En Sıcak Konular

ABD İLE BARZANİ ARASINDA ASKERİ PROTOKOL İMZALANDI

12 Temmuz 2016 17:30 tsi
ABD İLE BARZANİ ARASINDA ASKERİ PROTOKOL İMZALANDI Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, arasında bugün ilk defa askeri bir protokol imzalandı.

Türkiye Osmangazi Köprüsü’nü tartışırken yanı başımızda tarihi bir olay yaşandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, arasında bugün ilk defa askeri bir protokol imzalandı.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre; Başkent Erbil'e gelen ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin ve beraberindeki heyet bugün başkente bağlı Selahaddin ilçesindeki Başkanlık Ofisi'nde Barzani tarafından kabul edildi. Toplantıya Savunma Bakanı Kerim Sincari ve bazı peşmerge komutanları da katıldı. Toplantıda ilk kez iki taraf arasında askeri işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşmaya Başkan Mesud Barzani'nin huzurunda, Elissa Slotkin ile Bakan Kerim Sincari imza attı.

İddiaya göre; Erbil ile Washington arasında varılan protokolün siyasi ayağı da bulunuyor.

IŞİD'e karşı savaş bitene dek uygulanması beklenen protokole göre, ABD, Peşmerge Güçleri'ne askeri ve maddi destek verecek.

ABD’DEN BARZANİ'YE TELEFON!


Başkan Mesud Barzani, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile dün akşam telefon görüşmesi yaptı. IŞİD’le savaş, Peşmerge Güçleri, koalisyon güçleriyle Irak Ordusu’nun işbirliğinin konuşulduğu görüşmede Ashton Carter, ülkesinin Peşmerge Güçleri’ne desteğinin devam edeceğini söyledi. Irak'a dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Ashton Carter, Washington'ın Musul Operasyonu için 560 ilave asker göndereceğini belirtmişti.

MUSUL OPERASYONU FAKTÖRÜ!

Peşmerge Güçleri'nin Musul'u Kurtarma Operasyonu'nda destek gücü olarak katılması bekleniyor. Bağdat'ta temaslarda bulunan Ashton Carter, Irak Hükümeti ve askeri yetkililerle Musul operasyonu görüşmeye başladıklarını dile getirerek, "Musul'un kuşatılıp geri alınmasını görüşüyoruz. Elbette bu bir süreç alacak. Sonrasında ise yeniden yapılanma ve inşa süreci olacak" demişti. Ashton Carter ayrıca IŞİD'den geri alınan stratejik öneme sahip Geyara Hava Üssü’nün koalisyona bağlı birlikler ve ABD tarafından kullanılacağını da belirtmişti.

Irak Ordusu, Musul'un yaklaşık 60 kilometre güneyinde bulunan üssü, ABD'nin hava desteğiyle Cumartesi günü IŞİD'den geri almıştı.

Odatv.com

Kaynak: ODATV http://odatv.com/yani-basimizda-tarihi-bir-olay-yasandi-1207161200.html


Bu haber 467 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,291 µs