En Sıcak Konular

EDEBİYAT ELEŞTİRMENİ VE DÜŞÜNÜR JEAN STAROBİNSKİ VEFAT ETTİ

8 Mart 2019 20:35 tsi
EDEBİYAT ELEŞTİRMENİ VE DÜŞÜNÜR JEAN STAROBİNSKİ VEFAT ETTİ Eserleri Türkçeye “Eleştirel İlişki”, “Özgürlüğün İcadı 1700-1789 ve Aklın Amblemleri” ve “Aynada Melankoli” isimleriyle çevrilmiş İsviçreli edebiyat eleştirmeni ve düşünür Jean Starobinski 98 yaşında hayata veda etti.

Edebiyat eleştirmeni ve düşünür Jean Starobinski 98 yaşında hayatını kaybetti

Eserleri Türkçeye “Eleştirel İlişki”, “Özgürlüğün İcadı 1700-1789 ve Aklın Amblemleri” ve “Aynada Melankoli” isimleriyle çevrilmiş İsviçreli edebiyat eleştirmeni ve düşünür Jean Starobinski 98 yaşında hayata veda etti.

Starobinski 17 Kasım 1920’de Cenevre’de, Leh Yahudisi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Hekim anne ve babası gibi tıp eğitimi alan Starobinski, 1954’te oftalmolog (göz hastalıkları uzmanı) Jacqueline Sirman ile evlendi. Üç çocuk sahibi olan Starobinski, İsviçre’nin Morges kentinde hayatını kaybetti. 

Edebiyat ve tıp doktoru

Collège de Genève’de geçen gençlik yıllarından sonra edebiyat ve tıp fakültelerinde okuyan Starobinski, iki alanda da doktora sahibiydi. Starobinski, tıp alanında önce Cenevre’de; ardından ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalıştı. 1957’de İsviçre’ye döndükten sonra sadece edebî tahlile yöneldi. 

Starobinski, 1958-1985 yılları arasında Cenevre’de Fikir Tarihi ve Fransız Edebiyatı hocası oldu, 1987-1992 yılları arasında davet edildiği Paris’teki Collège de France’ta ders verdi, 1992-1993 yılları arasında Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde Fransız Edebiyatı hocalığı yaptı. Montaigne, Rousseau ve Diderot gibi felsefe ve edebiyat tarihinin büyük isimleri üzerine araştırma ve derlemelere yönelen Starobinski; terapötik (tedaviye ait) donanımı ve eleştiri yaklaşımıyla melankoli, özgürlük ve insan ruhu üzerine eserler vermişti. 

Fransız düşünce ve edebî tarihi üzerine dilimize çevrilmemiş pek çok eseri bulunan Starobinski, Stendhal antolojisi hazırlamış, Kafka’nın “Ceza Sömürgesi”ni anadiline tercüme etmiş, müzik ve görsel sanatlar üzerine kitaplar hazırlamıştı. Starobinski’nin yalnızca üç eseri Türkçeye çevrildi: “Eleştirel İlişki” (YKY), “Özgürlüğün İcadı 1700-1789 ve Aklın Amblemleri” (Metis) ve “Aynada Melankoli” (Dost). 

Starobinski, 2010 yılında 40.000 eserden oluşan kitaplığını İsviçre Millî Kütüphanesi’ne bağışlamıştı.  (Oğul Tuna - medyascope.tv)


KAYNAK. https://medyascope.tv/2019/03/07/edebiyat-elestirmeni-ve-dusunur-jean-starobinski-98-yasinda-hayatini-kaybetti/


Bu haber 89 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,224 µs