En Sıcak Konular

VERGİ LEVHALARINA DİKKAT: SON GÜN 30 HAZİRAN

27 Haziran 2011 09:21 tsi
VERGİ LEVHALARINA DİKKAT: SON GÜN 30 HAZİRAN Yeni yasaya göre; işyeri vergi levhalarının, barkodlu yenileriyle 30 Haziran'a kadar değiştirilmesi gerekiyor,aksi takdirde her bir denetim için 170 TL ceza kesilebilecek.

2 milyon esnaf ve sanatkara "vergi levhası' cezası kapıda

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan yeni yasaya göre; işyeri vergi levhalarının barkodlu yenileri ile değiştirilmesi son tarihinin 30 Haziran olduğunu anımsatarak, aksi takdirde her bir denetim için 170 TL ceza ödenebileceği uyarısında bulundu.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan Türkiye genelinde 2 milyonu aşkın esnaf ve sanatkarın vergi levhalarını 30 Haziran'a kadar yeni barkodlu levhalarla değiştirip, tasdiklenmeleri gerektiğini anımsatarak, mükellefleri cezalı duruma düşmemeleri konusunda uyardı.
 
VERGİ LEVHALARINA DİKKAT
 
Arıkan, 408 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre 1 Haziran 2011 tarihinden önce alınan ıslak imza ya da mühür ile tasdik edilmiş tüm vergi levhalarının geçerliliğini yitirdiğini anımsattı. Arıkan, esnaf ve sanatkarların işyerlerinde bulundurması zorunlu olan vergi levhalarının 30 Haziran'dan sonra yasa gereği barkodlu yeni vergi levhalarıyla değiştirilmemesi ve denetimde ibraz edilememesi durumunda her bir tespit için yasa gereği 170 TL özel usulsüzlük cezası ödeneceğini vurguladı.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ SİSTEMİ

Mayıs ayı itibariyle Türkiye'de 567 meslek grubunda 2 milyon 21 bin 348 esnaf ve sanatkarın bulunduğunu ifade eden Arıkan herkesin serbest muhasebeci ve mali müşavirlerine danışmaları çağrısında bulunarak; internet şifresi bulunan vergi mükelleflerinin Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet vergi dairesi sistemi üzerinden işlemlerini yaptırabileceklerini de kaydetti. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan yeni yasa ile artık işyerlerine vergi levhası asma zorunluluğunun kaldırıldığını da belirterek, bulundurulmasının ise mecburiyetine dikkat çekti.

 

Kaynak: ORTADOĞU GAZTESİ {http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=20557}Bu haber 468 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,015 µs