En Sıcak Konular

''ŞEHİR HASTANELERİNE DOKTOR BULAMIYORLAR''

4 Şubat 2017 21:49 tsi
''ŞEHİR HASTANELERİNE DOKTOR BULAMIYORLAR'' CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, ‘Sağlık politikalarında işler hiç iyi gitmiyor. Artık göz boyamada sınıra dayandık.’ dedi.

REFERANDUM ÖNCESİ SAĞLIKTA OYUN, SAĞLIKLA OYUN:

ŞEHİR HASTANELERİNE DOKTOR BULAMIYORLAR    

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, ‘Sağlık politikalarında işler hiç iyi gitmiyor. Artık göz boyamada sınıra dayandık.’ dedi. Çıray, Mersin Şehir Hastanesinin hizmete girmesi vesilesiyle yaptığı açıklamada hükümetin sağlık politikalarını topa tutarak, zehir zemberek eleştirilerde bulundu.

Mersin Şehir Hastanesinin açılışının bütün büyük şehirlerde  ‘Billboardları’  doldurduğunu, böylece tam bir referandum şovu ve propagandasına dönüştürüldüğünü belirten Çıray, ‘Biz hastaneler yapılmasından memnun oluruz ancak sağlık asla ucuz siyasi şovların malzemesi yapılamaz. Yapanlara da siyaset ve devlet adamı denemez.’  dedi. Çıray açıklamasına şöyle devam etti:

SAĞLIĞA ZAM

‘Sağlık politikalarında asıl olan, sağlık hizmetlerini halka en düşük maliyetle ve en kolay ulaşılabilecek şekilde organize etmektir. Beceri ve ehliyetinizi ancak bu gösterir. Sağlıkta etkinlik ve verimliliğin başlıca ölçüsü de budur. AKP iktidarları başlangıçta bu tür bir vizyonla hareket etmiş ve belli bir başarıya ulaşmıştı. Bu başarı bizim Sağlık Bakanlığı müsteşarı olarak 20 yıl önce ortaya koyduğumuz sağlık reform paketine çok şey borçluydu. Ancak bu başarı AKP iktidarına yön veren rantçı anlayış nedeniyle sürdürülemedi ve sağlık harcamaları Türk halkının üstüne ağır bir yük olarak bindi. Sağlıkta katılım fiyatlarına zam yapıldı.

ŞEHİR HASTANELERİ KESİNTİSİZ BİR PEŞKEŞ SİSTEMİDİR

Vatandaşın sağlık harcamaları, aynı boğaz köprülerinde verilen geçiş garantisi gibi yükleniciye verilen hasta garantileri yüzünden şehir hastanelerinin devreye girmesiyle altından kalkılamayacak bir hal alacaktır. Çünkü bu sistem rantçı zihniyet için kesintisiz bir peşkeş sistemine dönüşecektir. Şehir hastanelerinin Mersin’de olduğu gibi, tam referandum öncesinde hizmete sokulması Türk halkını bir kere daha kandırmaya yöneliktir. Her şeyden önce şehir hastaneleri modeli ilk defa Türkiye’de uygulanmaktadır ve AB ülkelerinde bile eşi benzeri olmayan bir yalandır. Şehir hastaneleri daha önce belirttiğim gibi İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde uygulanmış ve çok büyük kamu zararına neden olmuş bir modeldir. Dolayısıyla da bu ülkelerde terk edilmiş, modası geçmiş, günümüz sağlık anlayışına tamamen aykırı bir modeldir.”

MERSİN ŞEHİR HASTANESİ 100 DOKTOR EKSİĞİYLE AÇILDI

“Dünyada yeni hastane konsepti, ulaşılabilir hastane konseptidir. Şehir hastaneleri şehirliler için özellikle acil durumlarda ulaşılması çok zor lokasyonlarda yapılmıştır. Devasa büyüklükleri ve kompleks yapıları yüzünden bu hastanelere doktor bulmak çok zordur. Mersin Hastanesi 10 doktor eksiği ile açıldı. Pratikte bu sorun yaşanmaya başlanmıştır. Açılacak hastanenin kadrosu kesinlikle iddiaları için yeterli değildir, neredeyse yok denecek kadar azdır. Aytun Çıray, sistemin Türk milletine getireceği yükün çok ağır olduğunu ve 25 yılda işletmecilerine 29.9 milyar, (eski parayla 29.9 katrilyon lira) peşkeş çekileceğini vurguladı. Şehir hastaneleri modelinin işletmeci şirkete hasta sayısını garanti ettiğine dikkat çeken Çıray, bunun diğer bir ağır maliyet unsuru olduğunun altını çizdi.

Devletin özel sektöre bedava verdiği araziler üzerine inşa edilip karşılığında kira adı altında onlardan 25 yıl boyunca sağlık hizmeti almasına dayanan bu model sağlık hizmetlerini daha da ulaşılmaz kılacak ve mevcut hastanelerin kapatılmasına yol açacağı için acil servise bile ulaşamadan vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmelerine sebep olacaktır. Kısaca AKP her alanda olduğu gibi sağlık politikalarında da çökmektedir. Hiçbir göz boyama ve şov bu gerçeği gizleyemez.

NÜFUSA ORANLA YATAK SAYISI ARTMIYOR

“Kimse olayı çarpıtmasın biz CHP olarak Türkiye’de yatak sayısının az olduğunu ve yeni hastaneler yapılması gerektiğini söylüyoruz. Ancak Şehir Hastaneleri Türkiye’deki toplam hastane yatağı sayısını da artırmayacak. Zira Yüksek Planlama Kurulu, şehir hastanelerine ‘ancak mevcut hastanelerin yatak sayısından, yapılacak hastanenin yatak sayısı kadar indirim yapılması’ ya da ‘mevcut hastanelerin kapatılması’ yoluyla izin vermektedir.  Dolayısıyla bu hastaneler yeni yatak kapasitesi yaratmayacağı gibi, mevcut hastaneler kapatılarak hastanelere ulaşım zorlaşacak, vatandaşlarımız acil servise ulaşamadan hayatını kaybedecektir.”

 (CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Basın Bürosu) 
Bu haber 284 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,727 µs