En Sıcak Konular

YAYIN YASAĞINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA

25 Ekim 2007 17:45 tsi
 YAYIN YASAĞINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA Danıştay 13. Dairesi, Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin,Cemil Çiçek imzalı kararın yürütmesini durdurdu.

ANKARA - Danıştay 13. Dairesi, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzalı kararın yürütmesini durdurdu. Daire, ''sınırları belli olmayan bu tür yayın durdurmanın, yayıncı kuruluşları yapılacak yayınlarla ilgili olarak bu yasağa uyma konusunda tereddüte düşüreceğinin kuşkusuz olduğuna'' işaret etti.
Kanaltürk Televizyonu olarak bilinen Yaşam TV, terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin Bakan Çiçek imzalı kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.
Danıştay 13. Dairesi, söz konusu kararın yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Kararda, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanunun gereği belirlenen durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakanın yayını durdurabileceği hükmüne yer verildiği anımsatıldı.

BAKAN ÇİÇEK: ''İTİRAZIMIZ YOK''
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Danıştay 13. Dairesinin, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen terörist saldırılarla ilgili yayınlara ilişkin kararın yürütmesini durdurması konusunda, "Yargı kararlarına uymak ve uygulamak mecburiyeti vardır. Danıştayımız karar vermiş, itirazımız yok" şeklinde değerlendirdi.
Çiçek, TBMM'de gazetecilerin sorusunu yanıtlarken, "Yaşadığımız son olaylar sebebiyle toplumda büyük acılar, infial ve tepki vardı. Buna katılıyoruz, bunu anlıyoruz ama bazı kanallar tarafından maksadı aşan şekilde bunların yansıtılması toplumda istenmeyen sonuçlara yol açabilirdi. Bunu düşündüğümüz için böyle bir tasarrufa ihtiyaç duymuştu. Biz de o günkü şartlarda böyle bir karar aldık ama Danıştayın kararına da uyarız" dedi.Bu haber 197 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,462 µs