En Sıcak Konular

KADIN VEKİLLERE PANTOLON SERBEST

8 Kasım 2013 14:45 tsi
KADIN VEKİLLERE PANTOLON SERBEST Kadın milletvekillerinin pantolonla TBMM Genel Kurulu'na girilebilmesine imkan tanıyan ve MHP ile AKP'nin ortak verdiği içtüzük değişikliği teklifi dün TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Kadın vekillere pantolon serbest

Kadın milletvekillerinin pantolonla TBMM Genel Kurulu'na girilebilmesine imkan tanıyan ve MHP ile Ak Parti'nin ortak verdiği içtüzük değişikliği teklifi dün TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Kadın vekillere pantolon serbest

Teklifle, maddedeki "bayan" ibaresi "kadın" olarak değiştiriliyor; kadınların ceket ve etek veya ceket ve pantolonla Genel Kurul'a girmesinin yolu açıldı. Genel Kurul salonunda ayrıca bakanlar, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler, ceket ile pantolon giyecek ve kravat takacak, kadınlar ise ceket ve etek veya ceket ve pantolon giyecek.

Ak Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlığında toplanan komisyon; Ak Parti, MHP ve BDP'nin imzasının bulunduğu teklifi ele aldı. Kuzu, AB ülkeleri baz alındığında konuyla ilgili hemen hiçbir düzenlemenin olmadığının görüldüğünü kaydetti. Ancak bunun olmamasının keyfilik anlamında da ele alınmadığını belirten Kuzu, "Bizdeki olan kadınla erkek için ayrı ayrı tayyör, frak konusu nereden gelmiş onu ben de bulamadım" dedi. Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Daha önce pantolonla Genel Kurul'a girdim hiçbir engelle karşılaşmadım" derken, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, "Korkarım ki yarın millevekilinin gömleğinin dekoltesi, eteğinin boyuyla uğraşılabilir, bu endişemi de belirtiyorum" ifadesini kullandı. Ak Partili Mihrimah Belma Satır, tayt, kot veya bermudanın Meclis çalışmalarında giyilemeyeceğini vurguladı. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, batıdan örneklerle karar alınmaması gerektiğini belirterek, "Biz, kendi geleneklerimizi, usullerimizi ortaya koymalıyız" diye konuştu.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart,  bu teklife destek verdiklerini, ancak frak giyilmesinin kalkması konusunda bir emrivaki, dayatma yapılmaması gerektiğini belirtti.

Deri pantolon önerisi
CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, teklifi desteklediklerini ifade ederek, kişisel görüşü olarak, milletvekilinin kılık kıyafetini düzenleyen böyle bir maddeye ihtiyaç olmadığını söyledi. Türmen, "İlla kumaştan olacak, yani başka bir şeyden yapılırsa pantolon, sentetik şeyler var deri var, deri pantolon giyemez mi kadın?" diye sordu. Türmen'in sözleri, komisyonda gülüşmelere neden oldu.


Kaynak: MİLLİYET GAZETESİ http://siyaset.milliyet.com.tr/kadin-vekillere-pantolon-serbest/siyaset/detay/1788877/default.htm


Bu haber 265 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,973 µs