En Sıcak Konular

RUMLARIN KIBRIS KONUSUNA BAKIŞI

14 Ekim 2014 20:51 tsi
RUMLARIN KIBRIS KONUSUNA BAKIŞI Üfürükten bir devletin üfürükten bir bakanı olduğunu unutmuş Kasulidis herhalde.

Rumların Kıbrıs Konusuna Bakışı

Dün Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, Rum tarafından günlük çıkan Fileleftheros gazetesinde yayınlanan söyleşisini okudum. Tam güler misin, ağlar mısın tarzında düşünceleri var Kasulidis'in Kıbrıs konusunda. Doğal olarak açıklamaları da aynı kategoride.
 
Sanki de Kıbrıs Rum Yönetimi dünyanın en büyük en güçlü devleti ve biz Kıbrıslı Türklerle "lütfen" konuşuyor. Hakeza Türkiye'yle de öyle.
 
Üfürükten bir devletin üfürükten bir bakanı olduğunu unutmuş Kasulidis herhalde. Batmış, çökmüş ve hiçbir saygınlığı olmayan, uyuşturucu kaçakçılığından silah kaçakçılığına, kadın ticaretinden kara para aklamaya kadar her tür melanetin yer aldığı, gerçekte de yasal olmayan bir devletin dışişlerinden sorumlu bir bürokratı. Seçilmiş bir siyasi bile değil.

Kasulides'in ettiği laflar boyundan büyük. Gerçekte tümünü toplasanız Rumların, Kasulides'in ettiği laflar, tümünün toplam boyundan da büyük.

15 Mayıs 1919'da Anadolu'ya, 20 bin kişilik bir ordu ile arkalarında Avrupa'nın galip devletlerinin diplomatik gücü ve silah gücü ile çıktıklarında gene böyle havalar içindeydiler ve Anadolu'nun Ankara'ya kadar olan batı yarısını alacaklarına inanmışlardı.  9 Eylül 1922'de sadece 2 bin kişi kalan yılgın bir ordu ile Yunanistan'a geri döndüler ve yaptıkları hatanın adını da "Küçük Asya Felaketi" koydular.
 
1963 yılında Kıbrıs adasını, aynen Girit'te yaptıkları gibi Türklerden temizlemek için saldırılar başlattıklarında, Türkiye'nin diplomatik uyarılarına kulak asmadıkları gibi, megalomanik yapılarından dolayı Türkiye'yi de yok saydılar. Biz Kıbrıslı Türkleri taciz etmek, Türkiye'ye de sen adaya ayak basamazsın mesajını vermek için her fırsatta da bol bol "Bekledim de Gelmedin" şarkısını çaldılar. Megalomanilerinin onları götürdüğü yol, sonunda tümüne kayıtsız koşulsuz sahip oldukları adanın üçte birini Türklere bırakmakla sonuçlandı.
 
Şimdi de üfürükten bir devletin dışişlerinden sorumlu bürokratı olduğuna bakmaksızın, "Ya Türk tarafı, Kıbrıs sorununun çözülebilmesi için bazı önemli tezlerini değiştirecek ya da Kıbrıs sorunu çözülmeyecek" buyurdu Kasulides.
 
Kasulidesson 50 yıldır süren müzakerelerde üzerinde mutabakata varılmış yakınlaşmaları yok sayan, BM'nin yıllar boyu süren çalışmaları sonucunda oluşturmayı başardığı parametreleri değiştirmeye çalışanın kendileri olduğunu, müzakereler boyunca masaya her konan planı reddeden tarafın da Rumlar olduğunu unutmuşa benziyor.
 
Kıbrıs'ın kuzeyine Türkiye'den önce suyun sonra da elektriğin gelmesi ile ellerindeki yegâne koz olan "tanınmış devlet olmak" üstünlüğünün zarar göreceğini anlayan Kasulides, daha sonra da bir olasılıkla da doğalgaz ile internet omurgasının gelmesi ile ellerindeki geri kalan politik gücü de kaybedeceklerinin buna ilaveten de Kıbrıslı Türklerle hiçbir rekabet güçlerinin kalmayacağının farkındalığı ile şimdiden ağlamaya başladı ve mızıkçılığa yöneldi.
 
Rumlar, adada çözüm istiyorlarsa, son 50 yıldır hiçbir değişikliğe uğratmadıkları kendi maksimalist tezlerini değiştirmek ve isteklerini makul, gerçekçi bir seviyeye çekmek zorundadırlar. Aksi takdirde Kıbrıslı Türklerin kan, gözyaşı ve bin bir ezaya karşı gelerek kurdukları KKTC, Türkiye'nin gittikçe artan desteği ile daha güçlenecek ve adadaki çözüm kendiliğinden iki devletli çözüm şeklinde dönüşecektir.
 
Rumların hayali olan "Üniter Rum Devleti"nin hayata geçmesi zaten olanaksızdır. Kıbrıslı Türklerin arasında artık Rumlarla ortak, "Birleşik Federal Kıbrıs Devleti" kurmak isteyenlerin sayısı da 2004 yılındaki referandumdan sonra dramatik bir şekilde aşağıya inmiş durumdadır...
 

Rumlar, megalomanik düşüncelerle ve sözlerle bu treni de kaçırırlarsa, ki öyle gözükmektedir, Kıbrıs adasında Türklerle Rumların bir arada yaşaması ütopik bir hayale dönüşecektir...

 

Prof. Dr. Ata Atun -Milli Gazete

 

Kaynak:MİLLİ GAZETE http://www.milligazete.com.tr/koseyazisi/Rumlarin_Kibris_

Konusuna_Bakisi/21822#.VD1iamd_sTEBu haber 527 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,197 µs