En Sıcak Konular

AYTUN ÇIRAY KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN ŞAİBELERİNİ MECLİSE TAŞIDI

4 Aralık 2019 12:47 tsi
AYTUN ÇIRAY KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN ŞAİBELERİNİ MECLİSE TAŞIDI İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığının Kan Ürünleri tedariki konusunda ihale sürecindeki şaibeli hususları yazılı bir soru önergesi ile Meclis’e taşıdı.

AYTUN ÇIRAY KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN ŞAİBELERİNİ MECLİSE TAŞIDI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, bir hekim ve Sağlık Bakanlığının  en üst karar alma mekanizmasının başında bulunmuş eski bir müsteşar olarak Sağlık Bakanlığının Kan Ürünleri tedariki konusunda ihale sürecindeki şaibeli hususları yazılı bir  soru önergesi ile Meclis’e taşıdı.

SAĞLIK HİZMETLERİ HEM ÇOK PAHALI, HEM DE YETERSİZ VE KALİTESİZ HALE GELDİ  

Çıray önergeyle ilgili açıklamasının başlangıcında “AKP iktidarları 18 yıldır sağlıkta büyük reformlara imza attık’ havasını yayıp, yoğun propagandayla insanımızın beynini yıkamayı marifet sanıyorlar. Ancak sağlık sistemimizdeki sorunların büyüklüğü artık yoğun propagandayla örtülemeyecek boyutlarda. Başlangıçta bizim geçmiş dönemlerimizde hazırlanmış reformların hayata geçirmiş, bu da onların seçim başarılarında önemli bir rol oynamıştı. Ama Sağlıkta gelinen noktada artık mızrak çuvala sığmıyor. İnsanımız sağlık hizmetlerini hem çok pahalı, hem de  çok daha yetersiz ve kalitesiz olarak almaya başladı. Toplumsal sağlık politikaları açısından son derece elzem olan projeler de diğer alanlarda olduğu gibi kamu çıkarlarına tamamen aykırı haksız rekabete dayalı çarpık bir ihale anlayışına kurban edildi.’ dedi.

KAN ÜRÜNLERİNİN TEDARİKİ İHALESİNİ ALANA ŞİRKETİN SAHİBİ ETHEM SANCAK’IN YEĞENİ MURAT SANCAK MI?

Bunun son örneğini “Türkiye’de Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi” adı altında, Türk Kızılay Derneği, SGK ve Avrupa Birliği’nin iştirakiyle yerli kan ürünleri üretilmesi için yürütülen projenin usulsüz ihale sürecinin oluşturduğuna dikkat çeken Aytun Çıray, kendisine ihalenin verilen Maxicell Şirketinin olup olmadığı sorusu olmak üzere bir dizi çok çarpıcı sorunun cevabının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından verilmesi gerektiğini belirtti.

İşte Çıray’ın  Meclis Başkanlığı vasıtasıyla Sağlık Bakanından yanıtlanmasını istediği sorular:   

1-      18 firmayla müzakerelere başlanılan ihale sürecinde şeffaf ve açık ihale yöntemiyle değil, pazarlık yöntemiyle çoğu firmanın ekarte edilip ihalenin 12 yıllığına Maxicells AŞ ye verildiği doğru mu? Eğer doğruysa bu firma hangi parametrelere ve amaçlara göre seçilmiştir?

2-      Söz konusu firma yükümlülüklerini yerine getirip ihale şartlarına uyarak ülke ekonomisini, kamu yararını ve halk sağlığını ilgilendiren yerli ilaç üretimi ile ilgili atması gereken adımları attı mı?

3-      Türkiye’de 5 adet kan toplama merkezi açmak ve bu merkezlerde kan ürünlerini üretmek için devletten ilgili firmaya arazi tahsis edildi mi? Eğer edildiyse hangi hukuki gerekçelerle edildi ve bu arazilerde şu ana kadar kan ürünü üretim merkezi açıldı mı?

4-      Bahsi geçen firmaya belli sayıda kan ürünü alım garantisi verildi mi?

5-      Türkiye’de işlenerek dışa bağımlılığın sona ermesi ve daha ucuza temin edilmesi için yapılan ihaleyi kazanan firma, Avrupa’da üç ay kullanım ömrü kalmış ürünleri bedavaya Türkiye’ye sokup  %1800 kârla hastalara ve eczanelere fatura etti mi?
Bu haber 256 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,771 µs