önemli ölçüde etkileyen, hayatına farklı bir anlam ve mane-vi bir diriliş kazandıran yeni bir başlangıçtır. Bu kutsal yolculukta mal-mülk, makam-mevki gibi dünyevi değerler bir tarafa bırakılarak, Bâkî olanın rızasına koşulur. Kul, kusurlarını, günahlarını itiraf eder, ilahi rahmeteolan ihtiyacını ve Allah'ın emirlerine boyun büküşünü "lebbeyk!" nidalarıy-la dile getirir. Mukaddes mekânlarda zikrini, şükrünü, hamd ve niyazınıAllah'a arz etme şerefine ulaşır.

Hacı adayı dünyevi elbiselerinden sıyrılıp, giydiği ihram elbisesi ile insanları tarağın dişleri gibi eşit gören İslam'ın temel yaklaşımını ve mahşerdetoplanmayı temsilî olarak yaşar. Yüce Allah'ın kutlu evi Kâbe'yi ilâhî rah-metin ve mağfiretin etrafında dönercesine tavaf eder, Arafat'ta vakfeyedurup Allah'a verdiği sözünü yeniler, içindeki kötü duyguları atıp, düşünce ve amelde bütün manevî kirlerden temizlenir. Kazandığı istikamet ve güzel hasletlerle benlik ve bencillik duygusundan uzaklaşıp, olgun müminlerin vasıflarını elde eder. Tarihe doğru bir yolculuk yaparak, Hz. İbrahim (a.s.) ile oğlu Hz. İsmail (a.s.)'in hatıralarını yâd eder. Peygamberler zincirinin son halkası Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)'in risalet vazifesini ifaettiği mekânları yakından tanıyarak, ona ümmet olmanın, dünyanın dörtbir yanından gelen Müslüman kardeşleriyle büyük bir İslam ailesinin ferdiolmanın hazzını yaşar.

Hac aynı zamanda Müslümanların birlik ve beraberliğini, kardeşlik ve eşitliğini sembolize eden bir ibadettir. Zira dilleri, renkleri, ırkları, ülkeleri,kültürleri, sosyal ve ekonomik durumları farklı, ancak duyguları ve gaye-leri aynı milyonlarca Müslüman, Say'de, Arafat'ta, Mina ve Müzdelife'de ilâhî aşkla bir araya gelmekte, dualar, niyazlar, tevbe ve istiğfarlar hepbirlikte Yüce Yaratıcı'ya arz edilmektedir. Böylece müminler benliklerinden uzaklaşıp "biz" olmanın ve çoklukta birliğe (vahdet) ermenin sırrını yaşarlar. Bu hâliyle hac, müminler için bir kaynaşma, dostluklar için birfırsat ve hayat boyu unutulmayacak hatıralar demektir.

Müminler arasındaki dayanışma ve paylaşma ruhunu artıran bir başkaibadet de kurbandır. Kurban, Yüce Allah'a yakınlaşmanın, verdiği nimetlere şükretmenin, O'nun sevgisini bütün sevgilerin üstünde tutmanın ve Allah'ın emirlerine teslim olmanın bir göstergesidir. Bu yüzden kurban,Yüce Allah'a itaat ve teslimiyet duygumuzun artmasına, kemâl noktası olan ilâhî rızaya ulaşmaya ve sosyal hayatımız için de çok önemli olankardeşlik, paylaşma ve dayanışma ruhunun güçlenmesine vesile olur.Kurbanın ve haccın sağlayacağı yardımlaşma ve kardeşlik ile hayata bak-mak, insanlığın aradığı huzur ve mutluluğu da beraberinde getirecektir.

Bu vesileyle, hacca giden kardeşlerimizin bütün ibadetlerinin makbul olmasını, bol manevî kazançlar, sağlık ve huzurla yurtlarına ve yakınlarınadönmelerini diliyorum. Ayrıca bütün İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik ediyor, bayramın bütün insanlığın barış, huzur ve mutluluğuna vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorumBu yazı 1,067 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 10 Kasım 2010 Hac Diriliştir
  • 4 Ekim 2010 Edep ahlakın özüdür
  • 15 Ağustos 2010 Öz denetim ve ramazan
  • 25 Temmuz 2010 Kardeşlik ve sevgi ortamını yeniden inşa
  • 30 Haziran 2010 Farklılıkla zayıflamadan tevhitle güçlenmek
  • 16 Haziran 2010 Bilgi ve Ahlak
  • 20 Mayıs 2010 Gençlerimizle daha aydınlık günlere...
  • 13 Nisan 2010 Temeli Allah Korkusu Olan İslam Medeniyetinin Işığında Dünyayı Düşünmek
  • 12 Nisan 2010 Vahyin 1400. yılında Kur’an’ı okumak, anlamak ve yaşamak
  • 18 Mart 2010 Namaz müminin miracıdır
  • 26 Şubat 2010 Ayrımcılığa karşı gönül bağlarıyla birleşmek
  • 17 Ocak 2010 Ömürlük tecrübe: Yaşlılık
  • 30 Aralık 2009 Çok Kültürlülük
  • 2 Aralık 2009 Hakkın Rahmani Sesi Vicdan
  • 22 Ekim 2009 Din ve Toplum
  • 1 Ekim 2009 Başarı ve Erdemleriyle Gururlandığımız Gençlerimiz
  • 17 Ağustos 2009 Paylaşma Mevsimi Ramazan
  • 19 Haziran 2009 Kur'an'ı Kalplere Yazmak...
  • 20 Mayıs 2009 İç Huzur Arayışı
  • 14 Nisan 2009 Allah Rasulü ve Aile

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,757 µs