En Sıcak Konular

VATİYYE ÜSSÜ’NÜN VURULMA ZAMANLAMASI - AMAÇ NE ?

10 Temmuz 2020 10:27 tsi
VATİYYE ÜSSÜ’NÜN VURULMA ZAMANLAMASI - AMAÇ NE ? TÜGİAD’ın Webinar üzerinden organize ettiği ‘’Ateş Çemberinde Türk Dış Politikası’’ konulu panel, 7 Temmuz Salı günü saat 17.00’da gerçekleşti.

TÜGİAD’IN KATKILARIYLA METEHAN DEMİR VE DR. NAİM BABÜROĞLU, LİBYA’YI KONUŞTU

TÜGİAD’ın Webinar üzerinden organize ettiği ‘’Ateş Çemberinde Türk Dış Politikası’’ konulu panel, 7 Temmuz Salı günü saat 17.00’da gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü gazeteci-yazar Metehan Demir üstlenirken dış politika uzmanı Dr. Naim Babüroğlu, Türkiye’nin Libya politikasını masaya yatırdı. Naimoğlu, Avrupa, Rusya ve ABD’nin Libya tutumu,  ülkelerin birbirlerine olan yaklaşımları hakkında detaylı bilgiler verdi ve yorumlarını aktardı.

Libya’nın batısında  bulunan Vatiyye Hava Üssü, 5 Temmuz 2020 gecesi savaş uçakları tarafından doğrudan hedef alınarak bombalandı. Bu saldırı dünya gündeminde de büyük etki yarattı. Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) kontrolünde bulunan bu hava üssünün bombalanması, TÜGİAD’ın organize ettiği panelde ele alındı. TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu’nun da katıldığı yayının moderatörlüğünü gazeteci Metehan Demir üslendi. ‘’Ateş Çemberi’nde Türk Dış Politikası’’ konulu  panel, akademisyen Dr. Naim Babüroğlu katılımıyla webinar üzerinden gerçekleşti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH )Savunma Bakan Yardımcısı Salih Nemruş’un saldırıyı Hafter’e destek veren ülkeler tarafından yapıldığını açıklaması da bu oturumun önemli konusuydu. Vatiyye Hava  Üssü, 18 Mayıs 2020’de UMH tarafından ele geçirilmeden önce Hafter güçlerinin kontrolündeydi.

Canlı yayında konuşan akademisyen Dr. Naim Babüroğlu, Libya'nın batı bölgelerini kontrol altında tutan stratejik önemdeki hava üssünün özelliğini şöyle açıkladı: ‘’Buradan kalkan savaş uçaklarının, yakıt ikmali yapmadan Tunus ve Cezayir'de operasyon yapabilme yeteneği söz konusu.’’

VATİYYE ÜSSÜ’NÜN VURULMA ZAMANLAMASI

 Saldırının gerçekleştiği zamanlama da  dikkat çeken noktalar arasındaydı. Türkiye'nin, Vatiyye hava üssünden sonra, bir de deniz üssünde konuşlanacağı haberlerinin dünya medyasında yer almasından hemen sonra saldırı gerçekleşti.

KİM VURDU?

Babüroğlu bu saldırının, Rusya’nın, Hafter’e gönderdiği uçaklar tarafından yapıldığını ileri sürdü. Hafter’in de saldırıdan kısa bir süre sonra sorumluluğu üstlendiğini söyleyen Babüroğlu, Hafter’in açıklamasında “TSK personelinin hedef alındığı” vurgusu yapmasına da dikkat çekti.

AMAÇ NE ?

Babüroğlu’na göre, bu saldırıyla Türkiye,  Libya’da  sıcak bir savaş ortamına çekilmek isteniyor. Türkiye’yi Libya ve Suriye’de Rusya’yla savaştırmak;  ABD’nin ve Hafter’i destekleyen ülkelerin ortak hedefi.  Babüroğlu çeşitli ülkelerin Libya’daki pozistonlarını şöyle açıkladı:  ABD, Libya’da hem Hafter ve hem de UMH ile görüşüyor, yabancı güçlerin Libya’dan çıkması yönünde açıklamalar yapıyor. Rusya ve  Fransa. doğrudan Hafter'i destekliyor. Çin, Rusya'yı yani dolaylı olarak Hafter'i destekliyor. İngiltere ise ateşkes istiyor. 

Putin’in Rusya’sı, adeta Suriye'deki konumunu Libya'ya klonluyor. Suriye'de Türkiye'yle işbirliği yaparak ve S-400 hava savunma sistemlerini satarak,  Türkiye-NATO arasındaki ilişkiyi çatlatmıştı. Şimdi, Libya'da Fransa'yı yanına çekerek, Fransa-NATO arasındaki ilişkiyi çatlatmayı başarmış durumda.

Saldırının Rusya, Fransa, Mısır, BAE ve Suudi Arabistan’la koordine edildiği düşüncesi oturumdaki hakim görüştü.

Oturumda uluslararası ilişkilerde dostluk ya da düşmanlığın değil, ulusal çıkarların belirleyici olduğu bir kez daha dile getirildi. 

 

VATİYYE HAVA ÜSSÜ  

ABD tarafından 1942 yılında yapılmış olan Vatiyye Hava Üssü 7-10 bin personel kapasitesine sahip. Açıldığı dönemde, Ukbe bin Nafi olarak isimlendirilen havalimanı, Libya’daki  Mitiga Havalimanı'ndan sonraki en önemli hava üssü.  Aynı zamanda Libya'da sivil uçuşların yapılmadığı tek üs.

Vatiyye, Libya ile Kuzey Afrika ve Akdeniz'de Türkiye'nin askeri etkinliği açısından stratejik önem taşımakta.


Bu haber 7,751 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,116 µs