En Sıcak Konular

BEL KİREÇLENMESİNİN SEBEBİ NEDİR?

3 Aralık 2021 13:58 tsi
BEL KİREÇLENMESİNİN SEBEBİ NEDİR? Çevrenizde, küçük hareketlerde bile belinin ağrıdığını, acıdığını ve hatta şiştiğini söyleyen bireyler mutlaka vardır.

Bel Kireçlenmesi Yaşamınızdan Çalmasın

Çevrenizde, küçük hareketlerde bile belinin ağrıdığını, acıdığını ve hatta şiştiğini söyleyen bireyler mutlaka vardır. Çoğumuz bu durumu abartı olarak nitelendirse de şikayeti yaşayan kişiler için durum günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmiştir. Fakat bu durum zamanla kişinin yaşamını büyük oranda olumsuz yönde etkileyerek günlük faaliyetlerini dahi yapamaz hale getirebilir. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Dr. Narangerel Tseveendorj bel kireçlenmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bel kireçlenmesi nedir?

Belde bulunan eklemlerin fazla yıpranması ve aşınması sonucunda yapıların bozulması ve deforme olmasıyla meydana gelen sağlık problemine bel kireçlenmesi denir. Kronik rahatsızlıklarla beraber gelen bel kireçlenmesi, genellikle genetik sebeplerle oluşur.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Rahatsızlığın şiddetine göre bel kireçlenmesinin belirtileri de farklılık göstermektedir. Fakat genellikle gözlemlenen şikayetler sertlik ve ağrıdır. Özellikle de uzun süreli hareketlerden sonra eklemlerde şişlik meydana gelebilir.

Hareket kabiliyetinde kısıtlanmalar
Harekete göre eklem sertliği oluşması
Eklem çevresinde şişlik
Eklem hareketlerinden gelen sesler
Hareketle beraber artan ağrı
Hassasiyet, kızarıklık ve parmaklarda şişme
Ayak bileklerinde ağrı ve şişlik
Ayak parmaklarında şişlik
Kasık ve uyluk bölgesinde şişlik
 

Bel kireçlenmesi unsurları nelerdir?

 

Bel kireçlenmesini ortaya çıkaran pek çok belirti mevcuttur. Ayrıca bazı risk unsurları da hastalık üzerinde belirleyici rol oynar. Bel kireçlenmesinin unsurları aşağıdakiler gibidir:
 

•            Obezite

•            İlerleyen yaş

•            Eklemleri zorlayan meslekler

•            Önceden yaşanan eklem yaralanmaları

•            Genetik nedenler

•            Zayıf uyluk kasları

•            Doğuştan gelen eklem rahatsızlıkları 

Bel kireçlenmesinin sebebi nedir?

Eklemlerde kemik yapılarının uç noktalarını çevreleyen oldukça sağlam kıkırdak bulunur. Kıkırdak, eklem hareketleri için yumuşak ve kaydan bir zemin ve ortam oluşturur. Kireçlenmenin olduğu durumlarda ise bel eklemlerindeki kıkırdak dokusu aşırı aşındığından bozulmalar meydana gelir.

Aşınma ve yıpranma sonucunda ağrılar oluşur. Böylelikle zamanla eklemlerde şişme, hareketlerde zorlanma, kemiklerin parçalanmasına hatta eklem faresi olarak bilinen, eklem içinde kemik parçası birikmesine sebep olur. Kemik parçaları ufaldıkça birikmeye başlar ardından vücutta iltihap meydana gelebilir. Bu durumun oluşması kireçlenme sürecini daha da zorlaştırır.

Nasıl teşhis edilir?

Bel kireçlenmesinde doktor tarafından fiziki muayene yapılması, teşhisi konulabilmesi adına ilk önceliğinizdir. Kesin tanı için ise radyolojik görüntüleme yapılır. Ayrıca düz tomografi veya kan tahlili ve eklem sıvısı analizi de gerçekleştirilmesi gerekebilir. Bazı hastalara kesin teşhis konulabilmesi için EMG de yapılabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Bel kireçlenmesinde uygulanacak tedavi süreci öncelikle şikayetleri kontrol altına almak, daha sonra hastanın hareket kabiliyetini ve yaşam kalitesini arttırmak üzerine kurulmuştur. İlk aşama fizik tedavi ile başlar ve böylelikle kişideki belirtilerin hafifletilmesi sağlanır. Eklemlerde oluşan iltihabın giderilmesi için ilaç tedavisine başvurulabilir. Ayrıca bel enjeksiyonları ve daha ileri rahatsızlıklar yaşayan hastalarda ameliyat gibi seçenekler de mevcuttur.Bu haber 240 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,690 µs