En Sıcak Konular

İNGİLİZCE MÜLAKATLARA HAZIRLANMA REHBERİ

25 Şubat 2019 11:46 tsi
İNGİLİZCE MÜLAKATLARA HAZIRLANMA REHBERİ Gerek İngilizce bilmenin önemi, gerekse iş ilanlarında bunun vazgeçilmez bir kriter olarak görülmesi, İngilizce mülakatları kaçınılmaz kılar.

İngilizce mülakatlara hazırlanma rehberi…

Uzun bir eğitim maratonun sonunda iş arayışlarına hızlı bir geçiş yapılır. Sektörler ve pozisyonlar farklı olsa da değişmeyen en önemli beklenti, adayın İngilizce bilmesi gerektiğidir. Bir de söz konusu iş görüşmeleri ise bu durum stres olmak için başlı başına bir neden olarak görülür. Özellikle de mülakatlar İngilizce gerçekleşecekse…

Gerek İngilizce bilmenin önemi, gerekse iş ilanlarında bunun vazgeçilmez bir kriter olarak görülmesi, İngilizce mülakatları kaçınılmaz kılar. Bu noktada adayların iyi bir hazırlık yapmaları gerektiğini vurgulayan Berlitz Dil Okulları Müdürü Çağdaş Kardaş, İngilizce mülakatlara hazırlanmak için önemli bilgiler veriyor.

Öncelikle genel bir hazırlık yapın

Gireceğiniz mülakat İngilizce olsun veya olmasın, kurum hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir. Bu kapsamda yapacağınız temel hazırlıklar, kendinizi en doğru şekilde ifade etmenizi sağlayacak ve bir yol haritası görevi görecektir. Yapacağınız küçük bir araştırma ile kurum hakkında gerekli bilgileri öğrenebilir, eğitiminiz ve iş deneyimlerinizle ilgili söyleyeceklerinizi planlayabilirsiniz.

Kendinizi İngilizce anlatma pratikleri yapın

Mülakatların amacı işe alınacak adayları en iyi şekilde tanıyabilmektir. Bu noktada sizden kendinizi tanıtmanız istenir. Üstelik İngilizce mülakatlarda sorulan soruların Türkçe mülakatlarda sorulanlardan çok farkı yoktur. Dolayısıyla kendinizi en iyi şekilde anlatmalı ve takılmadan akıcı bir şekilde konuşmalısınız. Eğer günlük hayatta İngilizceyi çok konuşmuyorsanız, akıcı konuşmak konusunda zorlanabilirsiniz. Bu durumda mülakatta en sık sorulan İngilizce sorularla ilgili yapacağınız pratik hayli faydalı olacaktır. Bunun için işiniz, kariyerinizi ve kendinizle ilgili gelebilecek soruları bulmalı, bunların cevaplarını önceden cevaplamalısınız. Gerekli sayıda pratik yaptığınızda istediğiniz akıcılığa ulaştığınızı göreceksiniz.

Sesinizi kaydedin, eksiklerinizi tespit edin

Pratik yaparken eğer yanınızda sizi dinleyen biri yoksa hatalarınızı fark etmeyebilir ve hatta yaptığınız pratik sebebiyle yaptığınız hatayı kalıcı hale getirebilirsiniz. Size bu konuda destek olacak biri yoksa teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir, telefonunuzun ses kayıt özelliğini kullanabilirsiniz. Tüm soru ve onlara vereceğiniz cevapları kaydetmeli, her kayıt sonunda baştan sona dinlemeli ve varsa hatalarınızı tespit etmelisiniz. Ayrıca konuşmayı dinledikçe sizi ve isteklerinizi en doğru şekilde anlatacak kelimeleri bulmak daha kolay olacaktır.

En sık sorulan sorular nelerdir?

Mülakatlarda en çok tercih edilen sorular siz, başvurduğunuz pozisyon ve şirketin beklentileriyle ilgilidir. Yaygın olarak sorular ise aşağıdaki gibi özetlenebilir;
Bana kendinizden bahsedebilir misiniz? (Tell me about yourself.)
 Sizi en iyi tanımlayan 5 kelime nedir? (Can you give me five words that best describe you?)
Güçlü yanlarınız nelerdir? (What are your strengths?)
Zayıf yanlarınız nelerdir? (What are your weaknesses?)
İşinizde neden ayrılmak istiyorsunuz? (Why do you want to leave your job?)
Bu şirket için ne yapabilirsiniz? (What can you do for this company?)
Şirketimize dair neler biliyorsunuz?( What do you know about our company?)
Ne zaman çalışmaya başlayabilirsiniz? (When could you start?)
Maaş beklentiniz nedir? (What are your salary expectations?) 

Yukarıda verilen ipuçlarına uyarak bol bol pratik yapmalı, ses kaydı yaparak hangi noktada olduğunuzu görmeli ve kendinize güvenmelisiniz. Unutmayın mülakat öncesinde yapacağınız tüm bu hazırlıklar sizi hayallerinize ulaştırabilir.
Bu haber 92 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,090 µs