En Sıcak Konular

Helin Demir

Gündeme Bakış
Helin Demir
24 Kasım 2010

NE OLACAK BU BAYDEMİR’İN HALİ?NE OLACAK BU BAYDEMİR’İN HALİ?

          Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in son günlerdeki açıklamaları ve sonrasında gelişen olaylar ile BDP-CHP ittifakına yönelik tartışmalar hiç şüphesiz son günlerde gündemi yoğun bir şekilde meşgul ediyor. İki olayın birbiriyle bağlantılı hatta birbirinin devamı olduğunu düşünenler bile var. Baydemir, kendisini yıllardır Kürt sorununu çözmek için adamış, bu uğurda küfür bile etmekten kaçınmamış, cesur bir kişi olarak tanımlıyor. Diğer taraftan Belediyedeki görevi esnasında yolsuzluklarıyla da sık sık gündeme geliyor. BDP’nin bir üyesi sıfatıyla ise parti içinde önemli etkinliğinin olduğu biliniyor. Yurtdışından da yakın dostları bulunan Baydemir’in PKK ile ilgili davalardan dolayı başı sürekli dertten kurtulmuyor. Kısacası Osman Baydemir, şahsına münhasır, zaman zaman örgüt mensubu, zaman zaman da şiddeti reddeden, demokrasiden yana olan bir kişilik.

          Osman Baydemir’in “Silahların miadını doldurdu” şeklindeki açıklaması neticesinde anılanı yerden yere vuran, aşağılayan da, barış ortamının sağlanması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu daha yakalandığı ilk an Türkiye’ye getirildiği uçakta ifade eden Abdullah Öcalan. Öcalan, İmralı’dan avukatları vasıtasıyla yaptığı açıklamalarda hem sonuna kadar barış barış diye haykırırken, bir yandan da ortalığı karıştırıp herkesi birbirine düşürmekle iştigal ediyor. Daha önce müteaddit defalar BDP’ye de ağır eleştirilerde bulunan Öcalan’ın bu kez Baydemir hakkındaki ağır hakaretleri demokratik ortamın sağlandığı şu günlerde ancak tutarsız, anlamsız ve şiddet yanlısı tavırlar olarak yorumlanabiliyor. BDP’nin ise Baydemir’den yana tavır alarak bir nevi Öcalan’a karşı gelmesi, sonunun geldiği yönünde söylentilere sebep oluyor. PKK ve Kürt sorunu bir anda Öcalan, Baydemir ve BDP üçgeninde düğümlenip kalıyor. Bundan sonraki günlerde Baydemir’in ve BDP’nin geleceklerinin ne olacağı konusunda ise çeşitli rivayetler var. Konu netleşinceye kadar, Baydemir acaba özür mü dileyecek? BDP’nin ve Baydemir’in başına neler gelecek? BDP’nin yerine Öcalan başka bir parti mi önerecek?.....vb soruları herkesin birbirine sorup, cevap arayacağı düşünülüyor.

          Bu arada birdenbire ortaya çıkan BDP-CHP ittifakı meselesi de tarafların kafalarını karıştırıyor. BDP açısından değerlendirildiğinde, Öcalan tarafından Baydemir’in safında yer aldıkları gerekçesiyle aforoz bile edilebileceğini düşünen partinin böyle bir ittifakı tasarlamış olabileceği, CHP tarafından bakıldığında ise, iktidar olma hayalinin gerçekleşmesinin düşünülebileceği değerlendirilebiliyor. Ancak her iki partinin mensupları da yaptıkları açıklamalarda söz konusu ittifak hususunun asla mümkün olmadığını ifade ediyorlar. İttifak tartışmaları sürerken, siyasi hayata adım atmaya başlayan Has Parti’nin varlığının da dengeleri etkilediği anlaşılıyor. Vatan gazetesinden Okay Gönensin’in de belirttiği gibi Has Parti ve BBP’yi kendi listesinden Meclis’e sokma ihtimali bulunan Ak Parti’nin, BDP ve CHP’nin ittifak kararı etrafında propaganda fırsatı elde edebileceği de bir başka ihtimal olarak görünüyor.

          PKK’nın fikirlerine biat etmediği için öldürülen önemli siyasi kişiliklerden Hikmet Fidan’ın durumuna düşme ihtimali de bulunan Osman Baydemir’in, gerek siyasi gerekse özel hayatında bundan sonra yaşanacaklar, gerçekten silahların susmasını isteyenler tarafından merakla izleneceğe benziyor. Öcalan daha önce de izlendiği gibi dikkat çekmek, önemsenmek için Baydemir’i tehdit etmiyorsa, “Baydemir’in vay haline!” demekten başka bir şeye gerek kalmıyor.

          Helin Demir

          helindem@mynet.comBu yazı 626 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2011 PKK’NIN ŞİDDET KARARI VE BDP’NİN ÇIKMAZLARI
  • 12 Temmuz 2011 PKK VE BDP’NİN PROPAGANDA ARACI: ÇOCUKLAR!
  • 12 Temmuz 2011 BDP’DE SEÇİM SONRASI YAŞANAN RAHATSIZLIKLAR
  • 4 Temmuz 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’DE NELER OLUYOR?
  • 28 Haziran 2011 ÖRGÜTTEN KOPUŞLAR HIZLANIYOR
  • 15 Haziran 2011 SEÇİMDEN SONRA BDP’YE BAKIŞ
  • 12 Haziran 2011 Demokratik Özerklik, Kent Meclisleri, Adalet Komisyonu= Bölücülüğün Kanıtları
  • 7 Haziran 2011 BDP’NİN SEÇİM FİYASKOSU
  • 3 Haziran 2011 TERÖR ÖRGÜTÜNDE BOZUK DÜZEN
  • 25 Mayıs 2011 İMAM KATİLİ PKK
  • 25 Mayıs 2011 PKK-BDP/SEÇİM HİLELERİ-ÇATIŞMALAR-ANLAŞMAZLIKLAR
  • 13 Mayıs 2011 Seçimlere Az Kala BDP'de Neler Oluyor?
  • 9 Mayıs 2011 pkk hizbullah çatışması dinmiyor
  • 4 Mayıs 2011 DANİMARKALI BAKAN: “ROJ TV’Yİ KAPATMAK YARGININ İŞİ”
  • 2 Mayıs 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH/GERİLİM
  • 28 Nisan 2011 SÖYLEMLER BAŞKA YAŞANANLAR BAŞKA
  • 21 Nisan 2011 PKK- BDP –HİZBULLAH ÇATIŞMASI
  • 18 Nisan 2011 SALDIRGAN TUTUM SERGİLEYEN BDP KÜRTLERİ NASIL TEMSİL EDECEK?
  • 14 Nisan 2011 PKK’NIN SON YALANI: ÖCALAN’IN KÖYÜ’NE AYRIMCILIK
  • 13 Nisan 2011 TERÖRE HİZMET EDEN SAHTE İMAMLAR

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,850 µs