En Sıcak Konular

TWİTTER VE INSTAGRAM'DA ''NFT'' ANKETİ

11 Mayıs 2021 03:44 tsi
TWİTTER VE INSTAGRAM'DA ''NFT'' ANKETİ Gerçekleştirilen NFT anketinde yer alan “NFT nedir biliyor musunuz?” sorusuna Twitter ve Instagram kullanıcılarının yüzde 38,5’i evet derken, yüzde 61,5’i hayır dedi.

Türkiye’nin uzman kadrolu kripto para ve blok zinciri haber platformu BTCHaber.com, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği anket çalışmalarıyla, NFT (Non-fungible token) ve ICO (Initial Coin Offering) hakkında sosyal medya kullanıcılarının bilgi seviyelerini test etti.

BTCHaber.com Twitter ve Instagram hesapları üzerinden gerçekleşen NFT başlıklı anket, 3,416 kişi tarafından oylandı. Gelen yanıtlar, Twitter kullanıcılarının NFT hakkında Instagram kullanıcılarından daha fazla bilgiye sahip bulunduğunu, Instagram kullanıcılarınınsa bir kulübün NFT ürününü almaya daha yatkın olduklarını ortaya koydu. ICO ile ilgili gerçekleşen anketse 22,625 defa oylanırken, ICO konusunda iki sosyal mecra kullanıcılarının genel bilgi seviyesi NFT’ye oranla düşük seviyelerde kaldığı görülüyor. ‘İlk dijital para arzı’ olarak adlandırılan ICO’lar piyasaya sürülecek belli bir kripto para projesine yatırım yaparak fon toplama yöntemini ifade ediyor. Öngörülemeyen risk ve fırsatlar barındıran ICO'lar borsalarda listelendiği takdirde onlarca kat yükselen fiyatları ile yatırımcıların gözdesi konumunda yer alıyor.

Daha önce hiç NFT satın aldınız mı?

Gerçekleştirilen NFT anketinde yer alan “NFT nedir biliyor musunuz?” sorusuna Twitter ve Instagram kullanıcılarının yüzde 38,5’i evet derken, yüzde 61,5’i hayır dedi. Aynı soruya sadece Twitter kullanıcıları özelinde bakıldığındaysa yüzde 48,4 oranında evet cevabı alınırken, hayır diyenlerin oranı yüzde 51,6 olarak gerçekleşti. “Daha önce hiç NFT satın aldınız mı?” sorusuna ise genel olarak kullanıcıların sadece yüzde 11,7’si evet derken, yüzde 88,3’lük bir kısım hayır şeklinde yanıt verdi. ICO anketinde de katılımcılardan “ICO nedir biliyor musunuz?” sorusunu yanıtlamaları istendi. Hem Twitter hem Instagram kullanıcılarının verdiği yanıtlar birlikte incelendiğinde, yüzde 23,1 evet, yüzde 76,9 hayır cevabı verildiği görüldü.

Farkındalık giderek artıyor

Gerçekleştirdikleri anketlerle ile ilgili olarak bilgiler veren Kriptomeda Kurucusu ve BTCHaber.com Genel Yayın Yönetmeni Eray Dengiz, NFT konusunda henüz yolun başında bulunulduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı; “NFT son dönemde sanat eserleri ile ilgili olarak gündem olmaya başladı. Ancak bu henüz buzdağının görünen küçük bir kısmı. NFT kavramı, hayatlarımızın her alanında kendisine yer bulacak. ICO ise sektör profesyonelleri tarafından daha fazla kullanılıyor olsa da internet kullanıcılarının araştırdıkları önemli konu başlıklarından biri konumunda. BTCHaber.com olarak gerçekleştirdiğimiz anketlerle, son dönemde kendisinden söz ettiren kavramlar hakkında takipçilerimizin farkındalık seviyelerini öğrenmeye çalışıyoruz. Çıkan sonuçlara bakıldığında, beklentimizin ötesinde bir farkındalığın yaratılmış olduğunu görüyoruz.” dedi.

NFT, sanata ferah bir nefes…

Son dönemde sanat kavramı ile iç içe anılan NFT ile ilgili www.btchaber.com sitesine konuşan sanatçılar, bu alanda yaşanan gelişmelerden oldukça memnun ve geleceğe yönelik olumlu mesajlar iletiyorlar. “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi ile son dönemde adından sıkça söz edilen Refik Anadol, BTCHaber’e verdiği röportajda, NFT sayesinde yeni, demokratik, herkese açık, eşit ve şeffaf bir kültürün ortaya çıktığını ve bunun sanata ferah bir nefes etkisi yaptığını kaydediyor. BTCHaber’e konuşan bir diğer sanatçı Uçman Balaban ise, konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerin dahil olan herkes açısından çok heyecanlı gelişmeler göstereceğine dikkat çekiyor. Kullanılan araçların değişiklik göstermesine rağmen insanların başka insanlara fikirlerini aktarmalarının bir yolunu her dönem de bulduğunu belirten Tarık Tolunay ise, NFT’ye bu gözle, bir araç olarak bakmanın doğru olacağını ve blok zinciri teknolojilerinin hayatımızda daha da fazla yer edineceğini kaydediyor.Bu haber 1,041 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,106 µs