En Sıcak Konular

HANEFİ AVCI'YA ''ODATV BELGELERİ'' TUTUKLAMASI

15 Mart 2011 13:03 tsi
HANEFİ AVCI'YA ''ODATV BELGELERİ'' TUTUKLAMASI ’Terör örgütü üyeliği’ suçundan tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen Avcı, 2. kez tutuklandı.

Avcı’ya bir tutuklama kararı da odatv’den

DEVRİMCİ Karargah soruşturması kapsamında tutuklanan Hanefi Avcı, odatv operasyonunda ele geçirildiği öne sürülen belgelerle ilgili sorgulandı. Savcının istemi doğrultusunda tutuklanan Avcı’nın kitabıyla ilgili 301. maddeden soruşturma talebi ise Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Hanefi Avcı’ya ‘odatv belgeleri’ tutuklaması
Silivri’de tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı odatv’deki belgelerle ilgili savcıya ifade verdi.
“Devrimci Karargah Örgütü” davasının tutuklu sanığı eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, odatv operasyonunda ele geçen belgelerle ilgili ifade verdi. Avcı, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, “Ümraniye” soruşturması kapsamında odatv’de ele geçirilen belgelerle ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulandı. Yaklaşık 4.5 saat süren sorgulamanın ardından Hanefi Avcı, ’terör örgütü üyeliği’ suçundan tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen Avcı, 2. kez tutuklandı.

Kitabına 301 izni yok
Öte yandan, Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar” kitabına soruşturma izni vermedi. Avcı, kitabında “Devletin, onaylamadığı siyasi düşüncelere karşı psikolojik harekat yaptığını, bu anlayışın geçmişteki doruk noktasının Susurluk, bugün ise zirve noktasının Ergenekon olduğunu” iddia etmişti. Bu ifadelerin suç olduğunu öne süren İçişleri Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı’ndan Hanefi Avcı hakkında 301. maddeden soruşturma açmak için izin istedi.

Civaoğlu da adliyede
Bu arada, odatv’de yapılan aramalarda ele geçen belgelere ilişkin adliyeye giden isimlerden biri de gazeteci yazar Güneri Cıvaoğlu oldu. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile görüşen gazeteci Güneri Civaoğlu, şikayetçi olmadığını belirterek, “Nazlı hanım (Ilıcak) zaten aynı konuda bir dava açtı. Ben ayrıca bu konularla uğraşmak istemiyorum” dedi.

 

Kaynak:Bu haber 387 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,793 µs