En Sıcak Konular

KERKÜK KATLİAMI ŞEHİTLERİ ANTALYA'DA YAD EDİLDİ

16 Temmuz 2020 23:47 tsi
KERKÜK KATLİAMI ŞEHİTLERİ ANTALYA'DA YAD EDİLDİ Irak'ta 1959 yılında Iraklı Türkmenlere yönelik gerçekleştirilen katliamın yıldönümü dolayısıyla Antalya'da Kerkük-Türkmen Kültür Parkı’nda anma töreni düzenlendi.

Irak'ta 1959 yılında Iraklı Türkmenlere yönelik gerçekleştirilen katliamın yıldönümü dolayısıyla Antalya'da Kerkük-Türkmen Kültür Parkı’nda anma töreni düzenlendi. Tören, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Şehitler için Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu, dua edildi.

100 yıldır çok çeşitli baskı, asimilasyon ve yok etme politikaları ile karşı karşıya kalan Irak Türkmenleri, günümüzde de bazı gruplar tarafından sistematik olarak yok etmeye, vatanlarından, topraklarından koparılmaya çalışılıyor. Türkmenlerin  yaşadığı en büyük acılardan biri olan 14-16 Temmuz 1959’da gerçekleşen Kerkük Katliamı’nın üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen acısı tazeliğini koruyor. Irak'ta esarette olan ve geleceği tehlikede olan bir Türk varlığı olduğunu gerek Türkiye ve dünya gerekse tüm Türk Dünyasının bilmesi gerekiyor.

Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma törenine, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyonu ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim Irmak,  Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fazıl Orun, Anadolu Hemşeri Dernekleri Platformu (AHDER) Genel Başkan Yardımcısı Ziya Koçyiğit, Irak Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği (IRAK-İŞDER) ve Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) Başkanı Kenan Hikmet Yozgatlı, Akdeniz Aile Gelişim ve Engelli ve Engelli Aileler Derneği Başkanı Irmak Suna Binici ve çok sayıda Türkmen katıldı.

 Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada; “1959’da Kerkük’te eli kanlı caniler silahsız ve suçsuz Türkmenleri 3 gün 3 gece hünharca katlettiler. Bu katliam, Türkmenlere yönelik yok etme planının bir parçasıydı. Kerkük katliamının üzerinden 61 yıl geçmesine rağmen tüm Türkmenlerin kalbinde halen acı hatırası yaşanıyor. Şehitlerimizi unutmadık, unutturmayacağız da, şehitlerimizin ruhları şad olsun.” dedi.

HABER- Özlem Gültekin


Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,762 µs