En Sıcak Konular

KADIN YÖNETİCİLİĞİ ORANINDA TÜRKİYE DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDDE

9 Mart 2021 09:00 tsi
KADIN YÖNETİCİLİĞİ ORANINDA TÜRKİYE DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDDE İş Dünyasında Kadın Yöneticiler 2021: Türkiye dünya ortalamasının 4 puan üzerinde, Japonya 17 yıldır sonuncu!

Türkiye, kadın yöneticilerin oranında dünya ortalamasının 4 puan üzerinde!

İş Dünyasında Kadın Yöneticiler 2021: Türkiye dünya ortalamasının 4 puan üzerinde, Japonya 17 yıldır sonuncu!

Pandemiye rağmen, tüm dünyada kadın yöneticilerin oranı 2 puan arttı, Türkiye dünya ortalamasının 4 puan üzerinde!

Ülkemizde kadın yöneticiler en çok finans ve İK’da aktif!

Grant Thornton’un 2004’ten bu yana her yıl yaptığı “İş Dünyasında Kadın Yöneticiler” araştırması, bu kez pandemi döneminin kadın yöneticiler üzerindeki etkisini ortaya koydu. Kadın yönetici oranında 29 ülke arasında 12. sırada olan Türkiye; İngiltere, Fransa ve Amerika’nın üzerinde yer alırken, 17 yıldır listenin sonunda yer alan Japonya sonunculuğu yine bırakmadı. 

İSTANBUL, 08 Mart 2021 / B2Press / Bağımsız denetim, vergi, muhasebe ve danışmanlık şirketi Grant Thornton, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkeden 5 bine yakın şirketin katılımıyla “İş Dünyasında Kadın Yöneticiler 2021” başlıklı bir araştırma gerçekleştirdi. 17 yıldır yapılan ve bu kez pandemi döneminin kadın yöneticiler üzerindeki etkisini inceleyen araştırmanın sonuçlarına göre,  COVID-19’un yarattığı olağanüstü şartlara rağmen, kadın yöneticilerin oranı global ortalamada bir önceki yıla göre 2 puanlık artışla %31 seviyesine ulaştı. Türkiye’de ise bu oranın geçen yıla göre 1 puanlık düşüşle %35 olarak kaydedildiği ve global ortalamanın 4 puan üzerinde yer aldığı görüldü. Kadın yönetici oranında 29 ülke arasında 12. sırada olan Türkiye’nin, Almanya ve Kanada’nın gerisinde, İngiltere, Fransa ve Amerika’nın üzerinde yer alması da dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Grant Thornton Türkiye Bağımsız Denetim Hizmetleri Ortaklarından Gül Şahin, pandemi döneminin işletmelerde çeşitlilik ve katılımcılığı artırmak açısından fırsat sunduğunu dile getirerek, Türkiye’deki oranın %30’luk kritik bariyeri aşmasının mutluluk verici olduğunu belirtti. Şahin, “Grant Thornton Türkiye olarak bizler de katılımcı ve cinsiyet dengesini gözeten bir kültür yapısını korumaya büyük önem veriyoruz. Tüm seviyelerdeki kadın çalışanlarımızın oranı %55, kadın yönetici oranımız ise %20. Bu rakamlarla ülkemizin cinsiyet eşitliği karnesine olumlu bir etki sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

En çok kadın yönetici insan kaynakları ve finansta!

Grant Thornton’un araştırmasına Türkiye’den katılan şirketlerin verdiği bilgilere göre, kadın yöneticilerin en aktif olduğu roller insan kaynakları ve finans oldu. Anket katılımcılarına yöneltilen “Şirketinizde üst yönetimdeki kadınlar hangi pozisyonlarda bulunuyor?” sorusuna katılımcıların %44’ü insan kaynakları cevabını verirken, %39’u CFO, %34’ü CEO/Yönetici Ortak cevabını verdi. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de cinsiyet dengesini iyileştirmek ve korumaya yönelik öncelikli stratejilerin başında %37'yle katılımcı bir kültür yaratmak geldi. Onu %35’le yönetim seviyelerinde cinsiyet dengesi için hedefler belirlemek ve %34'le gelişim fırsatlarına eşit erişim sağlamak izledi.

Japonya sonunculuğu kimseye kaptırmıyor

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Grant Thornton International Vergi Hizmetleri Global Lideri Francesca Lagerberg ise araştırmanın ilk kez gerçekleştirildiği 17 yıl öncesindeki %19’luk global ortalamanın %31’e varmış olmasının büyük bir gelişme olduğunu ifade etti. Lagerberg, güven verici bir şekilde, global katılımcıların %92'sinin kadın yönetici oranını artırmak konusunda bir niyet ve çaba içinde olduklarını beyan ettiklerini belirtti. 17 yıldır düzenlenen araştırmanın en şaşırtmayan sonucu ise Japonya’nın her yıl olduğu gibi bu yıl da listenin sonunda yer alması oldu. Ataerkil bir düzenin hakim olduğu Japonya’da kadın yönetici oranı %15’le 29 ülke arasında en düşük oran olurken, Japonya’nın üzerinde %18 ile Güney Kore ve onun hemen üzerinde de %26 ile Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı.


Bu haber 1,262 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,349 µs