En Sıcak Konular

TELEMATİK SİSTEM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

6 Ocak 2020 00:52 tsi
TELEMATİK SİSTEM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER Dijitalleşmenin hayatımıza getirdiği yeniliklerden biri olan telematik teknolojisi, sürücüleri olumlu sürüş davranışlarına teşvik ederek araç sigortası alanında büyük değişimler getirecek.

Telematik sistem hakkında bilmeniz gerekenler

Dijitalleşmenin hayatımıza getirdiği yeniliklerden biri olan telematik teknolojisi, sürücüleri olumlu sürüş davranışlarına teşvik ederek araç sigortası alanında büyük değişimler getirecek. Sürücülerin sürüş davranışlarını analiz edecek olan teknoloji, sürücülerin ani hızlanmasından frenlemesine, hız limiti aşımından sürüş süresine kadar edindiği verileri bir araya getirerek sürücülere özel bir sürüş skoru sunacak. Telematik, sürüş izleme teknolojisi sayesinde elde edilen sürüş skoru ile araç sigortası alanında kişiye özel primler ortaya çıkararak iyi sürücüleri ödüllendirecek. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, son dönemlerin en çok konuşulan sistemlerden biri olan telematik hakkında merak edilen soruların yanıtlarını kamuoyuyla paylaştı.

Telematik nedir?

Telematik sistem, gerçek zamanlı veri aktarımı sağlayan bir sürüş izleme teknolojisidir. Bu teknoloji, hız limiti aşımı, frenleme, hızlanma, dönüş, kasis veya çukur geçişi ve sürüş süresi gibi sürücü davranışlarını analiz eder ve kişiye özel bir sürücü profili oluşturur. Özellikle karayolu güvenliği çerçevesinde büyük fayda sağlayacak olan telematik teknolojisi, gelecekte daha güvenli bir trafik akışı getirecek ve sürücülerin hayatlarına büyük kolaylıklar sağlayacak.

Araçlarda telematik sistem nasıl işleyecek?

Telematik teknolojisi, genel olarak aracın konumunu ve sürücünün sürüş davranışlarını GPS teknolojisi sayesinde analiz edecek. Topladığı bilgiler ile sürücü profilini ve skorunu çıkaran sistem, sürücüye özel indirim imkanları sağlayarak iyi sürücüleri ödüllendirecek ve trafikte güvenli sürüş davranışlarını teşvik edecek.

Telematik sistem ile araç sigortası alanında neler değişecek?

Motorlu araçlarda çığır açacak olan telematik teknolojisi, araç sigortası alanında da birçok değişikliği beraberinde getirecek. Sürücünün araç kullanım davranışları göz önünde bulundurularak sürücü skoru oluşturacak sistem, araç sigortalarında kişiye özel prim ve indirim imkanları sağlayacak. Böylelikle sürücüler ne kadar iyi ve güvenli araç kullanırlarsa o kadar fazla indirimden faydalanabilecek.Bu haber 389 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,881 µs