En Sıcak Konular

Sezer,Erdoğan'a Süpriz Yaptı

16 Ağustos 2007 16:46 tsi
Sezer,Erdoğan'a Süpriz Yaptı Başbakan Erdoğan'a Çankaya'da büyük sürpriz.. Cumhurbaşkanı Sezer listeyi görmeden "kabineyi yeni cumhurbaşkanına sunun" dedi.

Erdoğan, Sezer'in bu tavrını olumlu bulduklarını söyledi ve 'bana da sürpriz oldu. sayın Cumhurbaşkanı yeni cumhurbaşkanına bir nezakette bulundu' dedi.

Saat 15:30'da Köşk'e giren Erdoğan'oın girmesiyle çıkması bir oldu. Herkes şaşırmıştı. Erdoğan'ın yüzünden gerginlik ifadesi yoktu.

Erdoğan, basın mensuplarına şunları söyledi:

''Biliyorsunuz kısa bir süre önce önce Sayın cumhurbaşkanımız şahsımı 60. hükümeti kurmak üzere görevlendirmişti. Ben de bir çok istişarelerden ve müzakerelerden sonra listemi hazırladım ve sayın cumhurbaşkanımıza sunmak üzere bugün huzurdaydım.

Fakat listemi daha sunmadan 'Hiç listeyi çıkarmaya gerek yok. Bunu yeni cumhurbaşkanına sunmak çok daha isabetli olacaktır' dediler. Ve böyle bir olumlu ve yeni cumhurbaşkanına olan böyle bir süre içerisinde, 'bunu ben değil, yeni cumhurbaşkanı alsın' demek suretiyle, 'zaten süre daraldı.

Bu kısa süre içerisinde bunu ben değil, yeni cumhurbaşkanı alsın' diyerek listemizin onanması yeni cumhurbaşkanına kalmıştır. Ben huzurlarınıza bunun için gelmiş bulunuyorum. Sizlere de teşekkür ediyorum.''

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sezer ile olan jet görüşmesinin ardından kameraların karşısına çok neşeli çıktı. Yüzü gülen Erdoğan, kararı açıkladı ve "Benim için de büyük süpriz oldu" dedi.

Sezer'i Hükümeti onay kararını bir sonraki cumhurbaşkanına bırakması  şu soruyu gündeme taşıdı: 

Sezer;Jest mi Yapmıştı,Yoksa red mi etmişti? 

Diplomatik teamüllere göre;

-Sezer listeyi Erdoğan'dan alıp baksa ve sonra geri iade etseydi bu red olurdu...
-Sezer listeyi almadan Erdoğan'a iade ederse ise jest olarak niteleniyor...


Bu ince noktada Sezer ikincisini yaptı. Yani listeyi görmeden "bunu cumhurbaşkanına verirsiniz" dedi. Sezer bu hareketi ile Erdoğan'a ve yeni cumhurbaşkanına jest yaptı. Bütün herkesi ters köşeye yatıran Sezer, siyasi nezaket örneği sergiledi.

Başbakan Erdoğan da Sezer'in yaptığı jesti memnuniyetle karşıladı. Erdoğan, "Yeni cumhurbaşkanına bir jest diyebiliriz. Bana göre olumlu ve müsbet bir yaklaşım" dedi.

Erdoğan, red şeklinde algılanacak sorulara dahi müsade etmedi. Başbakan, "Onaylanmama demeyin o yanlış bir anlama olur, sayın cumhurbaşkanımız burada yeni cumhurbaşkanına bir nezakette bulunmuştur" dedi.Bu haber 247 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,503 µs