En Sıcak Konular

ATALAY: ''AB'Yİ CİDDİYE ALIYORUZ''

28 Eylül 2012 12:11 tsi
ATALAY: ''AB'Yİ CİDDİYE ALIYORUZ'' Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa Birliği'nden faydalandıklarını, reformları AB'nin istekleri ile gerçekleştirdiklerini ve AB'den umutlu olduklarını söyledi.

AB'yi ciddiye alıyoruz

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin açılış töreni için Kıbrıs'ta bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa Birliği'nden faydalandıklarını, reformları AB'nin istekleri ile gerçekleştirdiklerini ve AB'den umutlu olduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ni (AB) hep ciddiye aldığını belirterek,  "Şu anda Türkiye'nin AB üyeliğinin önünde herhangi bir sorun yok, kendilerinin ürettiği siyasi sebepler var" dedi. KKTC'de Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin (DAÜ) 2012-2013 Akademik Yılı açılış törenine katılarak akademik yılın ilk dersini veren Atalay, öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

Atalay, bir öğrencinin, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konusuyla ilgili sorusu üzerine, "Türkiye'nin AB'yi hep ciddiye aldığını ve 60 yıllık serüveni noktalamak istediklerini" ifade ederek, AK Parti hükümetlerinin ilk kurulduğunda AB seferberliği başlattıklarını ve müzakereci ülke konumuna ulaştıklarını anlattı.

Kopenhag ve ekonomik kriterlerde eksik bir şey bırakmadıklarını ve o nedenle müzakerelere başladıklarını, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın siyasi olarak daima Türkiye ile irtibatlandırıldığını belirten Atalay, "Yani şu anda Türkiye'nin AB üyeliğinin önünde herhangi bir sorun yok, kendilerinin ürettiği siyasi sebepler var" dedi.

Açık yürekle AB'yi önemsediklerini dile getiren Atalay, şöyle devam etti: "Coğrafyanın Türkiye'ye yüklediği bir sorumluluktur; hem Türk dünyasıyla hem İslam dünyasıyla hem Avrupa'yla bütünleşme bizim temel yaklaşımlarımızdır. Avrupa Türkiye'nin daima parçası olmuştur. Osmanlı döneminden beri öyledir. Ve biz Avrupa'nın içinde olmak istiyoruz. Şunu da itiraf ediyorum; bu 10 yılda Türkiye'de demokratik standartları yükseltme gayretlerimizde Avrupa Birliği rüzgarının hep katkısını aldık. Başta da beklentimiz oydu.

Yani iç dinamiklerle AB rüzgarı olmadan attığımız bazı reform adımlarını atamayabilirdik. O rüzgarı da arkamıza almayı istedik, aldık ve biz onlardan faydalandık." Teknik çalışmaların aynen devam ettiğini, hiç bir şeyin aksatılmadığını kaydeden Atalay, "Ama kendisi bilir diyoruz. Başbakanımızın yaklaşımıyla, yani bunu dert edinecek durumda değiliz. Biz bize düşeni yaparız, ondan sonrasını onlar bilir. Türkiye emin adımlarla kendi yolunda gidiyor" dedi.


Kaynak: MİLLİ GAZETE http://www.milligazete.com.tr/haber/ab-yi-ciddiye-aliyoruz-251124.htm


Bu haber 416 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,011 µs