En Sıcak Konular

ÇANAKKALE'DE 70 BİN SURİYELİ ŞEHİT OLDU MU?

11 Temmuz 2016 15:50 tsi
ÇANAKKALE'DE 70 BİN SURİYELİ ŞEHİT OLDU MU? İlber Ortaylı "Çanakkale Savaşı'nda 70 bin Suriyeli şehit oldu" iddialarına ne cavap verdi?

Çanakkale Savaşı'nda 70 bin Suriyeli şehit oldu mu?

İlber Ortaylı "Çanakkale Savaşı'nda 70 bin Suriyeli şehit oldu" iddialarına yanıt verdi.

'Çanakkale Savaşı’nda 70 bin Suriyeli öldü' iddiasına Tarihçi İlber Ortaylı yanıt verdi. İstanbul’da bir lokantalar zincirinin sahibi olan 50 yaşındaki Suriyeli Nizar Bitar’ın “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit olmuş. Onu bil, sonra bize ‘defol’ de” şeklindeki sözleri Twitter, Facebook ve Ekşi Sözlük de büyük yankı uyandırmıştı. Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan İlber Ortaylı “Şişirme onlar... Suriye'den asker alındı ama onların Çanakkale'ye gittiği doğru değildir.” dedi.

Hürriyet Pazar’da yayınlanan “Öteki Suriyeliler” röportajının ardından tartışmalar devam ediyor. İstanbul’da bir lokantalar zincirinin sahibi olan 50 yaşındaki Suriyeli Nizar Bitar şunları söylemişti: “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit olmuş. Onu bil, sonra bize ‘defol’ de. Bazıları o zaman Osmanlı vardı diyor ama o mirası siz aldınız; biz almadık ki. Biz öldük, mirası siz aldınız; neden biz almıyoruz da def olup gidiyoruz.”

Bu sözlerinin ardından Facebook, Twitter ve Ekşi Sözlük’te yüzlerce yorum yapıldı. Hürriyet konuyu gazetenin yazarı ve Tarihçi İlber Ortaylı’ya sordu.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, bunun abartılı bir sayı olduğunu söyledi. Suriyelilerin Osmanlı ordusunda silah altına alındığını, ancak çoğunun daha yakın cephelere gönderildiğini belirten Ortaylı, bununla birlikte atalarını Osmanlı olarak gören Suriyelilerin “hislerine fazla dokunmamak gerektiğini” de belirtiyor.

Ortaylı, “70 bin Suriyeli şehit” iddiası konusunda şunları söyledi:

"Şişirme onlar... Suriye'den asker alındı ama onların Çanakkale'ye gittiği doğru değildir. Çünkü askeri oradan getirmek çok zor. Kürtler için de aynı şey geçerli. Kürt yok orada... Yahudi var, Rum var. Sevkiyat zor. İmparatorluk büyük, Suriyeliler de savaştı tabii, başka cepheler var onlara yakın, Hicaz gibi ... Bunlar İmparatorluk'un insanları, fazla dokunmayın. Suriyeliler içinde öyle bir duygu var yani..."


Odatv.com

Kaynak: ODATV  http://odatv.com/canakkale-savasinda-70-bin-suriyeli-sehit-oldu-mu-1107161200.html


Bu haber 235 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,818 µs