En Sıcak Konular

Mimar Sinan Dünya Tarihine Damga Vurmuş Mimari bir Deha

12 Mart 2022 15:28 tsi
Mimar Sinan Dünya Tarihine Damga Vurmuş Mimari bir Deha Kerküklü yüksek mimar ve akademisyen Prof. Dr. Suphi Saatçi, kişiliği ve dünya mimarisine etki eden eserleri etrafında Mimar Sinan’ı anlattı.

Mimar Sinan, dünya tarihine damga vurmuş mimari bir deha

Kerküklü yüksek mimar ve akademisyen Prof. Dr. Suphi Saatçi, kişiliği ve dünya mimarisine etki eden eserleri etrafında Mimar Sinan’ı anlattı.

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Genç MÜSİAD Antalya Şubesi  işbirliği ile düzenlenen “Mimar Sinan’ı Anlamak” konulu konferansa yoğun bir katılımla Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

Düzenlenen konferansa Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Reha Kavas, Genç MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Ebubekir Yıldız, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği  Başkanı Ceyran Sattarova ve çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Mimar Sinan’la ilgili birçok çalışması bulunan Prof. Dr. Saatçi, onunla ilgili çalışmaya başlamasına Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulduğu bir yazma eserin vesile olduğunu söyledi. Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’nden Şehzade Camii’ne, Süleymaniye Külliyesi’nden Selimiye Camii’ne kadar Mimar Sinan’ın başyapıtları hakkında bilgi veren Saatçi, onun iyi bir mühendislik örneği olan eserleri ile ilgili de malumat verdi. Süleymaniye Külliyesi üzerinde özellikle duran Saatçi, Külliyeyi, boşluğu biçimlendirme sanatı olan mimarlığın en muhteşem örneklerinden biri olarak nitelendirdi.

Saatçi, Sinan’ın bir daha gelmesi mümkün olmayan, dünya tarihine damga vurmuş  mimari bir deha olduğunu, yaklaşık 100 yıllık ömrüne 3 kıtada 300’den fazla cami, köprü, hamam vb. birçok eser kazandırarak ulaşılması güç bir rekor kırdığını belirtti 

Konferans sonunda Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Reha Kavas el yapımı tablo, MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Ebubekir Yıldız teşekkür plaketi  ve Irak Türkleri adına, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu günün anısına Prof. Dr. Suphi Saatçi'ye teşekkür ederek Antalya desenli porselen tabak takdim etti.
HABER - Özlem Gültekin


Bu haber 487 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,831 µs