En Sıcak Konular

BÜYÜMEYE KESKİN FREN

1 Nisan 2013 23:18 tsi
BÜYÜMEYE KESKİN FREN TÜİK, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 2.2 büyüdüğünü bildirdi. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri sabit fiyatlarla yüzde 1.4 arttı.

Ekonomi fena halde tökezledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen büyüme rakamlarını Pazartesi saat 10.00'da açıkladı. TÜİK, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 2.2 büyüdüğünü bildirdi. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri sabit fiyatlarla yüzde 1.4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen büyüme rakamlarını Pazartesi saat 10.00'da açıkladı. TÜİK, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 2.2 büyüdüğünü bildirdi. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri sabit fiyatlarla yüzde 1.4 arttı. Üretim yöntemiyle gayri safi yurtiçi hasıla tahmininde, 2012 yılı dördüncü üç aylık çeyreği bir önceki yılın aynı çeyreğine göre cari fiyatlarla yüzde 7.4'lük artışla 364 milyar 177 milyon TL, sabit fiyatlarla yüzde 1.4'lük artışla 29 milyar 935 milyon TL oldu. 

İşte milli gelirimiz 
GSYH bir başka ifadeyle milli gelir 2012 yılında cari fiyatlarla 1 trilyon 416 milyar 817 milyon TL oldu. GSYH değeri sabit fiyatlarla yüzde 2.2'lik artışla 117 milyar 754 milyon TL oldu. Kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla değeri 2012 yılında cari fiyatlarla 18 bin 927 TL, ABD doları cinsinden 10 bin 504 Dolar olarak hesaplandı. Son çeyrekte büyümenin yüzde "1.4" olarak ölçülmesi 2013 yılı için kötü sinyal gönderiyor. Zira ekonomi 2012 yılının ilk 3 ayında 3.3, ikinci 3 ayında yüzde 2.9, 3. üç ayında yüzde 1.6 oranında büyümüştü. Rakamlar ekonominin ciddi daralma içinde olduğunu gözler önüne seriyor. 

Fren 'acı' oldu 
Rakamları değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Daha fazlası da olabilirdi, biraz 'acı fren' oldu" dedi. Geçen yıl Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile " ekonomiye gaz - fren" tartışmasına giren Çağlayan, daha iyisinin olabileceğini ifade ederek, şunları söyledi: "Ben Zafer Çağlayan olarak 1 yıldır neden bu konuda konuşuyorum? Bu rakam frene fazla basıldığını gösteriyor. İç talepteki daralma büyüme hızımızı aşağı çeken bir gelişme oldu. Ne yazık ki büyümenin bir tarafı eksik kaldı. Gönül isterdi ki; iç talep de büyümeye az da olsa katkı verseydi, 800 milyar doların üzerine çıkabilseydik, daha fazla istihdam yaratabilseydik, daha fazla yatırım yapılsaydı. Onları da 2013 ve sonrasında yapacağız inşallah. Bunun 4.1 puanı net ihracattan geldi. Yani 2012 yılında Türkiye ekonomisi net ihracat yoluyla büyüdü." 

Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,662039/ekonomi-fena-halde-tokezledi

Bu haber 359 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,067 µs