En Sıcak Konular

KARADENİZ'DE PETROL UMUDU ARTIYOR

5 Mayıs 2011 12:57 tsi
KARADENİZ'DE PETROL UMUDU ARTIYOR Türkiye’de 128 petrol sahasından 17.3 milyon varil ham petrol üretimi, 65 doğal gaz sahasından ise 725.9 milyon metreküp doğal gaz üretimi yapıldı.

Karadeniz’de petrol umudu tırmanıyor

Türkiye’de 128 petrol sahasından 17.3 milyon varil ham petrol üretimi, 65 doğal gaz sahasından ise 725.9 milyon metreküp doğal gaz üretimi yapıldı.

Türkiye’de geçen yıl açılan 205 kuyunun yarıya yakınında, petrol ve gaz bulundu. 57 kuyudan petrol, 44 kuyudan gaz ve 1 kuyudan da hem petrol, hem gaz çıkarıldı. Exxon Mobil Projelerden Sorumlu Arama Direktörü Russel Bellis, Kastamonu-1 kuyusunda ilk kuyu açma çalışmasının Mayıs’ın ortasında yani iki hafta içinde başlamasını planlandıklarını bildirdi.

205 kuyu açıldı
Sinop-1 kuyusunda ise TPAO ve Petrosbras ile çalışma yaptıklarını hatırlatan Bellis, “O kuyudan bir şey çıkmadı bu bizim sektörümüzde çok normal. Ama orada Karadeniz’in geneli için bize faydalı olacak ve kullanabileceğiz çok önemli veriler topladık” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Exxon Mobil Projelerden Sorumlu Arama Direktörü Russel Bellis’le göjrüştü.  Bellis, bir soru üzerine de denizde kuyu açma maliyetinin 150-220 milyon dolar arasında olduğunu bildirdi.

47 şirket arama yaptı
Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Faaliyet Raporu’ndan derlenen bilgilere göre, 128 petrol sahasından 17 milyon 316 bin varil (2.497.022 ton) ham petrol üretimi, 65 doğal gaz sahasından ise 725 milyon 984.6 bin metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirildi. Geçen yıl devlet hissesi olarak, 228,8 milyon lirası ham petrolden, 36.5 milyon lirası doğal gazdan olmak üzere toplam 265,3 milyon lira, devlet hakkı olarak ise 11,3 bin lira tahakkuk edildi. Türkiye’de geçen yıl 25 yerli, 22 yabancı olmak üzere toplam 47 şirket arama ve üretim faaliyetinde bulundu.

Kaynak

 Bu haber 696 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,465 µs