En Sıcak Konular

BAYKAL: AB İLE İLİŞKİLER ARZU EDİLEN DÜZEYDE DEĞİL

10 Şubat 2009 18:55 tsi
BAYKAL: AB İLE İLİŞKİLER ARZU EDİLEN DÜZEYDE DEĞİL CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye-AB ilişkilerinin arzu edilen düzeyde olmadığını, bu ilişkilerin iyi yönde geliştiğinin söylenemeyeceğini" belirterek, "Türk kamuoyunun hoşnutsuzluğuna" dikkat çekti.

BRÜKSEL - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye-AB ilişkilerinin arzu edilen düzeyde olmadığını, bu ilişkilerin iyi yönde geliştiğinin söylenemeyeceğini" belirterek, "Türk kamuoyunun hoşnutsuzluğuna" dikkat çekti.
     Çeşitli temaslar için bulunduğu Brüksel'de, Avrupa Politika Merkezi (EPC) isimli düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen bir panelde "Türkiye'de muhalefetin Türkiye-AB ilişkilerine bakış açısını" anlatan Baykal, "Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerindeki durgunluk" üzerinde durdu ve "heyecan yitirmenin söz konusu olduğuna, Türk kamuoyunda AB'ye desteğin yüzde 30'lara düştüğüne" değindi.
     İlişkilerde son 10 yılda kaydedilen gelişmelerin analizini yapan Baykal, yapılan reformlara ve atılan adımlara rağmen bugünkü durumun çelişkili bir görüntü yansıttığını ifade etti.
     Türkiye-AB ilişkilerini ve Türkiye'nin AB'ye katılımını CHP'nin her zaman desteklediğini ve destekleyeceğini anlatan Deniz Baykal, "her zaman Avrupa'nın bir parçası olan Türkiye'de AB ile ortak değer ve ilkelerin paylaşıldığını" belirtti.
     Türkiye'nin AB'ye katılım iradesi ve katkıları üzerinde duran Baykal, laiklik ilkesinin önemine de değindi ve "din ile devlet işlerinin ayrı tutulması gereğinin Türkiye gibi bir ülkede ön planda kaldığını" anlattı.
     Türkiye'de insan hakları ihlalleri, yolsuzluk sorunları, yargının siyasallaştırılması, basının baskı ve kontrol altında tutulması gibi sorunlar yaşandığını söyleyen Baykal, "Avrupalı bir sosyal demokrat parti olarak" CHP'nin görüş ve programları hakkında bilgiler verdi.
     Çeşitli soruları da yanıtlayan Baykal, Kıbrıs'ta adil bir çözüm için müzakerelerin desteklendiğini, kadınların Türk Parlamentosuna ve siyasetine katılım oranını artırmak için çaba harcandığını ifade etti.

BAYKAL, AB KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO İLE GÖRÜŞTÜ

     CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Brüksel'deki temasları kapsamında AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüştü.
     Brüksel'de temaslarına dün başlayan Baykal, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile de bir araya gelmişti.
     Avrupa Parlamentosunda bu akşam bazı etkinliklere katılacak olan CHP lideri, yarın Brüksel'den ayrılacak.

 Bu haber 164 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,225 µs