En Sıcak Konular

BULAŞICI HASTALIKLAR SİZE UĞRAMASIN

25 Ağustos 2017 22:01 tsi
BULAŞICI HASTALIKLAR SİZE UĞRAMASIN Bir yandan okul hazırlıkları yaşanırken bir yandan da “acaba olası hastalıklardan çocuğumu nasıl korurum” endişesi ebeveynleri sarmış durumda.

Bulaşıcı hastalıklar size uğramasın!

Medya Takip Merkezi (MTM), Eczacı dergisinin bu ayki sayısı için, sonbaharın yaklaşması ve okulların açılmasına günler kalması nedeniyle bulaşıcı hastalıkları ele aldı. Aslınsa basit yöntemlerle önlem alabileceğiniz bu hastalıklar, kabusunuz olmaktan çıkabilir. İşte araştırmanın detayları…

Sonbaharın yaklaşması ve okulların açılmasına az bir zaman kalması, ailelerin akıllarına çeşitli soruları da beraberinde getiriyor. Bir yandan okul hazırlıkları yaşanırken bir yandan da “acaba olası hastalıklardan çocuğumu nasıl korurum” endişesi ebeveynleri sarmış durumda.
Her mevsim görülebilecek olan ve çeşitli yollarla bulaşan bu hastalıkların en önemli risk faktörü, kalabalık ortamlarda yaşamak. Özellikle kreş ve okula giden küçük çocuklar bağışıklıkları henüz tamamlanmadığı için risk altında kalabiliyor. Bu hastalıklar genellikle, hasta kişilerin öksürük ve hapşırıkları ile hasta kişilerin salgılarıyla kirlenmiş eller ve eşyalarla direkt temas halinde bulunulması ile ortaya çıkar. Özellikle günlerce eşyalar üzerinde canlı kalabilen virüsler, direkt temas yoluyla daha kolay bulaşır. Bu nedenle temizlik çok önemlidir. Okullar, çalışma ortamları, her gün sıklıkla kullanılan toplu taşıma araçları risk oranlarının yüksek olduğu ortamlardır. 
Uzmanlar özellikle kalabalık ortamlarda bulunanlar ve okula başlayacak öğrenciler için çeşitli uyarılarda bulunuyor. Basit önlemlerle atlatılabilecek nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, iyi tedavi edilmediği zaman otit, sinüzit gibi bakteriyel enfeksiyonlara yol açabiliyor. 
Hastalıkların önüne geçmek için alınması gereken önlemlerin ise el temizliği, kış aylarının başında aşı yapılması, dengeli beslenme ve yeterli derecede sıvı tüketmek olduğu, yine uzmanlar tarafından belirtiliyor. 

Medya Takip Merkezi, 1 Temmuz 22 Ağustos tarihleri arasında yazılı basının ve internet medyasının bulaşıcı hastalıklara olan ilgisini de ölçtü. Bu hastalıklardan grip 4 bin 234, soğuk algınlığı 2 bin 18, bronşit bin 254, nezle 782 habere konu oldular. Bulaşıcı hastalıklar hakkında ise toplam 8 bin 288 haber yapıldı.

 Bu haber 257 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,559 µs