En Sıcak Konular

VODAFONE 5G AKILLI TELEFONLARI ŞEBEKESİNE BAĞLAYAN İLK OPERATÖR OLDU

25 Şubat 2019 23:52 tsi
VODAFONE 5G AKILLI TELEFONLARI ŞEBEKESİNE BAĞLAYAN İLK OPERATÖR OLDU Vodafone, Mobil Dünya Kongresi öncesinde Madrid ve Barselona'da ilk ticari 5G akıllı telefon denemelerini başarıyla gerçekleştirerek 5G akıllı telefonları dünyada şebekesine bağlayan ilk operatör oldu

Vodafone, 5G akıllı telefonları şebekesine bağlayan ilk operatör oldu

Vodafone, Mobil Dünya Kongresi öncesinde Madrid ve Barselona'da ilk ticari 5G akıllı telefon denemelerini başarıyla gerçekleştirerek 5G akıllı telefonları dünyada şebekesine bağlayan ilk operatör oldu

İSTANBUL (AA) - Vodafone, dünyada 5G akıllı telefonları canlı 5G şebekesine bağlayan ilk operatör oldu.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, bu yıl piyasaya sürülecek üç 5G akıllı telefon ile Barselona ve Madrid’de 4 hafta süren denemeleri başarıyla tamamlayan Vodafone, çalışmalar sırasında 4G’den 10 kata kadar daha yüksek 5G indirme hızlarından yararlanarak "kusursuz" bir 4K görüntülü çağrı da gerçekleştirdi.

Yarın İspanya’nın Barselona kentinde başlayacak Mobil Dünya Kongresi (MWC) kapsamında şehir merkezinde 5G sinyali vermeye başlayan Vodafone, 2019’un ikinci yarısından itibaren birçok Avrupa şehrinde de 5G şebekesini devreye almaya hazırlanıyor. Mobil Dünya Kongresi süresince şehrin sokaklarında dolaşacak bir otomobil de şebekenin daha şimdiden sunduğu 1,5 Gbps hızları ölçüp bildirecek.

Vodafone, 5G teknolojisine uyumla ilgili çalışma ve denemelerine devam ediyor. Avrupa’daki 4G ayak izinin yüzde 98’inde tek radyo erişim şebekesine (Single RAN) yatırım yapan Vodafone, bu sayede mevcut 4G şebekesinin üzerine 5G’yi rahatlıkla ekleyebilecek. Şirketin halen Avrupa’nın belli başlı şehirlerindeki Single RAN baz istasyonlarının 3'te ikisinden fazlası, 5G şebeke hızlarını şimdiden destekleyecek taşıma gücüne sahip bulunuyor.- Vodafone, 5G çalışmalarına aralıksız devam ediyorAvrupa'daki en büyük pazarlarında 5G çalışmalarını aralıksız sürdüren Vodafone bu kapsamda, İtalya’daki ilk 5G şebekesini oluşturmak üzere Milano'da 90 milyon avroluk yatırımla şehrin yüzde 80’inden fazlasında 5G kapsaması sağladı. Vodafone, İtalya’da özel sektör ve kamu iş birliğiyle bugüne kadar sağlıktan güvenliğe, akıllı enerjiden akıllı şehirlere, taşımacılıktan imalata 31 adet 5G kullanım örneğini hayata geçirdi.

İngiltere’de ise 7 şehirde 5G’yi test eden Vodafone, Eylül 2018’de İngiltere ve Manchester City Kadın Futbol Takımı Kaptanı Steph Houghton’ın 11 yaşındaki taraftar Iris’e futbol tüyoları vermesi için ülkenin ilk holografik görüşmesini gerçekleştirdi. Vodafone Almanya, Düsseldorf yakınlarındaki 5G Mobilite Laboratuvarı ve araba test pistini kullanarak 5G standardını gelecekte ağa bağlı ve otonom sürüşe uygun hale getirme çalışmaları nedeniyle 2019’da uluslararası Paul Pietsch Ödülü’nü kazandı. Şirket, halen Alman yayıncı WDR ile 5G üzerinden ısmarlama video ve TV dağıtımını test ediyor.- İspanya’da Vodafone 5G teknolojisi ile 5G cerrahi operasyonu gerçekleşecek2018’deki Mobil Dünya Kongresi’nde dünyanın ilk 5G çağrısını gerçekleştiren Vodafone’un, İspanya’nın 6 şehrinde 5G baz istasyonları bulunuyor.

Şirket, İspanya’da aynı zamanda uzman bir cerrahın fiziki olarak ameliyatta bulunmadan 5G ile operasyona destek vermesini sağlamak üzere Barselona’daki L’Hopital Clinic ile birlikte çalışıyor.


- "Her geçen gün 5G’ye daha hazır hale geliyoruz"


Açıklamada görüşlerine yerilen Vodafone Grup Teknoloji Üst Yöneticisi (CTO) Johan Wibergh, 5G alanındaki çalışmalarını ara vermeden sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Vodafone’un şebekeleri, her geçen gün 5G’ye daha hazır hale gelerek, zaman içinde tüketicilere, işletmelere ve topluma ciddi faydalar sağlamamıza imkan verecek. Bu yıl Avrupa’daki bazı şehirlerde 5G’yi hayata geçirmeden önce müşteri deneyimimizi optimize etmeye odaklanıyoruz." Bu haber 156 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,035 µs