En Sıcak Konular

''SADECE 6 ÜLKE KADIN VE ERKEKLERE EŞİT EKONOMİK HAK TANIYOR''

9 Mart 2019 11:54 tsi
''SADECE 6 ÜLKE KADIN VE ERKEKLERE EŞİT EKONOMİK HAK TANIYOR'' Dünya Bankası, on yıllık verilerle oluşturduğu “Kadınlar, İş Dünyası ve Hukuk” adlı raporu yayımladı.

Dünya Bankası: “Sadece 6 ülke kadın ve erkeklere eşit ekonomik hak tanıyor”

Dünya Bankası, on yıllık verilerle oluşturduğu “Kadınlar, İş Dünyası ve Hukuk” adlı raporu yayımladı. Küresel düzeyde kadınların erkeklerle aynı ekonomik haklara sahip olma oranı yüzde 75 iken, Türkiye 187 ülke arasında 85. sırada yer aldı. Ekonomik yasal haklarda eşitliği yüzde yüz sağlayabilen ülkeler ise Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya, Lüksemburg ve İsveç oldu. 

Rapor, cinsiyet eşitsizliğini ölçerken pek çok kritere bakıyor: Bir kadın, erkek gibi nerede yaşamak istediğini seçebiliyor mu? İstihdamda cinsel tacizle ilgili düzenleme var mı? Eşit işe eşit ücreti öngören kurallar var mı? Kadınlar da erkekler gibi tehlikeli, zorlayıcı veya ahlaki açıdan uygun bulunmayan işlerde çalışabilir mi? Evli bir kadının yasal olarak eşine itaat etme sorumluluğu var mı? Aile içi şiddetle ilgili özel düzenleme bulunuyor mu? Kanunlar ev içi emeği koruyor mu? 

Türkiye, seyahat özgürlüğü ve varlık yönetimi alanlarında tam puan alırken eşit maaş, emeklilik ve iş yönetimi alanlarında düşük puan aldı.  

ABD yüzde 85 ile ilk 50 ülke arasına giremezken listenin son sıralarında Ortadoğu ülkeleri yer aldı. Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan yüzde 25 ile sonuncu oldu. 

Rapor ayrıca, cinsiyet eşitliğini artıran olumlu yasal reformların da yapıldığını belirtti. 33 ülke babalık izni uygulamasını getirirken 47’si de aile içi şiddete karşı yasalar çıkarttı. 

Dünya Bankası Başkanı Kristalina Georgieva raporla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “25 yaşında iş hayatına atılan kadınların aldığı kararlar ekonomik güvenlikleri, iş-yaşam dengeleri için çok önemli. Bu zorlu dönemde çok sayıda hukuki düzenleme ve yönetmelik, kadınların bir iş kurarak iş gücüne katılmasını engelliyor. Ayrımcılık, ekonomik kapsayıcılık ve iş gücünde yer almada uzun süren olumsuz etkilere yol açıyor.”  (Ece Gürkan / medyascope.tv)

 

KAYNAK: https://medyascope.tv/2019/03/08/dunya-bankasi-sadece-6-ulke-kadin-ve-erkeklere-esit-ekonomik-hak-taniyor/
Bu haber 142 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,331 µs