En Sıcak Konular

DARBE GİRİŞİMİ MAĞDURLARINA ÜCRETSİZ PSİKOTERAPİ

6 Ağustos 2016 18:54 tsi
DARBE GİRİŞİMİ MAĞDURLARINA ÜCRETSİZ PSİKOTERAPİ Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları ve gaziler başta olmak üzere tüm vatandaşlara ücretsiz psikoterapi destek ve tedavi hizmeti verecek.

Darbe girişimi mağdurlarına ücretsiz psikoterapi

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları ve gaziler başta olmak üzere tüm vatandaşlara ücretsiz psikoterapi destek ve tedavi hizmeti verecek.

Konuya ilişkin hastanenin Üsküdar'daki binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Moodist Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdil Uşaklı, darbe girişiminin 7'den 70'e tüm toplumu derinden sarstığını belirterek, 250'ye yakın vatandaşın şehit olduğu, binlercesinin yaralandığı olayın geride kalanların psikolojisini de derinden etkilediğini söyledi.

Yaşanan toplumsal travmadan yola çıkarak hastane olarak önemli bir sosyal sorumluluğa imza attıklarını dile getiren Uşaklı, darbe girişimi gecesinde hayatını kaybeden şehit yakınlarının ve gazilerin acılarını hafifletmek için tüm profesyonel ekiple "hazırız" dediklerini ve ücretsiz psikoterapi destek hizmeti vermeye başladıklarını aktardı.

Uşaklı, başlattıkları sosyal sorumluluk kapsamında bu aydan itibaren 6 ay boyunca şehit yakınları, gaziler ve o geceden etkilenen tüm vatandaşlara ücretsiz psikoterapi desteği ve tedavi hizmeti vereceklerini vurguladı.

Türkiye'nin her yerinden başvuru alabileceklerini dile getiren Uşaklı, başvuranlardan herhangi bir belge talep etmeyeceklerini vurguladı.

- "Biz de bu şekilde desteğe başladık" 

Uşaklı, 15 Temmuz'da sokaklarda demokrasi mücadelesi verildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de yönetim kurulu üyelerimizle bir araya gelerek 'biz bu mücadelenin neresinde olabiliriz, nasıl katkıda bulunabiliriz?' diye düşündük ve bir karar aldık. Hastane olarak tüm profesyonel ekibimizle demokrasi şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin yanında olduğumuzu belirterek 'ücretsiz psikoterapi destek hizmeti' uygulamasını başlattık. Türkiye'nin her yerinden başvuru yapılabilir. Biz kesinlikle bir belge falan istemeyeceğiz. Bu girişim sırasında fiziki veya ruhsal sıkıntı yaşamış olması yeterli."

- "Çocuklar için de psikiyatristlerimiz hazır"

Moodist Hastanesi Başhekimi Asil Budaklı ise insanların güven duyduğu bir kurumdan gelen böyle bir hareketin kişilerde travma oluşturabildiğini belirterek, "Şu anda vatandaşlarımızın yaşadığı insan eliyle oluşturulmuş travmatik olay." dedi.

Bu olaylarda sadece şehit yakınlarının veya gazilerin değil onları gören başka kişilerin de etkilenebildiğini, o gün uçakların çıkardığı ses nedeniyle vatandaşların travma yaşayabildiğini dile getiren Budaklı, travmanın bazen uzun sürebildiğini, normalleşme adına müdahalede bulunulması gerektiğini aktardı.

Budaklı, bu olayalardan çocukların da etkilendiğini anımsatarak, "Hastanemizde çocuklar için de çocuk psikiyatristlerimiz mevcut. Biz, vatandaşlarımıza ve onların çocuklarına etkin bir şekilde hizmet vereceğiz" diye konuştu.(AA)Bu haber 489 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,130 µs